Awwwards’da İki Defa Günün Sitesi Seçilen Tek Türk Tasarım Ajansı

Ajans Haberleri, Haberler 18 May 2017
Awwwards’da İki Defa Günün Sitesi Seçilen Tek Türk Tasarım Ajansı

Dünyanın dört köşesinden tasarımcıların ilham aldıkları sayılı platformlardan biri olan Awwwards’da bağımsız uluslararası jüri ve üyelerin değerlendirmesinden geçerek günün sitesi yani “Website Of The Day” seçilmek, önde gelen ajansların ve tasarımcıların yarıştığı internetin en prestijli ödülü haline geldi.

Kurulduğu tarihten bu yana Awwwards’a Türkiye’den iki yüze yakın proje ile başvuruda bulunulmuş; ancak bunlardan sadece dördü günün sitesi olmaya layık görüldü. Ödül alan sitelerin ikisi ise -99 design studio imzasını taşıyor. Günün sitesi seçilen minus99.com web sitesi ayrıca “Developer Award” derecesine sahip oldu. Bu derece sitenin alt yapısı, SEO uyumluluğu ve hızı gibi birçok kriterin değerlendirilmesi sonucunda veriliyor.

awwwards-gunun-sitesi-minus99

-99 design studio, UX ve yaratıcı web teknolojileri alanlarında uzmanlaşan genç kadrosunu büyüterek yoluna devam ediyor. Bugüne kadar Beko, Vakko, Vatan Bilgisayar, Nike, Flormar, KFC ve English Home gibi kendi sektörlerinde lider olan markalara hizmet veriyor.

 
Awwwards 8 sene önce kurulduğunda, farklı deneyim ve animasyon içeren internet sitelerinin büyük bir kısmı Flash ile yapılıyordu. HTML5 hayatımıza girdiği zaman desteklediği özellikler sınırlıydı ve bu kodlama dili ile Flash sitelerde yer alan animasyonlara benzer çalışmalar yapmak oldukça zor ve az. Tam bu dönemde bugün Awwwards diye bildiğimiz platform “The CSS Awards” ismi ile kuruldu. Hedefi dünyanın en yaratıcı çalışmalarını belirlemek ve tanıtmaktı.

Buraya başvurulan web siteleri farklı ülkelerden sektörün en yaratıcı tasarımcılarından oluşan jüri üyeleri ve bu platforma üye olan binlerce kullanıcının değerlendirmesine sunuluyor. Tasarım, yaratıcılık, kullanışlılık ve içerik başlıkları altında detaylı bir puanlama ve değerlendirme sürecinin sonunda, günümüzün trendlerine göre en iyi siteler belirleniyor ve günün sitesi olarak ödüllendiriliyor.

Yıl boyunca tüm dünyadan binlerce proje arasından sadece 365 tanesi o yıl içinde yapılan en iyi web siteleri olarak seçiliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dentsu Aegis Network, SesliHarfler’i Satın Aldı Uzakrota Travel Summit 2017’in Görsel Konsepti Nesta Creative İle Değişiyor →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.