Apple IOS 8 İşletim Sistemini Tanıttı!

Apple IOS 8 İşletim Sistemini Tanıttı!

Teknoloji devi Apple, dün San Francisco’da gerçekleşen WWDC etkinliği ile birlikte yeni ürünleri ile birlikte yeni mobil işletim sistemi iOS 8’i tanıttı.

Apple “iOS 7’nin aynısı, fakat daha iyisi” olarak tanımladığı iOS 8 işletim sistemini dün akşam tanıttı. IOS 7 ile benzer bir tasarıma sahip olan iOS 8, kullanışlılık açısından bazı kolaylıklara sahip. Bu yeni sistemde bildirimler kilit ekranındayken ya da herhangi bir uygulama içerisindeyken cevaplanabiliyor. Kullanıcılar sık görüşülen kişileri çoklu grev ekranına ekleyebiliyor ve böylece hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Yeni işletim sistemi ile birlikte kullanıcılara yeni bir klavye de sunan Apple, QuickType klavye ile hızlı yazma deneyimi hedefliyor. Tasarım ve boyut açısından aynı olan klavye, kullanıcı daha yazarken ne söylemek istediğini anlayarak uygun tahminler sunuyor.

Yeni sürümde mesajlaşma özelliklerini de geliştiren Apple, kullanıcılara iMessage yardımı ile çoklu görüşmeler yapma imkanı da sunuyor. Grup mesajlaşmalarda kullanıcılar istediği zaman konuşmayı sessize alarak bildirim sorunu olmadan konuşma içerisinde yer alabiliyor. Bunun dışında iOS 8’de mikrofon butonu ile sesli mesaj yollanabiliyor ve mesajlaşılan kişiler hakkında harita temelli bilgiler alınabiliyor.

ios 8 grup mesajlaşma

Apple’ın getirdiği bir diğer özellik; kullanıcılara sunulan bilgisayar üzerinden SMS gönderebilmek, arama ve görüşme yapabilme imkanı. Buna göre Mac kullanıcıları bir internet sitesinde gördükleri telefon numaralarının üzerinde tıklayarak mesaj atabiliyor ve görüşme başlatabiliyor.

IOS 8 ile güncellenen bir diğer özellik olan Spotlight arama motoru ise artık sadece cihazda yüklü olan değil, yüklü olmayan uygulamalarda da arama yapabiliyor.  Spotlight arama sonuçlarında filmler, müzikler ya da haberler gösterilebiliyor.

iOS 8 ile birlikte sağlık uygulaması HealthKit de kullanıcıların hayatına giriyor. HealthKit, Nike’ın fitness cihazı FuelBand gibi birçok sağlıkla ilgili cihaza entegre çalışabiliyor. Uygulama, nabız gibi temel sağlık verilerinizi ölçerek doktorunuza yanlış bir durum olduğunda haber verebilecek. Health Care için Apple’ın Mayo Clinic ile anlaştığı ABD’de diğer önemli hastaneleri de uygulamanın ekosistemine katacağı belirtiliyor.

ios 8 health care

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 8’in betası ise tanıtımının ardından yayınlandı bile. iPhone 4S üzeri, iPhone Touch 5. nesil, iPad 2 ve Retina ekran, iPad Air, iPad Mini ve Retina ekran model cihazlara ship olanlar bu yeni işletim sistemini kullanmaya başlayabilirler.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google Uydular Aracılığı İle Tüm Dünyaya İnternet Bağlayacak NASA Binlerce Selfie’den Dünya Haritası Oluşturdu →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.