Amerikan Dolarına Sanatsal Yaklaşım

Grafik Tasarım, Projeler 26 Kas 2014
Amerikan Dolarına Sanatsal Yaklaşım

Amerikalı tasarımcı Travis Purrington, Amerikan Dolarını sanatsal bir yaklaşımla yorumlayarak yeniden tasarladı.

Geçtiğimiz günlerde Norveç banknotlarının yeni tasarımı ile gündeme gelmesinin ardından gözler dünyanın en çok kullanılan para birimlerinden biri olan Dolara çevrildi. Çok uzun yıllardı aynı tasarım ile piyasada olan Amerikan Doları’nın tasarımsal değişiminin önümüzdeki yıllarda hayata geçirilmesi planlansa da, tasarımcıların bu konuda çalışmaları çoktan başladı.

Amerikalı sanatçı Travis Purrington da Amerikan Doları ile ilgili tasarım çalışmaları yapanlardan biri. Doların tasarımını daha modern ve sanatsal bir tarzda yorumlayan Purrington, çalışmayı Master tezi olarak sundu.

Purrington’un tasarımlarında ön yüzde uzay ve matematiği çağrıştıran geometrik çizimler yer alırken arka yüzde ise Amerika ile özdeşleşen bazı isim ve yerler bulunuyor. Böylece tasarımlarda Amerikan kültüründeki değişimlere dikkat çeken sanatçı; bilim, çevre, ekonomi gibi konulara da yer veriyor.


amerikan doları tasarımları

Amerikan Doları Sanatsal Yaklaşım

amerikan doları tasarımı

amerikan dolarına sanat

amerikan dolarına tasarım

Purrington’un tasarımları şimdilik tez olarak arşivlerde yerini alsa da, ABD’nin önümüzdeki yıllarda Dolar tasarımını değiştirerek, daha modern bir tasarıma geçmesi bekleniyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Türk Hava Yolları Olimpik Marsilya Sponsorluk Filmi: We Are One Google’dan Dev İnteraktif Billboard →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.