Z Jenerasyonuna Özel İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Z Jenerasyonuna Özel İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Z jenerasyonu, günümüzün içerik pazarlaması trendlerinde popüler hâle gelmiş durumda. Dijital pazarlamacıların odağına geçen Z kuşağı pazarlaması, doğru yapıldığında birçok olumlu getiri sunmakta. Bu içerikte Z kuşağını etkilemek için yapılacak güçlü pazarlama stratejisinin temel elementlerinden söz edeceğiz…

Z Kuşağına Özel İçerik Stratejisi Nasıl Çizilir?

Z kuşağına uygun strateji oluşturmanın yolu Y kuşağının aksine değişkenlik gösteren satın alma davranışlarını takip etmekten geçer. Farklılaşan kuşak ihtiyaçlarını ortaya koymak, yeni jenerasyonun tercih ve beğenilerini saptamak bu pazarlama stratejisinin ana elemanlarıdır.

Z kuşağı, satın alma kararını kendi veren bir kuşaktır. Üstelik teknoloji, daha çok bu jenerasyon tarafından kullanıldığından güncel pazarlama stratejileri de yine onlara yönelik çizilir. Z kuşağının enerjisini yakalamak ve onlarla aynı frekansa geçmek için aşağıdaki stratejileri uygulayabilirsiniz.

Farkındalığı Gelişmiş ve Duyarlı bir Kitleye Seslendiğinizi Hatırlayın

Z jenerasyonuna ulaşma noktasında ilk adım, onları diğerlerinden ayıran yönleri keşfetmekten geçer. Bu kuşak, kendinden önceki kuşaklara göre çok daha bilinçli insanlarda oluşuyor. Teknolojinin bir etkisi de bu kuşağın yalnızca olduğu döneme değil geçmişe de hâkim olmasını sağlıyor. Yani sesleneceğiniz hedef kitle okuyan, araştıran ve üzerine sorgulayan bir hedef kitle.

Z jenerasyonunun politikadan ekosisteme çeşitli konularda bilgili ve duyarlı olduğunu görmek çok zor değil. Bu nedenle ilk olarak hitap edilen kitlenin bilinçli bireylerden oluştuğunu kabul etmek gerekir. Günümüzde birçok marka, Z jenerasyonunu etkilemek ve dikkatini çekmek için farklı strateji yöntemleri kullanıyor. Kurumsal sosyal sorumluluk, bu noktada en değerli materyallerden biri. Bilinçli olmasıyla bilinen bu kitlenin marka ile bağ kurması, markaya güven duyması ve satışa yönelmesi için markanın; toplumsal sorunlara, sosyal sorumluluğa ve çevresel faktörlere karşı bilinçli bir imaj yaratması önemlidir.

Benzersiz Olun ve Etkileşimi Artırın

Z kuşağı tüketicileri, etkileşime ve interaksiyona önem veren kişilerdir. Bu kişilerin kendinden önceki kuşaklarda olduğu gibi pasif kalması çok mümkün olmuyor. Yani bu kişilerin pazarlama sürecinde aktif birer oyuncu olduğunu görüyoruz. Z kuşağı bireyleri, fikirlerinin marka tarafından dikkate alındığını gördüğünde o markaya bağlanarak ilgi duyuyor. Bu noktada markalar, hedef kitlenin geri bildirimlerini dikkate alan bir strateji geliştirmeyi tercih ediyor.

Erişilebilirliğin yanı sıra özgünlük de Z kuşağının o marka için yeşil ışık yakmasını sağlıyor. Fikirlerine danışılan ve bildirimlerine önem verilen kullanıcılar, ilgili markaya sadakat geliştiriyor. İçerik stratejinizi bu kuşağı etkilemeye yönelik geliştirmek istiyorsanız etkileşim kadar benzersiz olmaya da özen göstermeniz gerekir. Dikkate alınmamak, görmezden gelinmek ve değersiz hissettirmek, Z kuşağının bir markadan uzaklaşmasına neden oluyor. Halihazırda birden fazla alternatifi olan bireyler, söz konusu markanın rakiplerine yönelebiliyor.

Z Kuşağı ve Video Arasındaki Bağlantıyı Değerlendirin

Z jenerasyonu bireyleri, adeta teknolojinin içine doğan insanlardan oluşuyor. Bu da video ile aşina olan bu insanların daima görüntü olan alanlara yönelmesine neden oluyor. Bir içerik stratejisi için videonun olmazsa olmazlar arasında olduğunu buradan görebilirsiniz. Hedef kitlenin rutine dönüşen video izleme alışkanlıkları, bir marka ile bağ kurma noktasında da kendini gösteriyor. Bu nedenle başarılı bir içerik pazarlaması için videonun gücünü kullanmak kaçınılmaz.

Dikkat süresi son derece kısa olan Z jenerasyonu, maksimum 10 saniye sonrasında odağını ilgili içerikten çekebiliyor. Bunu düşünerek video içeriklerini 10 saniyeden uzun tutmamaya dikkat edebilirsiniz. Son derece yalın, etkileyici, dikkat çekici ve orijinal bir dille seslenmek, video içeriklerinin başarılı ve dönüşümlü olmasını sağlıyor. Karşınızda teknolojiyi kullanan, büyüklerinden farklı düşünen ve hızlı aksiyon alan bir hedef kitle olduğunu unutmamalısınız. Gereğinden fazla uzun videolar kitlenizin uzaklaşmasına ve etkileşime geçemeden kaybolmasına neden olacaktır.

Onlara Doğru Kanaldan Ulaşın

Z jenerasyonu üzerinde pazarlama stratejisi çizmenin en basit yollarından biri de doğru mesajları aramaktır. Gününün neredeyse tamamını sosyal medyada geçiren Z kuşağına en rahat ulaşılacak içerik türünün video olduğundan söz etmiştir. Bir de bunu hedef kitlenin en çok vakit geçirdiği medya kanallarında yapmak çok faydalı olacaktır.

Instagram, Youtube ve Twitter gibi kanallarda sık vakit geçiren Z jenerasyonu, markalar için sosyal medya yönetiminin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Bu noktada ilgili hedef kitlenin sıkı takip ettiği Influencer kimlikleriyle anlaşma yapmak da etkili olabilir. Influencer pazarlama, Z kuşağı içerik pazarlamasıyla beraber en sık kullanılan pazarlama türüdür. Marka iş birlikleri, ilgili kuşağın dikkatini çekerek markaya yönelmesini sağlayacaktır.

Tüm bunların yanı sıra aslında en önemlisi Z kuşağının kabul edeceği şeffaflık seviyesini yakalamak. Markanız, ilgili hedef kitlenin kolayca güven duyacağı şeffaflıkta olmalıdır. Bu şeffaflık ile birlikte kullanılan dilin bu kitleye uygun olması da pazarlama süreçlerinin başarılı olmasını sağlayacaktır. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız profesyonel bir iletişim ajansı ile anlaşma yapabilirsiniz.

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız profesyonel olarak Lugat İçerik Ajansı'ndan destek alabilirsiniz.

İlgili Haberler

Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Devamını Oku >
Web Sitenize Özel Kaliteli İçerik Üretimi için 5 İpucu
Web Sitenize Özel Kaliteli İçerik Üretimi için 5 İpucu
Devamını Oku >
Digital Exchange Anlatıyor: Bir Marka İçin İdeal Blog Sayfası Nasıl Oluşturulur
Digital Exchange Anlatıyor: Bir Marka İçin İdeal Blog Sayfası Nasıl Oluşturulur
Devamını Oku >
İçerik Stratejiniz İçin Neden Bir Ajansla Çalışmalısınız?
İçerik Stratejiniz İçin Neden Bir Ajansla Çalışmalısınız?
Devamını Oku >
İçerik Pazarlamasında Sık Kullanılan Terimler
İçerik Pazarlamasında Sık Kullanılan Terimler
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama ve SEO Optimizasyonunda Profesyonelleşen Markalar İtibar, Müşteri ve Ciroyu Artırıyor.
İçerik Pazarlama ve SEO Optimizasyonunda Profesyonelleşen Markalar İtibar, Müşteri ve Ciroyu Artırıyor.
Devamını Oku >
Bir Cümle Her Şeyi Değiştirir
Bir Cümle Her Şeyi Değiştirir
Devamını Oku >