Yenilenen Snapchat Tasarımı Kullanıcıların Tepkisini Çekti

Yenilenen Snapchat Tasarımı Kullanıcıların Tepkisini Çekti

App Store’daki yorumların %80’i, Snapchat’in yenilenen tasarımının beğenilmediği yönünde ve kullanıcıların çoğu uygulamanın eski sürümünü geri istiyor.

Snapchat, uygulama tasarımında değişikliğe gitti. Popüler sosyal medya uygulamasında, arkadaşlar ve yayıncılar ayrıldı. Yine kamerayla açılan uygulamada, arkadaşlara ulaşmak için ekranı soldan sağa, yayıncıların paylaştığı içeriklerin yer aldığı Keşfet akışı için ise sağdan sola kaydırmak gerekiyor. Snapchat’teki bu tasarım değişikliği, “Uygulama neden takip etmek için farklı insanlar bulmayı kolaylaştırmıyor?” sorusunu akla getirdi.

Şu an İngiltere, Avustralya ve Kanada’da kullanımda olan yenilenen versiyon, Apple App Store’da olumsuz yorumlara maruz kaldı. 1.941 yorumun %83’ü olumsuz ve güncellemeye bir ya da iki yıldız veren kullanıcılardan oluşuyor.  Sensor Tower tarafından yapılan araştırmaya göre yorumların yalnızca %17’si (391 kişi) Snapchat güncellemesine beş yıldız vermiş. Gelen yorumlar arasında en sık yazılan ise “Lütfen düzeltin”, “yeni güncelleme”, “eski sürümü geri getirin” gibi cümlelerden oluşuyor.

Böyle bir sorun, büyümesi %7’de takılı kalan ve finansal zorluklar yaşayan Snapchat’in isteyebileceği en son şeylerden biriydi diyebiliriz. Kullanıcı hikayeleri, 2017’nin 3. çeyreğinden beri, artış göstermedi ve Snapchat, aynı çeyrekte 443 milyon dolar kaybetti.

Kullanıcılarının ihtiyaçlarını ve isteklerini gözetmeyen Snapchat’in ciddi bir problemi var gibi gözüküyor. Kullanıcıların birbirine daha fazla mesaj gönderdiğini fark eden uygulama, mesajlarla hikayeleri birbirine karıştırmaya başladı. Kendilerini takip etmeyen kullanıcıların hikayeleri ise Keşfet akışına geri taşındı. Fakat, kullanıcıların ‘Hikayeler’ bir tek kategoride görmek istediği ise aşikar.

Snapchat kullanıcılarının, yenilenen uygulamaya zamanla alışacakları kesin. Ancak, Snapchat’in kullanıcılarının isteklerine ve ihtiyaçlarına kulak vermesi gerekiyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Casper'ın Tercihi Ahtapot Sosyal Medya Oldu! Facebook, Üç Plak Şirketi ve Yayıncıyla Daha Anlaşma Yaptı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.