Windows 8.1 Başlat Butonu İle Birlikte Geliyor!

Araçlar, Web Araçları 05 Haz 2013
Windows 8.1 Başlat Butonu İle Birlikte Geliyor!

Windows 8.1 çok sayıda küçük güncelleme ile birlikte geliyor…

Windows sürümlerinin en radikali olan Windows 8.0; çıktığı günden bu yana çeşitli tartışmalara konu oldu. Kullanıcılar en çok yeni sürümde Başlat Menüsü olmaması nedeniyle yabancılık yaşadı. Bir diğer problem Windows 8.0’in diğer sürümlere göre daha karmaşık olmasıydı. Kaspersky Lab ürün sorumlusu Wayne Kirby’nin iddiası ise yaptığı araştırmalar sonucunda yeni sürümün bu karmaşık yapısı nedeniyle olası “hack” saldırılarına açık hale geldiği yönündeydi.

Microsoft’un yaptığı tüm bu değişiklikler tabiki bir strateji üzerineydi. Örneğin yeni arayüzde bir Başlat Butonu’nun olması, kullanıcıların bir süre sonra sadece buradaki menüyü kullanmasına olanak sağlayabilir ve arayüzü kullanışsız hale getirebilirdi. Fakat Windows sürümlerine rakip çıkan diğer  işletim sistemleri ve eleştiriler Mikrosoft’u zor durumda bıraktı.

Bütün bu tartışmalar sürerken Microsoft; Windows 8.1’i kullanıcılarına tanıttı. Bu yeni sürümde Windows kullanıcılardan gelen bildirimler ve teknolojinin gelişimi doğrultusunda güncelleştirildi.

Yeni sürümde “Başlat Butonu” da var!

Windows 8.1 ile birlikte Başlat Butonu geri dönüyor. Üstelik masaüstünde ve eski yerinde. Görünmüyor fakat imleci sol alt köşeye yaklaştırdığınızda ortaya çıkıyor.

yeni windows baslat menusu

Yenilikler arasında en çok kuşkusuz Başlat Butonu dikkatleri üzerine toplayacak fakat Windows 8.1 aynı zamanda bilgisayarınızı ihtiyaçlarınıza göre yapılandırmanız açısından birçok küçük ayara da sahip. Başlat Butonu arka planında çoğu estetik konularda olan seçenekler de var. Dünyanın en pahalı bu dijital resim çerçevesinin arka planını değiştirebilir ya da ekran kilitlendiğinde dönecek olan resimlerden oluşan bir slayt oluşturabilirsiniz. Yeniden boyutlandırabilir ve uygulamaların yerlerini kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Windows 8.1’de de öncekinde olduğu gibi daha az varsayım var. Yeni uygulamalar otomatik olarak Başlat Menüsü’nde açılmıyor. Onun yerine siz nereyi tercih ederseniz uygulamalar orada duruyor. Aynı şekilde artık SkyDrive, kamera uygulamalarınızı ve fotoğraflarınızı e-posta üzerinden düzenleyebiliyorsunuz.

Yeni SkyDrive

Microsoft 8.1 daha güçlü bir SkyDrive ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bilgisayardan bilgisayara otomatik ayarlar ve depolama ile kusursuz bir şekilde geçişi sağlıyor.

windows 8.1 baslat butonu

Windows 8.1’de hiçbir bulut tabanlı belgelerinize erişemediğiniz zaman hatta çevrimdışıyken bile direkt olarak herhangi bir belgenizi SkyDrive’a kayıt edebilirsiniz. SkyDrive; iClouds ve Google Drive kadar heyecanlandırmıyor fakat dikkatleri çekmeyi hakedecek kadar güzel bir hizmet.

Bing üzerine…

Bing çok da mükemmel bir arama motoru değil fakat Windows 8.1’de her yerde olacak. Bing, Windows 8.1’de varsayılan arama motoru olacak ve web, SkyDrive dosyaları, uygulamalar gibi Google tarafından desteklenmeyen birçok konuda da küresel bir arama sağlayacak.

windows 8.1 baslat menusu

Teoride, birçok insanın Bing’i algoritmaları beslemek için kullanması kulağa hoş geliyor. Ancak Windows 8.1 ‘de arama yaparken Google’un kullanılmaması bazı kullanıcılar için sorun olabilir.

Yeni bir başlangıç

Windows 8.1’de en heyecan verici şey Microsoft’un Metro ile birlikte daha ileriye gittiğinin açık göstergesi olması. Başlat Menüsü Microsoft için (gerekli olsa da) bir taviz fakat sadece tek taviz. Diğer değişikliklerin hiçbiri geri çekilme gibi bir durumu ifade etmiyor. Bu, onlar için iyi bir durum.

Kullanıcılar 26 Haziran’dan itibaren Windows 8.1 özelliklerini daha yakından tanıma fırsatı elde edecek. Bunun dışında yeni sürüm önümüzdeki yıllarda ücretsiz olarak güncellemelerle kullanılabilir olacak. Microsoft’un Windows 8.0 ile başlayan bu yeni atağının ne yönde gelişeceğini de önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google Glass Aksesuarları Youtube Slow Motion Özelliğini Duyurdu! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.