Webtures Ve Türkmedya’dan Dijital Yayıncılıkta SEO Başarısı

Ajans Haberleri, Haberler 06 Kas 2015
Webtures Ve Türkmedya’dan Dijital Yayıncılıkta SEO Başarısı

Türkiye’de basın alanında öncü kuruluşlardan biri olan Türkmedya, Webtures ile birlikte gerçekleştirdiği SEO çalışması ile dijital yayıncılıkta önemli bir başarı elde etti.

İnsanlar artık tüm gündemi dijital medya üzerinden takip etmeye başladı. Dünya çapında yer alan tüm gazeteler artık dijital mecralarda kendilerine bir yer sağladı. Artan rekabet koşulları ve çok fazla sayıda bulunan dijital gazetelerin sayısı arama motorlarında en büyük rekabetin temellerini attı.

1997 yılından itibaren Akşam Yayın Grubu adıyla Çukurova bünyesinde faaliyet gösterdikten sonra 2005 yılında Türkmedya adı altında tekrar organize olan şirket; dijital medyanın önlenemez yükselişi ile birlikte dijital yayıncılık konusunda önemli bir adım attı.

Akşam Gazetesi bu zorlu rekabet arenasında SEO ajansı Webtures ile çalışmaya başladı. Çalışmaların sonucunda;

  • Organik trafik kullanıcı sayısı yaklaşık 3 aylık süre içerisinde 4,65 katına çıktı.
  • Webtures SEO stratejisi ile birlikte toplam ziyaretçi sayısı 2,89 katı kullanıcıya çıktı.
  • Google tarafından sağlanan organik geri dönüşümlerde çalışmaların başından bu güne kadar 1,57 katının üzerinde bir kullanıcı trafiği sağlandı. Bu oranlar ise milyonlarca kullanıcıya eş değer bir rakam olarak öne çıkıyor.

Bu başarının arkasında yatan en önemli nedenlerden birisi Webtures tarafından birlikte çalıştığı her marka için uyguladığı SEO Analizi denilebilir. Ajansın proje kapsamında üzerinde çalıştığı analiz detaylarını kendi anlatımları ile aşağıda okuyabilirsiniz:

Site İçi SEO Analizi

AKŞAM web sitesini yaklaşık 100 SEO kriteri üzerinden analiz işlemleri gerçekleştirdik ve gördük ki site üzerinde düzeltilmesi gereken birçok alan bulunuyor. Bu hataların çok kritik öneme sahip olduğunu belirterek sitenin hatalarının giderilmesini AKŞAM yazılım ekibi ile eş zamanlı olarak yürüttük.

Rakiplerinin SEO Kalite ve Stratejileri

Dijital yayıncılık, en büyük rekabetin var olduğu sektörlerinden biri olacağından dolayı rakiplerin de boş durmayacağını biliyorduk ve onların en ince ayrıntısına kadar analiz ettik. Gelecek dönemlerde ne tür SEO çalışması gerçekleştireceklerini tespit ederek her zaman bir adım önde başladık.

Anahtar Kelime Uyumlu Sayfa Tespiti

Anahtar kelime analizimizde belirlediğimiz anahtar kelimeler sitede nerelerde yer alıyor, bu kelimelerle alakalı sayfalar mevcut mu, anahtar kelimelerin yoğunluğu sitede ne kadar yer alıyor gibi detaylı analizimi gerçekleştirerek anahtar kelimelerin SEO’ya uyumlu hale getirip alakalı sayfaların oluşturulmasını sağladık.

Anahtar Kelime Tespiti

Sektörde yer alan siteleri ve AKŞAM web sitesini detaylı bir şekilde analiz edilerek hangi kelimelerde daha çok verim alabiliriz konusunu uzunca araştırma yaparak ortak karar ile 30 kelime belirleyip bunların aranma hacimleri ve geri dönüş oranlarının ne türde olacağını tespit edip anahtar kelimelerimize onay verdik.

Full SEO Check-up Sonucu

Bu analizimizde sitenin en ufak ayrıntısına kadar detaylı analizler gerçekleştirilmektedir. Tasarımından yazılımına site hızından mobil uyumluluğuna makalelerinden site yönetimine hatta sepet kısmına kadar analiz ederek tespit edilen tüm hataların giderilmesini sağladık.

Analiz işlemlerimizi bu şekilde tamamlamış olduk. Site dışı SEO çalışmalarına başlamamız ile sitemiz adım adım ilerlemeye ve trafiklerin artışını görmeye başladık. Sektörün nisan ayında başlayacağını tahmin ettiğimiz için önümüzde çok fazla bir zaman yoktu bundan dolayı çok dikkatli ve azimli çalışmamız gerekiyordu alınan her Backlink geri dönüşü hesaplanarak ve siteye neler katkı sağladığını tespit edip kontrollü bir şekilde ilerlememiz gerekiyordu.


Markaları için değer yaratmaya devam eden Webtures, yakın zamanda arama motoru optimizasyonu konusunda Avrupa’da da çalışmalarına başlayacak. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Smartis Interactive’den Büyük Başarı! Google Web Reklamları Londra Panolarında! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.