Waternet A/B Testleri ile Dönüşüm Oranını %144 Arttırdı!

Ajans Haberleri, Haberler 08 Mar 2019
Waternet A/B Testleri ile Dönüşüm Oranını %144 Arttırdı!

Waternet, ajansı Kubix Digital ile gerçekleştirdiği arama ağı reklamları destekli A/B testleri sonucunda dönüşüm oranlarını %144 arttırdı. Yapılan çalışma ve elde edilen sonuçlar Think with Google platformunda başarı hikayesi olarak yayınlandı.

Sağlıklı yaşamın temel gerekliliklerinden biri olan suyu en güvenilir ve kolay şekilde tüketiciyle buluşturmayı amaçlayan Waternet, su arıtma cihazları ve arıtmalı su sebilleri üretiyor. Abonelik sistemi ile hizmet veren marka dijital dünyada web sitesi aracılığı ile tüketicilere ulaşıyor. Kullanıcılar Waternet sitesindeki formu doldurduktan sonra marka yetkilileri tarafından aranıyor ve bilgilendiriliyor. Ayrıca Waternet müşteri hizmetlerine telefon ile ulaşarak da bilgi alabiliyorlar.

SEO & SEM ajansı Kubix Digital ile işbirliği yapan Waternet, en önemli dijital pazarlama kanalı web sitesinden gelen dönüşümleri arttırmayı hedefledi. Web sitesi Analytics verilerini inceleyen Kubix Digital, analizler sonucunda Waternet ziyaretçilerinin %70’ten fazlasının mobil cihazlardan geldiğini ve belirli bir kitlenin form doldurmadan siteyi terk ettiğini fark etti.

Analizler sonucunda Waternet web sitesinde iki A/B testi yapıldı. Google Optimize aracı ile gerçekleştirilen testler, Google Ads aramağı ağı reklamları ile desteklendi ve siteye daha fazla alakalı trafik çekilerek testler tamamlandı.

Markanın en önemli dönüşüm kanalı öne çıkarıldı!

Kubix Digital, ilk A/B testini mobil cihazlardan siteye giren kullanıcıların markaya telefonla ulaşmasını kolaylaştırmak hedefi doğrultusunda kurguladı. Markanın tasarım ajansı ile birlikte siteye yerleştirilen tıklanarak aranabilir telefon ikonu, scroll edilse de ekrandan kaybolmayacak şekilde test edildi.

Google Optimize ile sitenin iki versiyonunu da yayına alındı ve test süreci Google reklamları ile desteklendi. Arama ağı reklam metinleri cihaz bazında özelleştirildi ve bilgisayardan araştırma yapan kullanıcılara normal reklam metinleri gösterilirken, telefondan araştırma yapanlara “Hemen Arayın, Telefon ile Bilgi Alın” gibi teşvik edici metinler gösterildi.

Özel varış sayfalarının optimizasyonu yapıldı.

Waternet ve ajansının gerçekleştirdiği ikinci A/B testi varış sayfaları ile alakalı oldu. Dönem dönem yayında olan indirim kampanyalarından, beklenenin çok altında dönüşüm elde ediliyordu. Bu sayfalar optimize edilerek, kullanıcılara hem kampanya hem de Waternet hakkında daha detaylı bilgi verilmek amaçlandı. Ayrıca kampanyaya katılım süreci ve sonrasında kullanıcılarla nasıl iletişime geçileceği açıklandı.

Kubix Digital bu testten de maksimum verim alabilmek adına kampanya sayfalarının trafiğini arttırmak istedi. Bu nedenle Google Ads tarafında akıllı teklif stratejilerine geçiş yaparak, Hedef EBM stratejisini çok trafik getiren iki arama ağı kampanyasında kullanmaya başladı. Daha az gösterim alan kampanyalarda ise Maksimum Dönüşüm akıllı teklif stratejisi kullanıldı. Ayrıca lokasyon bazlı hedefleme ve teklif ayarlamaları ile en fazla dönüşüm elde edilen bölgelere odaklanıldı.

Ek bütçe gerekmeden yapılan A/B testleri ile beklenenin ötesinde sonuçlar elde edildi.

Test ve optimizasyon süreçleri için Google Optimize aracının ücretsiz versiyonu kullanıldı. Google Analytics ve Google Ads araçlarıyla elde edilen veriler süreç boyunca analiz edildi. Google reklamları ile test süreçleri desteklendi ve en doğru sonucu elde etmek hedeflendi. Böylece mevcut reklam bütçesi dışında ek bir bütçeye gerek kalmadan tüm testler tamamlandı.

Süreç sonunda site ziyaretçilerinin telefon ile arama oranları, form doldurma oranlarının iki katını geçti. Telefon numarasında tıklama oranı %147 artarken, form doldurma oranları ise iki hafta gibi kısa bir süre içerisinde %320 artış gösterdi.

Google’ın başarı hikayelerini paylaştığı Think with Google platformunda da yayınlanan çalışma ile ilgili detaylı bilgiye ayrıca Kubix Digital web sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Pazarlama Fabrikası Yayın Hayatına Başladı! Mephea Müşteri Portföyünü Genişletiyor. →

Yazar Hakkında

Avatar
Kübra Ünal
Kübra, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Çalışma yaşamında ilk deneyimlerini Startup'larda kazanan Kübra, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.