Volkswagen Up: Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Volkswagen Up: Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Volkswagen “Up”, Volkswagen’in yeni modelinin farkındalığını artırmak için geleneksel bir medya aracı olan gazeteyi artırılmış gerçeklik uygulaması ile beraber kullanıyor!

Müşteriler, katılım sağlayabilecekleri interaktif uygulamalarla ilgileniyor. Bunu gazete gibi geleneksel ve tek yönlü bir kanal üzerinden gerçekleştirmek ise hayli zor.

Taktik

Oldukça geleneksel bir araçta teknolojik bir yeniliği tanıtmak zor… Bu yüzden marka, Artırılmış Gerçeklik ve QR Kodu kullanmayı tercih etmiş.

Okuyucular telefonlarını kullanarak gazete üzerindeki QR Kodu okuttukları zaman, yazılar arasındaki boşlukta yeni UP’ın ilerlediğini görüyorlar.

Fakat okuyuculardan ne yapmalarını istedikleri pek açık değil. QR Kodu okutuyorsunuz ve arabanın boşlukta gezindiğini görüyorsunuz. Ya sonra? Bittiği zaman gerçekten bir sonuca ulaşmayan kampanyalar, yeterince eğlenceli ve tatmin edici olduğu sürece insanı pek rahatsız etmiyor fakat kampanya durağan bir gerçeklik içeriyorsa sıkıntı olabiliyor.

Arabanın boşlukta gezindiğini izledikten sonra, bu arabayı diğer arabalardan ayıran özelliğin ne olduğu hakkında pek bir bilgi sahibi olamıyorsunuz. Hangi özelliğinin yeni olduğuna ve bu arabayı aldığınızda diğer arabalarda bulamayacağınız neye sahip olacağınıza dair merak giderici bir detay yok. Kısacası ürünü tanıtan bir şey yok!

Konsept olarak yeni bir şey yok. Şimdiye kadar QR Kodunu okutup yeni bir şeyler gördüğümüz birçok kampanya ile karşılaştık. Bu kampanya da aynı şeyi yapıyor fakat farklı olan bir şey yok.

 

 

Sonuç

Kötü bir reklam ya da kötü bir fikir değil fakat uygulama biraz kısa… Yeni modelin farklılıklarını anlatabilen bir konsept ile yeni bir şeyler yapsalardı daha başarılı bir kampanya olabilirdi.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Wrangler Dreaming Web Sitesi Tasarımı Yeni İPad ve İPad Mini Reklamları →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.