Video İçerik Pazarlamasını Doğru Yapabilmek İçin 7 Strateji

Video İçerik Pazarlamasını Doğru Yapabilmek İçin 7 Strateji

Video pazarlama, son yıllarda büyük bir değişim geçirdi. Birçok uzmana göre, video pazarlama, gelecekte de içerik pazarlamasında önemli bir yer tutacak.

 

Video içerikler, gitgide hayatın bir parçası haline gelmeye başladı. Markalara, tüketicilerle bağlantı kurmaları için altın fırsatlar veren video içerikler, her bir marka özelinde farklılıklar gösteriyor.

 

Video pazarlama konusunda yapabilecekleriniz konusunda size yol gösterecek aşağıdaki 7 stratejiden yararlanabilirsiniz.

 

1. İzleyicilere Yetki Vermek

 

Kullanıcıların karar verme yetkileri olduğunu hissetmeleri hoşlarına gidiyor. Video, bunu başarmak için en etkili yollardan biri. Vidyard’ın 2017 İşletme Video Değerlendirmesi Raporu’na göre, kullanıcıların %90’ı videoların satın alma kararlarını verirken büyük rol oynadığını iddia ediyor.

 

Markalı videolar yaratırken yalnızca sattığınız ürün ya da hizmete odaklanmayın, aynı zamanda yarattığınız değere de odaklanın. Aşağıda göreceğiniz MuleSoft videosu mükemmel bir örnek. Videoda yalnızca ürün ya da hizmetten bahsedilmiyor, API’nin (Yazılım Programlama Arayüzü) ne olduğuna dair bilgiler de veriliyor:

 

 

 
Video yaratma sürecindeki en önemli şeylerden biri, videonun kendi hakkınızda olmasından ziyade izleyici hakkında olması ve onlar için hazırlanması.
  1. Tutarlı markalaşma

Markalaşma stratejinizin bir parçası olarak videoyu kullanmak, rakiplerinizden ayrılmak için en etkili yollardan biri. Videonun tonu, grafik etkiler, renk ve müzik kullanımı gibi özgün ögeler, stratejinizin tamamında sunulmalı.  Pek çok B2B (firmadan firmaya e-ticaret modeli) şirket, videoyu müşterilerini ne sattıkları konusunda eğitmek için kullanıyor.

İnternet tabanlı seminerler (webinars), yalnızca bilgilendirme konusunda değil, markalaşma çabalarının da en verimli meyvelerinden biri haline geldi. CMI ve Marketing Profs’un yaptığı ortak çalışmaya göre, şirketlerin %60’ı internet tabanlı seminerleri içerik stratejilerinin bir parçası olarak görüyor.

 

Her bir oturumun sonunda, kim olduğunuz ve neyi temsil ettiğiniz konusunda açık vurgular yapılmalı. ClickMeeting gibi video konferans ve internet tabanlı seminer araçları, bu çalışmaların renkleriniz, logonuz ve görsel unsurlar açısından markanızın doğru ve güçlü şekilde tanıtılması için kişiselleştirme yapmanıza izin veriyor. Dönüşüm yaratmak için hedef kitleniz ile bir araya gelmek istiyorsanız, markanızın varlığı, ürettiğiniz video içerikte güçlü şekilde var olmalı.

  1. YouTube ve Facebook’a mümkün olduğunca video yükleyin

Her gün, 1 milyar saatin üzerinde video içeriğin tüketildiği YouTube, online videonun tartışmasız kralı. YouTube aynı zamanda dünyanın 2. en büyük arama motoru. Video içerik pazarlamasında göz ardı edilmemesi gereken bir diğer konu, mobil tüketimin de her geçen gün arttığı.

Bu yüzden, videolarınızı YouTube’a yüklememek için hiçbir sebebiniz yok.  Google tarafından satın alınan video platformu, SERP’de (Arama Motoru Sonuç Sayfası) video sonuçlarını da çekerek sıralamanızı etkiliyor. Yani, diğer web sitenizdeki içerikleriniz, optimize ettiğiniz etiketler, tanımlar ve linkler ile birlikte videoların da trafiğinizi etkilediğini bilmelisiniz.

Facebook video ise, kendine kısa sürede iyi bir yer edinerek video platformları arasında üst sıralara çıkmayı başardı. Platformda günde 8 milyar videonun izleniyor. CEO Mark Zuckerberg’in 2014’teki iddiasına göre 2020’ye kadar Facebook’taki içeriklerin çoğu videolardan oluşacak. Bu sebeple, Facebook’ta paylaştığınız videoların sayısına da dikkat etmelisiniz.

  1. İçeriği farklı dillere tercüme edin

Video içerikleri farklı dillere tercüme etmeniz için birçok sebebiniz var. En belirgin sebep ise daha iyi anlaşılır olmasını sağlamak, farklı kültürlere uydurmak ve işitme engelli tüketiciler tarafından fark edilmesini sağlamak. Engelli insanların ayrımcılığa uğramasını önlemek ve haklarını korumak için pek çok yasa var. Videolara altyazı eklemek, bu yasakları geride bırakmanızı sağlar. Daha teknik bir açıdan ise, bu bileşenlerin videolarınızda yer alması SEO açısından da olumlu etki yapar. Videonuza altyazı eklemek için 3PlayMedia’nın Amara Integration aracını kullanabilirsiniz.

 

  1. Günlük dilde, esprili içerikler kullanın

Video içeriklerin temel avantajlarından biri, insanların yakınlık kurabileceği bir ton yaratabilmektir. Genel olarak konuşacak olursak, pek çok insan, robotlar tarafından hazırlanmışa benzeyen videolar seyretmekten keyif almaz. Hangi endüstriden olursanız olun, günlük konuşma dili ve esprili bir yaklaşım, sizi izleyiciye yakınlaştırır. Özgünlüğü karşı tarafa yansıtmak için bir parça kahkaha kullanabilirsiniz. Bu sayede, markalaşma çabalarınız konusunda hızlı ve pozitif geri dönüşler alabilirsiniz.

  1. 360 derece videolar kullanın

360 videolar, modern pazarlama karışımına yeni eklenen kalemlerden biri. İzleyiciye baştan sona dolu bir izleme deneyimi yarattığı için, önem taşıyorlar. Henüz test ve inceleme aşamasındaki bu format, marka etkileşiminde önemli hale gelebilir. Burada önemli olan, insanların birinci tekil kişi bakış açısından daha fazla video içerik tüketmeleri için ikna edebilmek. 2018, video pazarlama açısından geride bıraktığımız diğer yıllardan daha inovatif olacağından, 360 videoların büyük bir sıçrama yapacağını söyleyebiliriz.

 
  1. Sanal gerçekliği keşfedin

Bilim-kurgu filmlerindeki tahminler gerçeğe dönüştü ve sanal gerçeklik hayatımızın bir parçası haline geldi. Tüm dünyanın, başlangıçta kuşkuyla yaklaştığı VR gözlükler, büyük kitleler tarafından kabul gördü. Pazarlama bakış açısından sanal gerçeklik, dışarıdaki tüm dikkat dağıtıcı şeyleri saf dışı bıraktığı için önem taşıyor. Birçok marka, VR’ı test ediyor. Dijital çağın yarattığı tüm trendler ve heyecanlar arasında bir gerçek var: o da VR’ın gelecekteki içerik tüketimini büyük şekilde değiştireceği.

EON Reality gibi şirketlerin sunduğu VR çözümleri, insanların ve işletmelerin doğru araçlarla sürükleyici VR deneyimler yaratmalarını sağlıyor. 2018 yılı, tüm markaların inovatif konseptleri dikkate almayı düşünmesi gereken önemli bir yıl olacak.

İlgili Haberler

Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Devamını Oku >
Tüketiciler Neden Özgün İçerikler Görmek İstiyor?
Tüketiciler Neden Özgün İçerikler Görmek İstiyor?
Devamını Oku >
Görsel İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir?
Görsel İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir?
Devamını Oku >
Deneyimsel Pazarlamada Başarıya Ulaşmanın 6 Yolu
Deneyimsel Pazarlamada Başarıya Ulaşmanın 6 Yolu
Devamını Oku >
En İyi İçerikleri Oluşturabilmenin 4 Yolu
En İyi İçerikleri Oluşturabilmenin 4 Yolu
Devamını Oku >
Ne Tür İçeriklerde “Tık” Yok?
Ne Tür İçeriklerde “Tık” Yok?
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Stratejileri Kılavuzu
İçerik Pazarlama Stratejileri Kılavuzu
Devamını Oku >