Unilever’in Başarılı İçerik Pazarlama Yöntemleri

İçerik Pazarlama, Konular 08 Ağu 2014
Unilever’in Başarılı İçerik Pazarlama Yöntemleri

Son zamanlarda içerik ilkelerinde önemli değişikliklere giden Unilever’in başarılı içerik pazarlama yöntemleri hızla olumlu sonuçlar veriyor.

İstikrarlı, etkili ve yeterli içerik pazarlama tüm markalar ve ajansları için zorlu bir görevdir. Dünyanın en büyük ikinci reklam vereni ve Axe, Dove, Hellmann’s, Knorr ve Lipton’un ana şirketi olan Unilever için bu zorluk şirketin büyüklüğü ve global çeşitliliği nedeniyle daha da artıyor.

Luis Di Como’nun önderliğindeki Unilever Global Medya ekibi 100 milyondan fazla takipçiye sahip Unilever Facebook hesabında daha etkili olabilmek için içerik ulaştırma ile ilgili yeni yaklaşımları test etmek istedi. Bu yaklaşımlara göre Unilever’in görsel ilkelerini standartlaştırması ve birçok marka için içerik masraflarını azaltması gerekiyordu.

Di Como durumu şöyle açıklıyor: “Yapılması gereken şeylerden biri şirket içindeki siloları kaldırıp tüm temasları bir araya getirmekti. İçerideki siloları yok etmek en büyük zorluktu. Her şeyi bir araya getirmeli ve bunu tüm pazarlama stratejisinin bir parçası haline getirmeliydik.”

Sadece 18 ay geçmişken bugün Unilever’in pazarlama ekipleri daha fazla içerik oluşturuyor ve sosyal medya paylaşımlarına ayırdığı masraflarda %20 oranında düşüş görülüyor.

Peki nasıl oldu da bu kadar hızlı sonuç elde edildi?


Teknoloji

1000’den fazla içerik üreticisi için değişken bölgesel bütçe, kaynak ve pazarlama deneyimlerinine hitaben Unilever logolarını, yazı tiplerini, renk paletlerini, kimlik temalarını ve paylaşım ilkelerini standartlaştıracak bir yazılım belirledi ve kullanmaya başladı. Son olarak Unilever, yeni yazılımını tüm dünyadaki 30 markası ve 40 ajansında işleme sokmak için teknoloji partneri olarak Percolate ile anlaştı. Portföy yönetimi, imaj düzenleme ve içerik onayı işin bir tek entegre teknoloji kullanarak pazarlama konusunda çok yol kat etti.

unilever başarılı içerik pazarlama yöntemleri

Eğitim

Yazılım standardına ek olarak, Unilever daha detaylı ve uzun süreli çalışan eğitimi sağlamak için de yatırım yaptı. Her bir pazar için içerik ekiplerinin yerele uyumlu ve markaya ilişkin, aynı zamanda global standartlarda imaj kalitesi ile üretim yapması için “marka kalibrasyon” seansları organize edildi. Yerel Unilever ve yerel ajans ekipleri Percolate ve diğer anahtar pazarlama süreçleri üzerine eğitim programlarını tamamladı. Daha sonra sonuçlar testler, anketler ve toplantı kayıtları yoluyla değerlendirildi.

Sadeleştirme

Unilever’in bu kadar başarılı olmasını sağlayan üçüncü adım ise ekiplerin iletişim kurma ve içerik yönetme yöntemlerini düzene sokmak oldu. Daha önce Unilever ekipleri ve ajansları email, FTP, Dropbox ve benzeri araçlar kullanaralk iletişim kuruyor ve bilgi paylaşıyordu. İletişimi, imaj dosyalarının yönetilmesi ve düzenlenmesini tek ve güdümlü bir süreç haline getirerek Unilever sosyal medya ekipleri zamandan tasarruf etti.


Böylesine büyük bir şirket olan Unilever günlük 360’dan fazla sosyal ağ paylaşımı yapıyor. İçerik teknolojisinin standartlaşması, çalışan eğitimine yapılan yatırım ve ekibin iletişiminde sadelik sayesinde Unilever içerik masrafları ile ilgili çok önemli adımlar attı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Sosyal Medya İmaj Boyutları 2014 UX Tasarım Projelerinde Sık Yapılan Hatalar →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.