Ultra İnce Giyilebilir Elektronik Ekran

Ultra İnce Giyilebilir Elektronik Ekran

Japon araştırmacılar, sağlık hizmetlerini rahatlatmak için, yaşamsal sinyallerini aktaran giyilebilir bir ekran geliştirdi.

Tokyo Üniversitesi Mühendislik bölümünden Japon araştırma grubu Takao Someya, süper esnek yapıda ve ultra ince bir elektronik deri üretti. Hastanın eline giyebildiği elektronik ekran, kalp atışı gibi yaşamsal işaretleri, uzaktaki bir elektrokardiyograma kablosuz olarak bağlanarak dışa aktarabiliyor.

Yalnızca 1 mm kalınlığındaki ekranda, lastik bir plaka içinde mikro LED ışıklar yer alıyor. Kullanılan malzemenin esnekliği ve hafifliği sayesinde elektronik ekran ciltte herhangi bir rahatsızlığa sebep olmuyor. Hasta, ekranı 1 hafta boyunca hiç çıkarmadan elinde taşıyabiliyor.

Cihazın geliştirilmesinin ardında yatan fikir ise çok sayıda yaşlı nüfusa sahip toplumlarda sağlık hizmetlerini kolaylaştırmak ve yaşlıları müdahalesiz şekilde, evlerinde gözlemlemek. Proje aşamasındaki takip ekranı, geliştirmelerin ardından 3 yıllık bir süre içinde piyasadaki yerini alacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Land Rover, Doğa Tutkunları İçin Dayanıklı Akıllı Telefon Tasarladı Acil Durumlarda Polise ve Ailenize Haber Veren Takılar →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.