Twitter’da Yapılmaması Gereken 6 Hata

Twitter’da Yapılmaması Gereken 6 Hata

İşletmelerin ve markaların Twitter kullanırken yapmaktan kaçınması gereken 6 kritik hata nelerdir?

Twitter’da takipçi kazanma konusunda sıkıntı mı çekiyorsunuz? Kazandığınız takipçileri aynı hızda kaybediyor musunuz? Aşağıda sıraladığımız 6 maddeyi Twitter’da yapmamaya dikkat ederek, daha sağlıklı bir sosyal medya stratejisi belirleyebilirsiniz.

1.     Ayda yalnızca 2 kez tweet atmayın

Twitter, hızlı değişen bir sosyal mecra olduğu için tutarlılık en önemli etkenlerinden bir tanesini oluşturuyor. Belli bir periyodda paylaşım yapmıyorsanız, (organik) içerikleriniz Twitter’ın akışı içerisinde kaybolup gidecektir. Ne kadar tweet atarsanız, o derecede ilgi çekersiniz. Fakat içerik ayarını tutturmanız gerekiyor. Çok sık paylaşım da farklı bir sorun yaratıyor…

2.      Günün her saniyesi tweet atmayın

Çok fazla tweet atmak, markanızı spam içerikler paylaşıyormuş gibi gösterir. Bunun sonucunda ya sizi takip etmeyi bırakırlar ya da spam bildiriminde bulunup Twitter’a şikayet ederler. Buffer’a göre, günde 3 tweet sihirli bir sayı ve yeterince tatmin edici. Tabii bu durum için bazı istisnalar da söz konusu…

3.      Takipçilerinizi fazla merakta bırakmayın

Diğer sosyal ağlardan olduğu gibi Twitter’dan paylaşım yapmak iki yollu bir iletişimi beraberinde getirmeli. Hazırladığınız içeriği paylaşmak işin bir kısmını, paylaşımların takipçilerle etkileşime geçmesi ise diğer kısmını oluşturuyor. Her iki kısmı da layığıyla yapabilirseniz, sizi takip eden kitleyi mutlu ederek güvenlerini kazanabilirsiniz.

4.      Hashtag kullanımını abartmayın

Mobile Hashtag Horizontal Concept

Hastag’ler çok kullanışlı. İletmek istediğiniz mesajları, bir konu etrafında toplamanıza izin veriyor ve mesajların konuyla ilgili olmasını sağlıyor. Fakat fazla hashtag kullanımı yaygın olarak yapılan bir hata. Small Biz Trends’e göre her bir tweet için kullanılması gereken hashtag sayısı yalnızca 1 olmalı. Yaptıkları araştırmada hashtag kullanım miktarı ve erişimin düşmesi arasındaki korelasyonu ortaya çıkarmışlar.

5.      Diğer ağların paylaşımlarını Twitter üzerinden yapmayın

Diğer sosyal medya kanallarındaki içerikleriniz ne kadar iyi olsa ve etkileşim getirse de, örneğin bir Instagram içeriğini otomatik olarak Twitter’da paylaşmak doğru bir uygulama değil. Böyle bir uygulama, kullanılabilirlik açısından can sıkıcı olabilir.

6.      Tweet’leri artık uzun yazabiliyorsunuz diye bu şekilde paylaşmayın

Twitter, 140 olan karakter sınırını 280’e çıkardığı bir özelliği test ediyor. Bu özellik, elbette kullanıcıların kendilerini ifade etmesini kolaylaştıracak. Ancak, siz de uzun tweet paylaşımı konusuna dahil olmalı mısınız?

Her zaman değil. Bazı özel karakter kullanımları, paylaşımlar konusunda size özgürlük tanıyor. Fakat, insanlar hâlâ kısa, ilgi çekici ve anlatılmak istenilen konu hakkında nokta atışı yapabilen tweet’ler görmeyi tercih ediyor. Twitter’da kullanılan karakter sayısında artış olsa bile 140 karakter kullanımı uzun bir süre daha devam edecektir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google AMP Nedir ve SEO Amaçlı Nasıl Kullanılır? Görsel İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir? →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.