Twitter, Spam İçeriklere Karşı Önlemlerini Artırıyor

Twitter, Spam İçeriklere Karşı Önlemlerini Artırıyor

Twitter; spam tweet, beğeni ve takiplerin önüne geçmek için aldığı tedbirleri artırıyor.

Bot ya da ‘yumurta hesap’ olarak tabir edilen otomatik hesaplar, Twitter’da oldukça yaygın ve bu hesaplardan spam içerikler yayılabiliyor. Amerika seçimlerini etkilediği gerekçesiyle 13 kişi ve 3 işletmeyi Twitter’dan men eden sosyal platform, bu konudaki önlemlerini artırmak için atacağı yeni adımları duyurdu.

Spam içeriklere savaş açan Twitter, çok sayıdaki otomasyon hesaptan bazı tweet’lerin güçlendirildiğini ve şişirildiğini fark etti. Otomasyon olarak platformda spam içeriklerin yayılması tamamen yasak.

Ocak ayında TweetDeck aracında ve Twitter API’de de değişiklik yapan Twitter, kullanıcıların hesaplar arası aksiyonları koordine etme yeteneğini sınırlandırdı. Sosyal ağ, üçüncü parti uygulama geliştiricilerin de platformdaki değişikliklere adapte olabilmesi için konu hakkında daha fazla açıklama paylaştı.

Yapılan değişikliklerle birlikte üçüncü parti uygulamalar, kullanıcılarının farklı hesaplardan eş zamanlı olarak beğeni, retweet ya da takip yapmasına izin vermeyecek. Kullanıcının çoklu hesaplardan aynı tweet’i paylaşması engellenecek.

Benzer şekilde, çoklu hesaplar arası aktiviteleri koordine eden uygulamalar, belirli bir hashtag’le bu hesapların hepsinden tweet paylaşımına izin vermeyecek. Bu, tek seferde paylaşılan ya da paylaşılması için zamanlanan tüm tweet’lere uygulanacak. Twitter, bir hesabın başka bir hesaptan retweet yapmasına ise izin vermeye devam edecek. Ancak, bir tek hesaptan yüklü ve agresif miktarda ya da çok sayıdaki otomasyon retweet’e izin verilmeyecek.

Üçüncü parti uygulamalar, çoklu hesap kullanan kullanıcıların belirli bir hesabı farklı hesaplardan aynı anda takip etmesine izin vermeyecek.

Hava durumu bildirimleri ya da RRS feed’lerine yalnızca kullanıcı tarafından kontrol edilen bir hesaptan paylaşıldığı sürece izin verilecek. Acil durumlarda kullanılan deprem, tsunami uyarıları ya da toplumsal hizmet duyuruları ise toplum yararına olduğu için çoklu hesaplardan paylaşılmaya devam edilecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Samsung, Apple Animoji’ye Cevabını S9 Tanıtımında Verdi Global Etkinlik World Cities Congress İstanbul’un Dijital Ajansı Komünite Dijital! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.