Twitter Reklamları Kullanım Kılavuzu

Twitter Reklamları Kullanım Kılavuzu
Twitter reklamları ve kampanyalarınızda uygulayacağınız birkaç teknik ile hedef kitlenize daha hızlı ulaşarak, yüksek performans elde edebilirsiniz. Twitter'ın reklam platformlarını hizmete açtığı zamanlarda, belli bir hedef kitleye ulaşmak için büyük fonksiyonel eksikleri vardı. Fakat aradan geçen zamanda Twitter reklam araçları epey geliştirildi. Yine de Facebook ya da LinkedIn reklamları ile kıyasladığımızda, Twitter’ın verilen reklamların direkt hedef kitleye ulaşması için kat etmesi gereken yollar olduğunu görüyoruz. Diğer yandan göz önünde bulundurulması gereken bir gerçek var ki; Twitter en çok kullanıcıya sahip sosyal medya platformlarından bir tanesi. Bu nedenle de reklam vermek için çok ideal olduğunu söyleyebiliriz. İşinizle ilgili başlattığınız Twitter reklam kampanyanızdan en yüksek performansı almak için şu 3 ana maddeye dikkat etmelisiniz:
1. Sponsorlu tweetlerle görünürlük kazanın. Twitter reklamlarında sponsorlu (promoted) tweet istenen mesajın en fazla sayıda kullanıcıya ulaşması için sıklıkla kullanılıyor. Örneğin, Twitter’da belli bir kelimeyi aradığınız zaman en üstte sponsorlu tweetleri görüyorsunuz. Ürünleriniz ya da hizmetleriniz ile ilgili belli mesajların en fazla Twitter kullanıcısına iletilmesi için bu harika bir yöntem. Ayrıca sektörde öne çıkmak için oluşturduğunuz içeriğin tanıtımı için de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Sponsorlu tweet oluşturmak için Twitter Reklamları bölümüne Twitter kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak giriş yapmanız gerekiyor. İlk kez bu bölüme giriş yaptıysanız, ülkenizi ve yerel zaman diliminizi belirtmelisiniz. Ardından “Yeni Kampanya” butonunu tıklayarak yeni bir reklam kampanyası başlatabilirsiniz. Sonrasında “Yeni Sponsorlu Tweet Kampanyası” seçeneğini işaretleyin ve kampanyanızla ilgili kampanya adı, süresi gibi kurulum sorularını cevaplayın. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra hedeflerinizle ilgili seçenekleri doldurun. Kullanıcıların aramalarına, tweetlerine göre belirlenecek anahtar kelimelere, izledikleri televizyon programlarına (en fazla tweet alan programlar hakkında tweet atan kullanıcılar gibi) ve ilgi alanlarına göre hedef kullanıcılarınızı belirleyebilirsiniz. Reklam oluştururken "Kişiselleştirilmiş Kitle" seçeneği ile hedef kitlenizi kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca şunu da aklınızdan çıkarmayın; rakiplerinizin takipçileri büyük ölçüde hedef kitleniz arasındadır. twitter reklamları kullanım kılavuzu Bu dört seçenekten – anahtar kelime, televizyon programları, ilgi alanları, kişiselleştirilmiş kitle–  yalnızca anahtar kelime ile hedef belirleyerek, insanların belli bir kelimeyi aradığında sizi bulmasını sağlayabilirsiniz. Diğer üç seçenek sadece kullanıcıların ana sayfasında görülmenizi sağlar. Bu hedefleme seçeneklerine ek olarak, reklamlarınızı belli bir bölgedeki kullanıcıları hedef alarak yayınlayabilirsiniz. Ayrıca kullanıcının cihazına ve cinsiyetine göre de reklam verebilirsiniz. Hedeflerinizi belirledikten sonra manuel olarak öne çıkarmak istediğiniz tweetleri belirleyebilirsiniz ya da Twitter’a en fazla etkileşim alan son beş tweetinizi seçmesi için yetki verebilirsiniz. En son çıkan ürününüzün tanıtımını yapmak gibi belli bir amacınız varsa yeni bir tweet oluşturmanızı öneririz. Son olarak, günlük maksimum ve her etkileşim için maksimum olmak üzere toplam bütçenizi belirtmelisiniz. Twitter’ın size önerdiğinden düşük bir teklif seçebilirsiniz ama aynı hedeflere sahip bir başka kampanya sizden fazla teklifte bulunursa sizin önünüze geçecektir. Twitter reklamlarında yeniyseniz, bir de ödeme şekli belirmeniz gerekir.Yeni değilseniz, Twitter reklam ekibi tarafından onaylanması için kampanyanızı kaydederek işlemi bitirebilirsiniz.
2. Sponsorlu hesaplar ile takipçi sayınızı artırın. Twitter reklamlarını sponsorlu hesaplar ile takipçi sayınızı artırmak için kullanabilirsiniz. Twitter’ın "Kimi Takip Etmeli" seçeneği gibi bölümlerinde sponsorlu hesapları görebilirsiniz. Özellikle Twitter’da yeniyseniz ya da yalnızca hitap ettiğiniz kitleyi genişletmek istiyorsanız bu şekilde hedeflediğiniz takipçi sayısına rahatlıkla erişebilirsiniz. Sponsorlu hesaplar için kurulum, sponsorlu tweetlerin süreci ile  berzerdir. Hedefleme seçenekleri belli bir kullanıcının takipçileri ile (rakibinizin takipçileri gibi) ve belli ilgi alanı gruplarına sahip kullanıcılar ile kısıtlanmıştır. Ayrıca, sizi tavsiye eden bildirimin yanında gözükmesi için hesabınızdan bir tweet seçebilirsiniz. Bu tweet, yeni takipçi adayının ilgisini çekecek ve sizi takip etmesi için bir sebep verecek nitelikte olmalıdır. twitter reklamları Sponsorlu hesap bütçe seçenekleri de sponsorlu tweet ile benzerlik gösterir. Günlük maksimum bütçe ve her yeni takipçi için teklif içeren toplam bütçe bilginizi sisteme girmelisiniz. Önerilen bütçe, hedefleme seçeneklerinize göre değişir. Yalnızca işinize yarayacak takipçiler için ödeme yapmak için hedeflerinizi belirtirken çok dikkat etmelisiniz.
3. Lead oluşturma kartlarıyla lead sayınızı artırın. Twitter reklamlarına lead oluşturma kartlarının eklenmesi kayda değer bir yenilik oldu. Bu kartlar işletmelerin leadlerin ve direkt olarak Twitter’da mail listesi abonelerinin isimlerini ve e-postalarını kaydetmesini sağlıyor. Böylece etkileşime girmek isteyeceğiniz potansiyel müşterileriniz ile ilgili bir veri tabanı oluşturabilirsiniz. Nasıl çalıştığını görmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Sonuç Hedef kitlenize ulaşmanız için Twitter reklamları artık daha fazla seçenek sunuyor ve işinizle ilgili reklam kampanyalarınızı oluşturmanız için yardımcı oluyor. En fazla kullanıcıya sahip web sitelerden biri olan Twitter, hedef kitlenize ulaşmanız için harika bir kaynak olacaktır.
Etiketler:

İlgili Haberler

Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Devamını Oku >
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
Devamını Oku >
Sosyal Medyada Hashtag Kullanımı Neden Önemlidir?
Sosyal Medyada Hashtag Kullanımı Neden Önemlidir?
Devamını Oku >
Twitter Analytics Tüm Kullanıcılara Açıldı!
Twitter Analytics Tüm Kullanıcılara Açıldı!
Devamını Oku >
Sosyal Medya İle Satış Yapmak İçin İpuçları
Sosyal Medya İle Satış Yapmak İçin İpuçları
Devamını Oku >
Brezilya-Almanya Dünya Kupası Maçı Twitter'da Rekor Kırdı!
Brezilya-Almanya Dünya Kupası Maçı Twitter'da Rekor Kırdı!
Devamını Oku >
Twitter’da Alışveriş Devri Başlıyor
Twitter’da Alışveriş Devri Başlıyor
Devamını Oku >
Sosyal Medya Kampanya Kılavuzu
Sosyal Medya Kampanya Kılavuzu
Devamını Oku >