Twitter Etkileşim Psikolojisi: Bir Tweet’e Neden Tıklarsınız?

Twitter Etkileşim Psikolojisi: Bir Tweet’e Neden Tıklarsınız?

Yarattığı etkileşim psikolojisi ile birçok araştırmacının ilgi odağı haline gelen Twitter, sosyal medya pazarlama konusunda da ipuçları veriyor.

Daha fazla takipçi elde etmek için insanların sosyal medyada sizi neden takip ettiğini bilmeniz gerekir. Bu süreçte psikolojiden de faydalanabilirsiniz. Çünkü Twitter profilinizi incelediğinizde belli özelliklere sahip, ortak noktaları olan tweetlerinizin daha fazla etkileşim aldığını göreceksiniz. Tüm bu özellikler belli başlı psikolojik teorilere uyum gösteriyor.

Takipçilerinizin Twitter’da sizinle daha çok etkileşime girmesi ve marka farkındalığı oluşturmanız için yardımcı olacak dört temel psikolojik teoriyi inceledik:


1. Bilişsel Uyumsuzluk

Bilişsel uyumsuzluk, uyumsuz fikirlerin bir arada ortaya çıktığı durumlar için kullanılır. Aynı anda zıt fikirlere sahip kişi, psikolojik olarak rahatsızlık hisseder. Bu kişiler genellikler denge kurmak için davranışlarını ya da inanışlarını değiştirir.

Örneğin gözden kaçan pazarlama kanalları olduğunu söyleyen bir tweet takipçinizi şaşırtabilir. Çünkü gündemi ve yenilikleri sürekli takip eden biri çok etkili bir kanal varken nasıl olup da duymadığına inanamaz. Böylece tweetteki linke tıklarak kendisi hakkında yaşadığı karmaşayı çözmek ister.


2. Kendini Algılama Teorisi

Kendini algılama teorisi, kendi davranışlarını gözlemleyerek sonuç çıkarma durumudur. Örneğin, her sabah işe gidip pazarlama ile ilgili işler icra eden bir kişi kendini pazarlamacı olarak tanımlar.

İnsanlar kendilerini  nasıl algıladıklarıyla tutarlı tweetleri retweet eder. Pazarlamacılar sektörlerden trendlerle ilgili paylaşımları ana sayfalarında görmek ister.

twitter etkileşim psikolojisi


3. Dışsal Güdüleme

Dışsal güdüleme ödül almak amacıyla belli davranışlarda bulunma durumudur.

İnsanlar hediye almayı severler. Bu nedenle de karşılığında bir şey alabileceklerini düşündükleri linklere tıklarlar. Takipçilerinize ekstra bilgi vermek ya da ücretsiz bir ekitap vermek gibi tekliflerde bulunmanızı tavsiye ederiz.


4. Biçimlenme

Biçimlenme normların oluşma sürecidir. Bu süreçte insanların normları takip etmesi gerekiyor. Siz de tweetlerinizle belli bir kitle için bazı standartlar ya da tipik özellikler belirleyebilirsiniz.

Biçimlenme neden işe yarar? Aslında en kısa haliyle mahalle baskısı diyebiliriz. Eğer attığınız tweet “sosyal medyada önemli olan 30 detay”dan bahsediyorsa iyi bir pazarlamacı olmak isteyenler linke tıklar. Böylece neler yapmaları gerektiğini öğrenmek isterler.


Twitter etkileşim psikolojisini anlamanıza yardımcı olan bu teorilere uygun paylaşımlar sayesinde takipçilerinizle daha fazla etkileşim kurabilir ve yeni takipçiler elde edebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Müşterilerin Satın Alma Kararlarını Keşfetme Yolları Alıcı Hedef Kitleye Ulaşma Yolları →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.