Twitter’da Başarılı Müşteri Hizmetleri Sunan Markalar

Twitter’da Başarılı Müşteri Hizmetleri Sunan Markalar
Sosyal medyayı müşterileriyle direkt iletişim kurmak üzere kullanan bazı şirketler bu platformlarda sunduğu başarılı müşteri hizmetleri ile dikkat çekiyor. Günümüzde birçok marka sosyal medyada aktif olarak yer alırken ne yazık ki bu markalardan sadece bazıları başarılı müşteri hizmetleri sunuyor. Yapılan araştırmalar tüketicilerden %42’sinin sosyal medya üzerinden iletişim kurduktan sonra bir saat içinde geri dönüş almak istediğini gösteriyor. Bunun gerçekten çok iddialı bir dönüş süresi olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan sosyal medyada başarılı olan şirketlerin bu işten büyük fayda sağladığını inkar edemeyiz. NM Incite’e göre, tüketicilerin %71’i sosyal medyada etkili ve hızlı cevaplar veren markaları tavsiye etme eğiliminde. Ayrıca insanların güvenilir birinin tavsiye ettiği ürünleri veya hizmetleri satın almayı tercih ettiğini de biliyoruz. Eğer siz de en etkili sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’da şirketinizin başarılı müşteri hizmetleri sunmasını istiyorsanız, bu işi iyi yapan markalardan ilham alabilirsiniz. Bu yazımızda Twitter’da başarılı müşteri hizmetleri sunan markalardan bazılarını derledik.
1. @Zappos_Service Zappos’ta müşteri hizmetlerine satılan ayakkabılar kadar önem veriliyor. Twitter hesapları @Zappos_Service 7/24 hizmet veriyor ve müşterilerden gelen sorulara da vaktinde cevap vermeye özen gösteriyorlar. Diğerlerinden farklı olarak Zappos o sırada hesabı kontrol eden kişinin ismini veriyor. Yani bir makineyle değil gerçek bir insanla iletişim kurduğunuzu biliyor ve ona ismiyle hitap ediyorsunuz. Böylece müşteri ve marka arasında daha samimi ve güvene dayalı bir ilişki kuruluyor.
2. @NikeSupport Nike’ın pazarlamadaki başarısını bilmeyen yoktur. Bunun yanı sıra Twitter hesabının sunduğu müşteri hizmetleri de takdire şayan. Zappos’tan farklı da olsa gerçek bir insanla konuştuğunuzu hissettirmeye önem veriyorlar. Ayrıca Nike verdiği etkili ve faydalı bilgilerle de müşterilerin kalbini kazanıyor. Örneğin, Nike online olarak her sorunu çözemeyeceğinin farkında olarak gerekli durumlarda alternatif iletişim yolları teklif etmeye cesaret ediyor.
3. @JetBlue Müşteri hizmetleri ile ün yapmış bir sektörde yer almasa da JetBlue Airways sosyal medyada çok beğenilen bir müşteri hizmetleri deneyimi yaşatıyor. Her türlü soru ve şikayete çok hızlı cevap veriyor. Genel anlamda müşteri hizmetlerine önem veren şirketin çalışmaları ilham verici.
4. @AskTarget Target gerçekten dev bir şirket olmasına rağmen Twitter’da hızlı cevaplar vermesi, gerekli oldukça departmanları da dahil etmesi ve müşterilerini verdikleri geri bildirimlere göre yaptıkları değişimlerden haberdar etmeleri açısından dikkat çekiyor. Target’ı diğerlerinden ayıran en belirgin özelliği bir çok alanda soruya çok hızlı geri dönüş yapması. Bunu da hesabı kontrol eden kişiler ve departmanlar arasındaki iletişimin sürekli devam etmesi ile mümkün hale getiriyorlar.
Siz de bu markalar gibi Twitter'da başarılı müşteri hizmetleri sunmak istiyorsanız müşterilerinizin ihtiyaçlarına değer vermeli onlarla kurduğunuz iletişimi kişiselleştirmeye önem vermelisiniz.
Etiketler:
Benzer Yazılar
Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Devamını Oku >
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
Devamını Oku >
Popüler Video Paylaşım Uygulaması Vine Kapatılıyor!
Popüler Video Paylaşım Uygulaması Vine Kapatılıyor!
Devamını Oku >
Türkiye’nin İlk Markalı Twitter Moments İçeriği: McVitie’s İle Hüzünbaz Telaffuzlar Müzesi
Türkiye’nin İlk Markalı Twitter Moments İçeriği: McVitie’s İle Hüzünbaz Telaffuzlar Müzesi
Devamını Oku >