Turkcell Türkiye’nin Teknolojik Dönüşüm Haritasını Çıkardı

Turkcell Türkiye’nin Teknolojik Dönüşüm Haritasını Çıkardı

Turkcell, teknolojik dönüşümde şirketlere destek olmak için hayata geçirdiği “Akıllı Şirket” projesi sonucu ortaya çıkan il ve sektörlerin mobil teknoloji kullanımındaki değişimleri paylaştı.

Küçük ve orta büyüklükteki şirketler için “Akıllı Şirket” vizyonu ile 3 yıl önce proje sonucu Turkcell, Türkiye’nin il ve sektör bazında teknoloji kullanımını değerlendirdi. Turkcell bu kapsamda 30 ilde 50 binin üzerinde kurumsal müşterisi ile buluştu ve Turkcell Akıllı Şirket algoritması ile Türkiye’nin 3 yıllık teknoloji kullanımını ve dönüşümünü ölçümledi.

Turkcell’in teknolojik dönüşüm haritasına göre şirketlerde teknoloji kullanımı hızla artarken, bu konuda en çok dönüşüm Finans sektöründe gerçekleşiyor. Finans sektörünü Endüstri – Üretim izlerken; 2014 yılı için mobil teknoloji kullanımında üçüncü sıraya Enerji sektörü yerleşiyor.

en mobil sektörler

Turkcell’in değerlendirmesine göre sadece 2014 yılının ilk yarısında 5 binin üzerinde şirket Akıllı Bulut, Mobil Pazarlama, Akıllı Enerji, Akıllı Faks, Video Konferans gibi çözümlerle işlerini mobilden yönetme yoluna gitti. Firmalar tarafından büyük ilgi gören Araç Takip çözümünde ise 500 bin araç kullanımı ile Türkiye Avrupa’da birinciliğe yükseldi.

Turkcell Teknolojik Dönüşüm Haritası’na göre 2011 yılında en mobil iller arasında ilk üçü İstanbul, Ankara ve Sakarya oluşturdu. 2014 yılına gelindiğinde ise İzmir’in üçüncü sıraya yükseldiğini görüyoruz. İlk 10 içinde yer alan iller ise sırasıyla Antalya, Bursa, Kocaeli, Konya, Adana, Mersin ve Gaziantep oldu.

en mobil iller

Akıllı Şirket skorları özel bir algoritma ile hesaplandı.

Turkcell 3 yıl önce şirketlerin teknoloji kullanımını ölçümleyebilmek üzere bir algoritma geliştirdi. Geliştirilen algoritmada temel haberleşme, bilgiye erişim, iş/varlık yönetimi, müşteri yönetimi olmak üzere 4 adet kriter belirlendi ve şirketler bu kriterlere göre değerlendirildi. Ayrıca şirketlere, mobil teknoloji kullanımında yol göstermek üzere Turkcell’in Uzman Proje ve Müşteri Yöneticileri ücretsiz danışmanlık hizmeti verdi.

2011’den bu yana toplam 20 binin üzerinde şirketle özel proje üretildi. Bu sayede şirketler, mobil teknoloji kullanım oranlarını ölçümledi, kendi sektörlerinde ve kendi büyüklüklerindeki diğer şirketlerle skorlarını karşılaştırarak, güçlü ve gelişime açık alanlarını görme ve iyileştirme fırsatı yakaladı.

Turkcell Teknolojik Dönüşüm Haritası’na göre Türkiye’de şirketler hızla mobil teknolojiye giriş yaparken, 3 yıl önce listede bulunmayan Kamu ve Devlet Kurumları’nın da teknolojiyi etkin kullanmaya başlaması da dikkat çekiyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Foursquare Uygulaması ve Logosu Yenilendi! Sosyal Etkinlik Platformu: Toplanzi →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.