Türk Telekom Ve Kubix Digital’dan Bir Başarı Hikayesi: Tambu Universal App Kampanyası

Ajans Haberleri, Haberler 27 Haz 2018
Türk Telekom Ve Kubix Digital’dan Bir Başarı Hikayesi: Tambu Universal App Kampanyası

Türk Telekom, ajansı Kubix Digital ile gerçekleştirdiği reklam çalışmaları sonucunda, akıllı klavye uygulaması Tambu’nun indirilme oranını %80 artırdı!

Türkiye’nin öncü telekomünikasyon şirketi Türk Telekom, geçtiğimiz yıl yeni nesil akıllı klavye uygulaması Tambu’yu kullanıcılara sunmuştu. Platform tabanlı klavye uygulama rekabetine güçlü bir kampanya ile girmek isteyen marka, SEO & SEM ajansı Kubix Digital ile birlikte holistik ve uygun maliyetli bir uygulama pazarlama stratejisi oluşturdu.

Tambu uygulamasının bilinirliğini artırmak, tüm Google ağında görünürlüğünü sağlamak ve Google AdWords tarafında 1 dolar altında indirme başına maliyet elde etmek hedeflendi. Tambu için aynı zamanda kullanıcı sadakatini uygulama iletişim kampanyası ile sağlamak da kritikti. Bu sebeple kampanya teknolojiyi kullanan ve mobil cihazını kişiselleştirmek isteyen herkesi hedef kitlesi olarak görecek şekilde tasarlandı.

Hedefler doğrultusunda arama ağı kampanyaları marka ve jenerik anahtar kelimelerle oluşturuldu. Kullanıcılar uygulama hakkında bilgi alabilecekleri ve uygulamayı indirebilecekleri Tambu web sitesine yönlendirildi. Aynı zamanda reklam panolarında ve TV’de uygulamanın iletişimi devam etti. TV reklamı aynı zamanda YouTube yayını ile desteklendi.

 

YouTube kampanyalarının performansı oldukça iyi sonuç verdi; 1 sent izleme maliyetiyle toplam 600 bin izlenme elde edildi. Bilinirlik artırmaya yönelik kampanyaların ardından sıra indirme oranına geldi. Türk Telekom ve Kubix Digital bir araya gelerek kampanya sloganı ve kreatiflere karar verdi. Farklı görseller ve kampanya mesajları test edilerek, en iyi performans gösterenler, hedeflenen edinme başına maliyet ile yayınlandı. Yine bu süreçte Universal App kampanyalarının performans arttıran özelliklerinden faydalanıldı ve 5 farklı reklam metni ile 20 farklı görsel ve video test edildi.

Çok kısa sürede hedeflenen performansın üzerine çıkan çalışmalar sonrasında;

• Uygulama 1 milyon kez indirildi.
• Toplam indirme sayısının %80’ini Universal App kampanyalarından geldi.
• İndirme başına maliyet, hedeflenenin %50 altında gerçekleşerek, 0.45 dolara kadar düştü.

Türk Telekom ve Kubix Digital’ın bu çalışmasını Google da Think with Google platformunda örnek bir başarı hikayesi olarak yayınladı.


 
Tambu uygulamasında gif desteği, atasözleri kataloğu, çeviri desteği, konuş-yaz özelliği, kişisel sözlük ve hareketli çıkartmalar bulunuyor. Türkiye’ye has ifade, görsel ve çıkartmaları ile dikkat çeken uygulama, App Store ve Google Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← sikayetvar.com Kriko’yu Tercih Etti Instagram’a Grup Video Sohbet Özelliği Geldi! →

Yazar Hakkında

Şenay Elvan Duman
Şenay Elvan Duman
Elvan, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. İzmir'de sektörle ilgili deneyimler kazanan Elvan, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.