Türk Öğrenciler Sosyal Öğrenimi Zirveye Taşıyor: Eodev.com

Türk Öğrenciler Sosyal Öğrenimi Zirveye Taşıyor: Eodev.com

Kullanıcı sayısı 1 milyonu aşan sosyal öğrenim ağı Eodev.com, öğrencilere hem eğlenceli vakit geçirebilecekleri hem de ders çalışabilecekleri interaktif bir platform sunuyor.

Brainly Sosyal Öğrenim Ağları’nın bir üyesi olan Eodev.com kayıtlı kullanıcı sayısı 1 milyonu aştı. Eylül 2012’de hizmete giren ücretsiz portal, sosyal öğrenim bilincini kısa sürede yayarak bu alanda zirveye yerleşti.

Türkiye’nin ilk ücretsiz öğrenim ağı olan Eodev.com, ilkokuldan üniversite son sınıfa kadar öğrencilerin birlikte ödev yapabilecekleri, fikir alışverişi ile projeler geliştirebilecekleri ve aynı zamanda yeni kişiler ile tanışabilecekleri çevrimiçi bir platform oluşturmayı hedefliyor. Servisin konseptleri arasında sosyal öğrenme, oyunlaştırma (puanlar, sıralamalar, başarılar, “Teşekkür” butonu) ve eğitime destek birincil sırada yer alıyor.

“Oyunlaştırma” metodu ile ödev yapmak daha eğlenceli

Eodev içerisinde öğrencilerin zorlandıkları ders konularında soru sorabilmeleri için puanlara ihtiyaçları var. Sistem tarafından kayıt sonrası verilen puanların bitmesi durumunda tekrar puan kazanabilmek için başka kişilerin ödevlerine yardım edilmesi zorunlu kılınmış. Bir soruya en fazla iki cevap verilebildiğinden hızlı ve en iyi cevabı vermek için bir yarışma ortamı söz konusu. Zira en iyi cevabı verenler ekstra puanlar kazanmakla birlikte sıralamalar içerisinde de unvanlar elde ediyorlar.

oyunlaştırma metodu ile ödev yapmak eodev

Oyunlaştırma elementleri ile desteklenmiş sosyal öğrenim siteleri sadece oyun oynamayı seven, yarışmalara katılan ya da önemli bir sınava hazırlanan öğrenciler için değil; genele hitap ediyor ve büyük fırsatlar oluşturuyor.

İçerikler uzmanlar tarafından kontrol ediliyor.

Cevapların ve açıklamaların kalitesi; aileler, aktif öğretmenler, emekli öğretmenler ve üstün başarı gösteren öğrencilerden oluşan bir moderatör grubu tarafından sağlanıyor. Kullanıcıların bildirdiği hatalı içerikler moderatörler tarafından hızlı bir şekilde kontrol ediliyor ve gerekli düzenlemeler yapılarak yazar site kuralları hakkında bilgilendiriliyor. Bu kuralların başında başka internet sitelerinden, kitaplardan ya da diğer kullanıcılardan kopyalanmış içeriklerin kullanılmaması geliyor. Platformun bunu yasaklamasının sebebi ise sadece telif haklarına saygı değil, aynı zamanda kullanıcıların kendi cümleleri ile bilgilerini paylaşmalarını sağlamak.

eodev mobil uygulama

Zaman ve mekân kavramlarına bağlı kalmadan bilgiye erişim

Bilgiye daha hızlı erişimin amaç edinildiği günümüz teknoloji çağı içerisinde mobil cihazların hayatımızdaki önemi de gittikçe daha önemli bir yer tutuyor. Brainly Türkiye yöneticisi Meriç Balak, zaman ve mekana bağlı olmadan bilgiye erişimin önemini şu sözlerle aktarıyor: “Günümüz öğrencileri, teknoloji ile yaşamakta ve yetişmektedirler. Eodev.com olarak eğitimlerinde teknolojiden yararlanan yararlanmayanlara oranla daha başarılı oldukları bilimsel gerçeğinden yola çıkarak öğrencilere bu alanda destek vermek amacı ile ücretsiz olarak sunduğumuz uygulamaları geliştirmeye devam ediyoruz.”

Eodev platformuna web sitesi dışında iOS ve Android mobil uygulamalarından da ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Nescafe’den Online Reklam Serisi: Atalet Avcıları Coca-Cola’dan Tamamı Kullanıcı İçeriği Olan İlk TV Reklamı →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.