Akıllı Telefonlarda Parmak İzi Okuma Teknolojisi: Touch ID

Akıllı Telefonlarda Parmak İzi Okuma Teknolojisi: Touch ID

Akıllı telefonlarda yeni dönem parmak izi okuma teknolojisi ile açılıyor. iPhone 5S’in de en önemli özelliklerinden biri olan Touch ID teknolojisi ile iPhone kullanıcıları biyometrik güvenliğe adım atmış olacak.

Biyometrik güvenlik akıllı telefonlara da geldi. İlk olarak Motorola’nın 2011 yılında piyasaya sürdüğü ATRIX 4G telefonunda kullanılan biyometrik güvenlik amaçlı parmak izi okuma teknolojisi kullanım alanını genişletiyor.

Apple’ın dün gerçekleştirdiği tanıtım etkinliğinde iPhone 5S’in farklılık yaratan özelliği olarak Touch ID adı verilen parmak izi okuma teknolojisini vurguladı. Motorola’nın kullandığı parmak okuma teknolojisi telefonda tuş kilidini açmak için kullanılmıştı. iPhone 5S’teki Touch ID teknoloji ile kullanıcı, parmak okutarak daha hızlı ve güvenli giriş sağlamakla beraber iTunes ödemelerine de onay verebilecek.

 
iPhone S5’te Touch ID sensörü Home tuşunun olduğu yerde bulunuyor. Sadece hızlı bir şekilde oturum açmayı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda kullanıcıların dışındaki erişimi de önlüyor. Fakat Touch ID teknolojisi iPhone S5’te her şeye rağmen pasif durumda. Çünkü kimlik doğrulama olarak kullanılamıyor.

Apple, açıklamasında kullanıcıların parmak izlerinin de herhangi bir veri tabanında depolanmayacağını da vurguladı. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Milliyet ve Vatan Mobilike Reklam Ağında! IPhone 5S ve IPhone 5C Tanıtıldı! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.