Telekomünikasyon Devlerinden Önemli İşbirliği

Telekomünikasyon Devlerinden Önemli İşbirliği

Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ile Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği üyesi şirketler, bir “Ortak Altyapı Şirketi” kurmaya hazırlanıyor.

Türkiye telekomünikasyon sektörünün önde gelen şirketleri düzenledikleri basın toplantısında bir “Ortak Altyapı Şirketi” için görüşmelere başladıklarını açıkladı. Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ve TELKODER üyesi operatörlerin işbirliği sonucu kurulacak şirket ile Türkiye’nin telekomünikasyon altıyapısı güçlendirilerek, global rekabetteki gücünün artırılması hedefleniyor.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak’ın katılımıyla düzenlenen toplantısında, atılan tarihi adımla sektörün önemli kazanımlar elde edeceği ve Türkiye’nin dünya ile rekabetteki gücünü arttıracağı belirtildi.

Türkiye’de gerekliliği çok sayıda operatör tarafından gündeme getirilen ve sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenen Ortak Altyapı Şirketi’nin (OAŞ) kurulması hakkında yapılan ortak açıklama şu şekilde:

“Ülkemizde var olan telekomünikasyon altyapılarının en etkin şekilde kullanılması ve geliştirilmesi, sektördeki tüm şirketlere sektör altyapısının en uygun şartlarda ve adil olarak sağlanması ve mükerrer yatırımlarla kaynakların boşa harcanmaması için Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat şirketlerinin ve telekomünikasyon sektöründeki diğer şirketlerin en geniş kapsamda katılımının sağlanacağı bir “Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ)” kurulması konusunda çalışmalara başlanacaktır.

Söz konusu çalışmalar başta Rekabet Kanunu ve Elektronik Haberleşme Kanunu olmak üzere ilgili mevzuatta öngörülen tüm düzenlemelere, izinlere ve yetkilendirme şartlarına uygun bir şekilde yürütülecektir. Hükümet Programında da yer alan ve Sayın Başbakan’ın ülkemizi sayısal geleceğe taşıma amacı doğrultusunda, hızlı internet hizmetlerinin daha yaygın, uygun fiyatlarda ve kaliteli koşullarla kullanıcılara ulaştırılmasını temin edecek, tüm sektörün katılımına açık olan bu hayati girişime, kamunun ve özel sektörün uyum içinde, ülkemizin geleceği için gerekli desteği vereceğine olan inancımız tamdır.

Toplumumuzun en geniş siyasi ve sosyal kesimlerinin desteğinin de yanımızda olacağına inanıyoruz. Bu girişim, zor günlerden geçen ülkemizde geleceğe olan güvenimizi ve yatırım kararlılığımızı göstermektedir.’’

Telekomünikasyon devlerinin attığı bu tarihi adım, hızlı ve uygun fiyatlı internetin herkes tarafından kullanılabilmesini sağlamak açısından oldukça önemli. Aynı şekilde kullanıcıların en büyük sorunlarından olan Adil Kullanım Kotası konusuna da çözüm olması beklenen proje ile birlikte fiber altyapı çalışmaları da hız kazanmış olacak.

Birçok kurum ve kullanıcı tarafından heyecan verici bir gelişme olan projede, Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Türk Telekom’un yer almaması ise merak konusu oldu.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Sporun Ve Sporcunun Dostu Fitbull Sempeak İle Anlaştı Twitter Sosyal Haber Platformu Olma Yolunda! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.