Stratejist’ten YSL için Başarılı Influencer Projesi

Stratejist’ten YSL için Başarılı Influencer Projesi

#YSLObsession ile yeni Yves Saint Laurent kadını bağımlılığını keşfediyor.

L’Oreal Luxe Grubu markalarından Yves Saint Laurent Beauty, son dönemlerde globalde yaptığı çalışmalar ve yeni ürün skalası ile oldukça dikkat çekiyor. Markanın önceden sahip olduğu gösterişli, ultra lüks ve ulaşılmaz algı yerini daha genç, cool ve şehirli bir kadına bırakıyor.

Global markaların iletişim stratejilerini doğru ve etkili bir şekilde lokalize etmek ise en büyük pazarlama zorluklarından biri. Marka yöneticileri yeni Black Opium lansmanı için Stratejist İletişim Danışmanlık ile bir araya geldi ve hem lokalde hem globalde ses getiren bir projeye imza atıldı.

Oluşturulan stratejide, #YSLObsession konsepti ile içinde yeni Black Opium parfümünün de bulunduğu YSL Beauty ürünleri birer arzu nesnesi olarak konumlandırıldı. Lüks kozmetik markalarının en etkili geri dönüş aldığı Instagram, ana mecra olarak seçildi ve Instagram’da etkili, YSL marka DNA’sına uygun influencer’lar belirlendi.

Türkiye pazarında ilk kez denenen ‘’Segmented Influencer Strategy’’ bu proje ile hayata geçti. ‘’1+5+50’’ adı verilen bu stratejide markayı offline ve online mecralarda temsil etmek üzere 1 ünlü (Yasemin Allen), Instagram’da marka elçisi olarak konumlandırılan 5 influencer (Asena Sarıbatur, Duygu Akdeniz, Melodi Elbirliler, Nil Ninat & Rachel Araz) ve son olarak markanın hedef kitlesinde yer alan moda, kozmetik ve lifestyle paylaşımları ile ön plana çıkan 50 influencer seçildi.

Let's start the #YSLObsession ♣ #BlackOpiumExperience #Week1 @yslbeauty

Yasemin Allen (@yaseminkayallen) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

6 hafta süren #YSLObsession projesi başlamadan önce seçilen influencerlara içerisinde ürünlerin şık bir sunumla yer aldığı bir paket gönderildi. Her paketin kapağındaki kişiselleştirilmiş yazı ile proje tease edildi. “Çok yakında” mesajı ile influencerlar üzerinde merak uyandırıldı. Proje hayata geçtikten sonra her hafta bir ürün arzu nesnesi olarak konumlandırıldı ve 56 kişiye o ürünle ilgili haftalık newsletterlar gönderildi. 56 influencer’ın 38’i her hafta bağımlılık duydukları ürünleri yaratıcı bir şekilde kendi Instagram hesaplarında paylaştı.

6 haftanın son haftasında influencerlara gönderilen newsletter’a bir de davetiye eklendi. Büyük geceye davet edilen influencerların davete nasıl hazırlandıklarını da paylaşmaları istendi. Proje sonunda ise sektöre yön veren trendsetter influencerlar tarafından toplam 256 içerik paylaşılmıştı ve bu içeriklerle ortalama 6.8 Milyon impression elde edildi.

Flamme’da gerçekleşen #YSLObsession partisini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 
Yves Saint Laurent #YSLObsession projesinin Ekim’de başlayacak ikinci yarısı heyecanla bekleniyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook’tan Gençlere Özel Sosyal Ağ: Lifestage Mr. Robot'un Mobil Oyunu Yayında! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.