Sosyal Medyanın En Başarılı Markaları Belli Oldu!

Sosyal Medyanın En Başarılı Markaları Belli Oldu!

Yeni yılın ilk ayında markalar 2021 yılı için belirledikleri iletişim stratejilerini uygulamaya başladı.

Pandeminin etkisiyle hayatımızdaki yeri giderek artan sosyal medyada markaların kıyasıya rekabeti devam ediyor. Tüketicinin dikkatini çekebilmek ve bağ kurabilmek adına sürdürülen dijital iletişimde her marka elinden gelenin en iyisini yapıyor. Peki, bu yarışta kimler öne çıkıyor?

SocialBrands, markaların sosyal medya performansını aylık olarak ölçümlemeye ve şeffaf bir şekilde yayınlamaya devam ediyor. Markalar sosyal medyada harcadıkları eforun karşılığında hem kendi sektörleri içerisinde hem de Türkiye’deki tüm markalar arasında performanslarını kanal bazlı olarak değerlendirme fırsatı yakalıyor. 1-31 Ocak döneminin değerlendirildiği SocialBrands Şubat listesine göre sosyal medyanın en başarılı markası Netflix oldu!

Zirvedeki markalar: Netflix, Baykar Savunma ve Kelebek Mobilya

Platformlardaki paylaşımlarında her zaman yaratıcı ve eğlenceli içerikler hazırlayarak sosyal medya kullanıcılarının beğenisini toplayan Netflix, bu ay da SocialBrands listesinin zirvesinde yer alan marka oldu. Facebook, Twitter ve Instagram kanallarının tümünde sergilediği başarılı performansla öne çıkan Netflix, 1-31 Ocak ayı dönemi boyunca tüm kanallarda toplam 3 milyon 550 bin etkileşim elde etti.

İleti başına en yüksek etkileşim alan içerik:

 

 

 

 

 
 

 

 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 

 

 

 

 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Netflix Türkiye (@netflixturkiye)’in paylaştığı bir gönderi

SocialBrands Top100 listenin ikinci sırasında yer alan Baykar Savunma ise BayraktarTB2 hakkındaki paylaşımlarıyla öne çıkmaya devam etti. Tüm kanallarda istikrarlı hayran artışı ve elde ettiği etkileşim ile üçüncü sırada yer alan marka ise Kelebek Mobilya oldu.

Sosyal medyanın ilk 10’unu şu markalar paylaştı:

ocak-sosyal-medyanin-en-başarılı-10-markası

Top100 listesinde yer alan markaların tamamına https://boomsocial.com/socialbrands adresinden ulaşabilirsiniz.

55 bin sosyal medya hesabı ve 2 milyon 260 bin ileti incelendi

SocialBrands Şubat sonuçları için değerlendirme esnasında binlerce sosyal medya hesabı ve milyonlarca içerik mercek altına alındı. 1-31 Ocak döneminde de markaların Facebook, Twitter ve Instagram kanallarındaki takipçi sayıları ve büyümeleri, paylaştıkları iletiler ve elde ettikleri etkileşimler gibi birçok farklı veri SocialBrands algoritması tarafından incelendi ve en başarılı markalar belirlendi.

social-brands-incelenen-sosyal-medya-iletileri

Türkiye’nin en kapsamlı ve tek sosyal medya endeksi: SocialBrands!

Web ve sosyal medya takip platformu BoomSonar teknolojisine dayanan SocialBrands, 2016 yılından beri Türkiye’deki markaların sosyal medya performansını ölçümlemeyi sürdürüyor. Yalnızca hayran sayısı ya da etkileşim gibi tek bir veriye göre hareket etmenin çok ötesinde, sosyal medyanın tüm dinamikleri göz önünde bulundurularak oluşturulan eşsiz algoritma yapısıyla SocialBrands, markalar için şeffaf ve tarafsız bir değerlendirme sunuyor.

Marka hesaplarından elde edilen veriler; hayran sayısı, hayran artışı, ileti sayısı, ileti türleri, etkileşim sayısı, etkileşim türleri, sayfa bilgileri, etiket ve mention kullanımı gibi 30’dan fazla kritere göre değerlendiriliyor. Her biri farklı ağırlık oranına sahip değerlendirme kriterlerinin yanı sıra markalar aynı zamanda sektörlerinin performanslarıyla da kıyaslanıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Otomobilen’in Dijitalde Tercihi: Diverseffect! iGOAİMALATHANE Yeni Yıla 3 Yeni Müşterisi İle Merhaba Dedi →

Yazar Hakkında

Avatar
Kübra Ünal
Kübra, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Çalışma yaşamında ilk deneyimlerini Startup'larda kazanan Kübra, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.