Sosyal Medyada Mobil Pazarlama

Sosyal Medyada Mobil Pazarlama

Mobilden internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte; markaların sosyal medyada mobil pazarlama kavramını özümseyip, mobil sosyal platformlarda varlık oluşturarak marka bilinirliklerini artırmaları bir zorunluluk haline geliyor. Akıllı telefonlarda kullanımda olan mobil uygulamalar, potansiyel müşterileriniz ile aranızda bağ kurmak amacı ile oldukça önemli bir yer edinmeye başladı. Yapılan bir araştırmaya göre ABD vatandaşlarının yarısından fazlası akıllı telefon kullanıyor, Türkiye’de ise bu oran nüfus ile kıyaslandığında göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Dolayısıyla sosyal medyada mobil pazarlama alanına kaynak ayırmak kaçınılmaz ve zorunlu hale geliyor. Bu yazıda marka bilinirliğini artırmak, mobilde varlık oluşturmak ve yeni müşterilere ulaşabilmek için mobil uygulamalar keşfetmenize yardımcı olacak 6 farklı öneri sunacağız.

1.Facebook Faaliyetlerinizi Mobil Kullanıcılar İçin Yeniden Düzenleyin Facebook hala bir numaralı sosyal medya platformu. Global analizler de Google Maps’ten sonra en çok kullanılan mobil uygulamanın Facebook olduğunu gösteriyor. Ancak Facebook mobil uygulaması, reklamveren ve pazarlamacıların yararlanabilmesi için hala zor bir platform.  Masaüstü versiyonlarda kullanılan reklamların mobil arayüzde kullanılabilmesi ve kullanıcıların fark edebilmesi için güvenilir olması gerekiyor. Üstelik yeni Story Bump algoritması ile Facebook sayfalarında organik erişim oranlarını düşürmesi bu durumu daha da zora sokuyor. Her şeye rağmen Facebook Mobil kırılamayacak bir ceviz değil. Uygulamada öne çıkan markalar arasına girmek ve kullanıcıya ulaşmak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz: İlgi çekici sayfa içerikleri oluşturun. Story Bump ile birlikte Facebook içeriklere daha fazla önem vermeye başladı. Olumlu geri bildirimler (like, yorum ve paylaşımlar) post’ların görünürlüğünü etkilediği gibi aynı zamanda kronolojik sıralamayı da değiştirebiliyor. Bunun için ise sayfa içeriklerinin kullanıcıların ilgisini çekecek konularda ve kaliteli olması gerekiyor. - Eyleme davet edin (call to action). Sorular sorun ve aldığınız geribildirimlerin miktarını arttırmak için, kullanıcılarınıza o an ne yapmaları gerektiğini belirtin. Bunun için gerekirse ücretli yayın opsiyonları (sponsored story) ile organik erişiminizi artırın ve gönderilerinizi daha fazla kullanıcıya ulaştırın. facebook mobil pazarlama - Günün doğru zamanlarında paylaşım yapın. Takipçilerinizin hangi saatlerde aktif olduğunu tespit ederek doğru zamanlarda karşılarına çıkın. Böylece mobil kullanıcılar gönderilerinizi görecek ve tıklayacaktır. Bunun için Facebook’ta takipçilerin ne zaman aktif olduğunu belirten istatistiklerinden ve paylaşımların zamanlarını ayarlama özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Lokal reklamlar kullanın. Global bir markanın pazarlama faaliyetlerini yürütüyor olabilirsiniz. Fakat reklamlarınızdaki yabancı ögeler kullanıcıların size güvenmesini zorlaştıracaktır. Özellikle gündemdeki konular ve lokal trendleri dikkate alarak hazırlanan reklamların daha fazla ilgi çektiğini fark edeceksiniz. Facebook'ta aktif olmak markalar için artık bir zorunluluk. Bununla beraber mobil cihazların kullanımının artması ile birlikte Facebook Mobil’e yönelik planlama yapmak da zorunlu hale geliyor. Pazarlama stratejilerinizi oluştururken bu durumu göz ardı etmemelisiniz. 

2. Twitter’da Dikkatleri Çekmek İçin Sıradışı Düşünün Her ay Twitter’da 360 milyon civarında tweet atılıyor. Bunun yaklaşık 60 milyonu mobil uygulama üzerinden ve bu rakam gün geçtikçe artıyor. Twitter kulanıcılarının %60’ı akıllı telefon kullanıyor ve bu kullanıcılar platformda masaüstü kullanıcılarına göre daha aktif. Bütün bu istatistiklere baktığımızda, sosyal medyada mobil pazarlama adına pazarlamacıların kampanyalarını optimize edebilecekleri ikinci büyük mecra da Twitter oluyor. Bunun için de üç önerimiz var: - Retweet’ler için yer bırakın. Kullanıcılar paylaşımınızı retweet etmek istediğinde kendi düşüncelerini de tweet’e eklemek isteyebilir. Bu tarz retweetler masaüstü kullanımda zor olsa da cep telefonundan oldukça pratik. Bu nedenle tweetlerinizde takipçilerinizin en azından kendi kullanıcı adını sığdırabileceği kadar boşluk bırakın. Bağlantılar paylaşıyorsanız bit.ly ya da goo.gl gibi link kısaltma araçlarını kullanarak tweetinizi uygun boyutlara getirebilirsiniz. Uygun etiketler kullanın. Bir tweet içinde birden fazla etiket (hashtag) kullanmak ya da her tweette hashtag’e başvurmak sizi sıradan bir Twitter kullanıcısı gibi gösterebilir ve takipçilerinizi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle paylaştığınız konuyla ilgili olan ya da pazarlama kampanyanız kapsamında belirlediğiniz hashtag’leri dozunda kullanın. Biraz araştırma yaparak markanız, kampanyanız ya da vermek istediğiniz mesaj ile alakalı 2-3 adet hashtag belirleyebilir ve düzenli aralıklarla bu hashtag’leri kullanabilirsiniz. Sosyal medya kampanyalarında etiket kullanımı artık bir standart haline geldi, sizin de bu durumdan mutlaka faydalanmanız gerekiyor. twitter mobil pazarlama Twitter gündemini takip edin. İnsanlar artık televizyon izlerken, film izlerken ya da çalışırken Twitter’la meşgul oluyor.  Kısacası Twitter her ne kadar bir numaralı sosyal ağ olmasa da kullanıcıların hayatında ikinci bir ekran durumunda. Ayrıca hızlı bir iletişim için önemli bir araç. Dünyada ya da televizyonda firmanız ya da kampanyanız ile ilgili bir olay olduğunda Twitter’da kendinizi göstermeniz gerekiyor. Önceden belirlenmiş ya da o an oluşturduğunuz bir hashtag ile konuya sosyal ağ tarafından katılım göstermeniz kullanıcıların dikkatinden kaçmayacaktır. Twitter akıllı telefon kullanıcıları için yaygın bir mobil uygulama olma özelliğini koruyor. Dolayısıyla markalar Twitter Mobil’de var olmak zorundalar. Bu nedenle geliştireceğiniz pazarlama stratejilerinizle Twitter’ı da kampanyalarınıza dahil ederek hedef kitlenize dokunabilirsiniz.

3. Instagram’da yerinizi alın. Fotoğraf filtreleme ve paylaşma uygulaması Instagram; dev sosyal ağlar Facebook ve Twitter’ın fotoğraf entegre etme konusundaki eksikliğini tamamlıyor olması nedeniyle yaygınca kullanılıyor. Mobil pazarlama konusunda göz ardı edilemeyecek olan bu platformu etkin kullanabilmek için şunlara dikkat etmelisiniz: - İlgi çekici ve yaratıcı fotoğraflar paylaşın. Yüksek kaliteli görüntüler Instagram’da başarı için gereklidir. Özellikle de bir markayı temsil eden fotoğraflar mümkün olan en yüksek kalitede fotoğraflar kullanılmalıdır. Zevkli, estetik, yaratıcı fotoğraflar paylaşarak takipçilerinizin beğenisini kazanabilirsiniz. Hashtag’ler kullanın. Instagram hasgtag’leri Twitter’dakilerle aynı değildir. Instagram’da birden fazla hashtag kullanmak kabul edilebilir. Fotoğrafın ne hakkında olduğunu, içinde ne buunup bulunmadığını ya da vermek istediğiniz mesajı hashtag’ler ile belirtebilirsiniz. Sık sık en çok aranan ve popüler olan hashtag’leri kullanın. Fakat bunun için kullanacağınız hashtag’lerin çok alakasız olmamasına dikkat edin. instagram mobil pazarlama Video paylaşacaksanız profesyonel olun. Akıllı telefonlarda videolar henüz optimize değil ve bu nedenle dikkatli olmakta fayda var. Bu nedenle Instagram’da video paylaşmak istiyorsanız, konunun uzmanı profesyonel bir ekip ile çalışın.

Instagram’ı diğer platformlarınıza entegre edin. Instagram’da fotoğraf yayınlamak Facebook, Twitter gibi platformlarda paylaşmaya da imkan veriyor. Bu platformlardan faydalanarak Instagram hesabınızı konumlandırabilirsiniz. Bu aşamada içeriğinizin hangi kanal için uygun olduğunu belirleyip ona göre paylaşım yapın. Instagram, mobil ağlarda iletişimin önemli bir parçasını oluşturuyor. Instagram'ı pazarlama amaçlı kullanmak extra dikkat gerektiriyor fakat doğru kullanıldığında firmanız için birçok potansiyel müşteri vaadi sunuyor.

4. Foursquare ile markanızın keşfedilmesini sağlayın. Sadece mobil cihazlar üzerinden kullanılabilen bir diğer uygulama olan Foursquare'de yer alarak, kullanıcılara nerede oldukları konusunda bilgilendirme fırsatı verin. Markanız için doğru bir yöntem belirlemek adına şu ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

- İnsanların mekanınızda check-in yapabileceğinden emin olun. Markanızın bir mağazası ya da müşteriler tarafından sık sık ziyaret edilen fiziksel bir konumu varsa burayı ziyaret edenlerin dikkatini çekin. Örneğin görebilecekleri birkaç noktaya Foursquare check-in tabelası asarak onlara check-in yapmalarını hatırlatabilirsiniz. foursquare mobil pazarlama - Hakkınızda gelen yorumları takip edin. Birçok firma check-in noktaları oluşturur fakat çok azı gelen yorumları takip eder. Müşterilerinizin sizin hakkında konuştuklarını bilmek ve önerilerinden haberdar olmak pazarlama faaliyetlerinize olduğu gibi iş geliştirmenize de katkı sağlayabilir. Ayrıca olumlu yorumlara teşekkür ederek, müşterilerinizle iletişim kurabilirsiniz. Aynı profesyonellikle olumsuz sorulara da cevap vermeniz markanızı kontrol eden kişilerde müşterilerinizin sorunlarıyla ilgilendiğiniz izlenimi yaratır. Foursquare kullanımının gün geçtikçe artması ile birlikte platform da gelişmeye başladı. Sürekli yenilenen ve geliştirilen uygulamada var olabilmek için bu birkaç basit kuralı uygulamanız markanıza fayda sağlayacaktır. Özet Mobil kullanımının yaygınlaşması mobil uygulamaların da sayısında ciddi artışa neden oldu. Her gün yenileri eklenen yüzlerce mobil uygulama ile karşı karşıyayız. Markaların sosyal medyada pazarlama adına atmaları gereken ilk adım, en çok kullanılan bu sosyal uygulamalarda konumlanmak ve yeni müşteriler ile çift yönlü iletişim imkanı yaratmak olmalıdır.

İlgili Haberler

En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
Devamını Oku >
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Devamını Oku >
Markaların Sevgililer Günü Sosyal Medya Kampanyaları
Markaların Sevgililer Günü Sosyal Medya Kampanyaları
Devamını Oku >
Mary’s Famous Davet Et - Kazan Facebook Kampanyası
Mary’s Famous Davet Et - Kazan Facebook Kampanyası
Devamını Oku >
Boyner Facebook Kampanyası: Kalbimi Tamamla
Boyner Facebook Kampanyası: Kalbimi Tamamla
Devamını Oku >
Polisan Facebook Yarışması: Aşkını Tazele
Polisan Facebook Yarışması: Aşkını Tazele
Devamını Oku >
Facebook 10 Yaşında!
Facebook 10 Yaşında!
Devamını Oku >
Ajax, Sosyal Kimliğinizi Temizliyor!
Ajax, Sosyal Kimliğinizi Temizliyor!
Devamını Oku >