Sosyal Medyada Hashtag Kullanımı Neden Önemlidir?

Sosyal Medyada Hashtag Kullanımı Neden Önemlidir?
Sosyal medyada hashtag kullanımı ile kullanıcıların aradıkları içeriklere ulaşmaları ve markaların hedef kitlelerine seslerini duyurmaları kolaylaşıyor. Hashtag’leri ister sevin ister sevmeyin onlar sosyal medya kullanımının bir parçası olmaya devam ediyor. Sosyal medyada sürekli üretilen ve tanıtılan içeriklerin sayısını düşündüğümüz zaman hashtag’lerin belli bir konuyla ilgili içerik aramak için çok basit ve işlevsel bir yol olduğunu görüyoruz. Hashtag kullanmayan sosyal ağlar, hashtag’lerin sosyal medya pazarlamanın ne kadar önemli bir parçası olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Sosyal medyada hashtag kullanımı sayesinde gün içinde arkadaşlarınızdan, iş arkadaşlarınızdan ve takip ettiğiniz diğer kaynaklardan aldığınız binlerce güncellemeyi süzgeçten geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu hashtag’ler etkileşime geçmek ve takip etmek isteyeceğiniz kişilere ve hesaplara ulaşmanızı sağlıyor. Markanızın ve/ya ürününüzün sosyal medyada izini sürmenizi ve sektörde neler olup bittiğini görmenizi de kolaylaştırıyor. Kişisel hesaplarınızda ve şirketiniz ya da markanız adına açtığınız hesaplarınızda bir an önce hashtag kullanmaya başlamanızı tavsiye ederiz. Hala emin olamıyorsanız sosyal medyada hashtag kullanımının önemini gösteren bu 7 maddeye bir göz atmalısınız:
1. Özel bir hedef kitleye ulaşmanızı sağlar. Sosyal medya mesajınızı belli bir kitleye hitaben yayınlıyorsanız uygun hashtag kullanımından daha iyi bir yöntem olamaz. Örneğin, yakın zamanda bebek sahibi olmuş kişilere ulaşmak isterseniz #yenidoğan hashtag’ini kullanabilirsiniz. Böylece yeni doğan bebekler hakkında sosyal medya taraması yapan kişilerin sizi bulma ihtimalleri artacaktır.
2. Etkileşimlerinizi takip etmenizi sağlar. Markanız ya da ürünlerinizle ilgili hashtag’leri takip ederek insanların hakkınızda ne düşündüğünü öğrenebilirsiniz. Siz bu hashtag’leri takip etmeseniz de insanlar sizinle ilgili yorumlar yazmaya devam edecek. Bu yorumları sizin de bilmeniz yararınıza olacaktır.
3. Daha iyi müşteri hizmeti sunmanızı sağlar. Bu hashtag’ler şirketiniz hakkında söylenenleri öğrenmenizi sağlarken aynı zamanda da yorumlara, şikayetlere ve övgülere etkili ve hızlı bir biçimde yanıt verme şansı da sunar. Böylece müşterilerinize birebir cevap verebilir ve daha yakın bir iletişim kurabilirsiniz. sosyal medyada hashtag kullanımı neden önemlidir
4. Kampanyalarınızı takip etmenizi sağlar. Sosyal medyada yarışmanız hakkında nasıl yorumlar yapıldığını bilmek istemez misiniz? Bunun için sosyal medyada işiniz ya da ürünleriniz hakkındaki hashtag’leri araştırmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede insanların nelerden şikayetçi olduğunu ve ne sıklıkla şikayet aldığınızı görebilirsiniz.
5. Sektörde neler olduğundan haberdar olmanızı sağlar. Hashtag’ler sektörde neler olduğunu takip etmeniz için güçlü bir yöntemdir. Örneğin, eğer pazarlama alanında çalışıyorsanız #pazarlama, #dijitalpazarlama, #sosyalmedya gibi hashtagleri takip ederek sizinle aynı işi yapan kişilerin paylaşımlarını inceleyebilir, onlarla iletişime geçebilir ve sektör hakkında güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.
6. Özel etkinlikleri, yarışmaları vs. tanıtmanızı sağlar. Enerjik ve kolay hatırlanabilir özel etkinlik ve yarışma hashtag’leriniz kolay paylaşılabilirliği ve takip edilebilirliği ile işinize yarayacaktır. Örneğin, New York şehri yıllık fotoğraf yarışmasında #LoveNYC hashtag’ini kullanır. Böylece hem yarışma başvurularını hem de yarışmayla ilgili etkileşimeleri takip etmek kolaylaşır.
7. İstediğiniz bir konuda Twitter sohbeti bulmanızı sağlar. Twitter sohbeti, insanların Twitter üzerinden bir araya geldiği ve belli bir konuyu tartıştıkları önceden planlanmış toplantılardır. Genellikle bir moderatör ve tartışmayı yönlendirmesi için belirlenmiş bazı sorular bulunur. Hedef kitlenizle iletişime geçmek istiyorsanız yaptığınız işle ilgili bir sohbet bulup katılmak için hashtag’leri kullanabilirsiniz.
Hashtag’ler sektöre öncülük etmek, dahil olmak ya da sektörün izini sürmek için güçlü ve etkili bir yöntemdir. Doğru ve yerinde hashtag kullanımı ile markanızı tanıtabilir ve daha ileri taşıyabilirsiniz.

İlgili Haberler

Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Devamını Oku >
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
Devamını Oku >
Twitter Analytics Tüm Kullanıcılara Açıldı!
Twitter Analytics Tüm Kullanıcılara Açıldı!
Devamını Oku >
Sosyal Medya İle Satış Yapmak İçin İpuçları
Sosyal Medya İle Satış Yapmak İçin İpuçları
Devamını Oku >
Brezilya-Almanya Dünya Kupası Maçı Twitter'da Rekor Kırdı!
Brezilya-Almanya Dünya Kupası Maçı Twitter'da Rekor Kırdı!
Devamını Oku >
Twitter’da Alışveriş Devri Başlıyor
Twitter’da Alışveriş Devri Başlıyor
Devamını Oku >
Sosyal Medya Kampanya Kılavuzu
Sosyal Medya Kampanya Kılavuzu
Devamını Oku >
Starbucks Sosyal Medya Kampanyası: #YazıYudumla
Starbucks Sosyal Medya Kampanyası: #YazıYudumla
Devamını Oku >