Sosyal Medyada Bakılması Gereken KPI’lar

Sosyal Medyada Bakılması Gereken KPI’lar

Günümüzde pek çok sosyal medya platformu bulunmaktadır. Bu platformlara mecranın dinamiklerine en uygun şekilde yaklaşmak başarılı bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmanın en temel gerekliliklerindendir.

Her mecranın farklı özellikleri olduğu gibi her mecranın da kendi içinde sunduğu birbirinden farklı araçlar bulunuyor. Örneğin Instagram, sadece fotoğraf paylaşma uygulaması olmaktan çok uzun süre önce uzaklaştı. Mecranın içinde story, reels, mağaza, canlı yayın gibi pek çok farklı araç mevcut. Markaların bu araçları etkin şekilde kullanması ise tek başına yeterli değil.

Her marka farklı mecralar için farklı hedefler belirleyip, raporlamalarını bu hedeflere göre analiz ederse başarıya ulaşabilir.

Yeni nesil dijital ajanslardan WBE Digital, hangi mecrada hangi KPI’ların dikkate alınması gerektiğini bir infografiğe dönüştürerek, marka analistlerinin en popüler dijital mecralarda dikkate alması gereken KPI’lar için bir kaynak oluşturmuş. Aşağıdaki infografikten en popüler sosyal medya platformlarının dünya genelinde güncel kullanıcı sayılarını ve raporlama yaparken dikkate almanız gereken KPI’ları inceleyebilirsiniz.

Social_Media_KPI
Mutluluk paylaştıkça artar :)
← SEO Ajans Seçimi Nasıl Yapılır? Tasarımınızı Nasıl Koruma Altına Alabilirsiniz? →

Yazar Hakkında

Avatar
Kübra Ünal
Kübra, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Çalışma yaşamında ilk deneyimlerini Startup'larda kazanan Kübra, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.