Sosyal Medya Hesaplarınızı Yedeklemek İçin 3 Araç

Sosyal Medya Hesaplarınızı Yedeklemek İçin 3 Araç

2 sene önceki Facebook post’unuza tekrar bakmak ya da geçen yıl Nisan ayında müşterinizin (veya herhangi bir kullanıcının) size ne hakkında tweet attığını görmek isteyebilirsiniz. Bunu hayal etmek bile zor olsa da, gerçekten ihtiyaç duyduğunuz zamanlar olabilir ve sosyal medya yedekleme araçları ile bu konuda çözüm sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarını yedeklemek için tedbirler almadıysanız, talihsiz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle bir marka için sosyal medya iletişimi gerçekleştiriyorsanız, bu durum daha da kritik önem taşıyor!

Sosyal medya verileri aslında e-postalar ya da yazılı notlardan pek farklı değil. Bir anlaşmazlık durumunda, sosyal medya kayıtları Federal Medenî Usul Kuralları (Federal Rules of Civil Procedure) hakimiyetinde olan e-keşif sürecinin kapsamı içerisinde yer alıyor. Yasal konuların yanında, sosyal medya etkileşimlerinizin kayıtlarını tutmanız, pazarlama girişimlerinizin ölçümlerini yapmanıza ve müşteri hizmetleri konularını da takip etmenize yardımcı olur.

Ya hesaplarınız hack’lenirse ve sosyal verileriniz yeniden kazanılamayacak bir şekilde kaybolursa? Twitter ve Facebook, site geçmişinizin arşivini indirebilmeniz için “link” sunuyor fakat tüm tabloyu geri alabilmek için sosyal medya yedekleme araçlarına ihtiyaç duyacaksınız. İşte size bu konuda yardımcı olabilecek 3 araç:

1) Frostbox

İngiltere tabanlı bu firma Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Gmail ve Foursquare’dan veri yedeklemesi yapabiliyor. Frostbox takipçi listesi, video, fotoğrafları içeren her şeyi çekebiliyor ve bulut server’ında tutuyor bu sayede herhangi bir bilgisayardan bu bilgilere ulaşabiliyorsunuz.  Ftarostbox ile kendi hard drive’ınızı da yedekleyebilirsiniz böylece tek bir yerde toplamış olursunuz.

Şu an Frostbox, ücretsiz olarak 1GB’lık hafıza sunuyor ve bu hizmeti önerdiğiniz her kişi için 200MB extra yer veriyor. Ödeme ise aylık 20 GB için 9.99 dolardan başlayıp 200 GB için 29.99 dolara kadar çıkıyor. İsterseniz yıllık ödeme yapabilir ve 2 ay ücretsiz kullanım da kazanabilirsiniz.

2) Backupify

Özel olarak ticari hesapları hedeflemiş olan Backupify, büyük küçük her işletmeye uyacak çeşitlilikte hizmet sunuyor. Google Drive, Apps, Calendar ve Gmail dahil Google ürünlerinde uzmanlaşıyor. Facebook ve Twitter kadar Blogger, Flickr ve Picasa’yı da yedekliyor.

Her gece yedekleme yapan 5 hizmet aylık 4.99 dolar, 25 hizmete kazar da 19.99 dolar… Özellikler, Google ürünleri tekrar kurmak, Google app datalarını tek bir görevliden ve telefon desteğini bir tık ile yapabilmeyi sağlıyor.

3) SocialSafe

Bu araç, sosyal datalarınızı bulut server yerine kendi bilgisayarınıza yedekleyerek farklı bir yaklaşım sergiliyor. SocialSafe, Facebook profili ve sayfaları, Twitter, Instagram, LinkedIn, Google+ ve profesyoneller için bir sosyal ağ olan Viadeo’yu yedekliyor. Bilgilere daha sonra bir zaman çizelgesi yoluyla ulaşabilr ya da sosyal ağlarınızı özel anahtar kelimeler ile arayabilirsiniz.

Yıllık ücret, yedekleyeceğiniz hesap sayısına göre değişiyor; 4 hesap 6.99 dolardan başlayıp 20 hesaba kadar 27.99 dolara kadar artıyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Instagram Yönetim Araçları WordPress Yönetim Araçları →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.