SoLoMo Nedir?

SoLoMo Nedir?
SoLoMo nedir? SoLoMo, Sosyal-Lokal-Mobil için bir kısaltma... Sosyal, lokal ve mobil medyanın; tek bir noktada buluşmasını temsil ediyor. Özellikle akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil bilgisayarların kullanımı kapsamında geçerli bir kavram. Geleneksel pazarlamacılar için SoLoMo, tamamen köklü bir değişim: kullanıcılara TV reklamları, radyo ya da online reklamlar aracılığıyla mesaj göndermek yerine, kullanıcının lokasyonu ve sosyal ağlardaki aktivitelerinin sonucu olarak mesaj veriliyor. Birçok trend'de olduğu gibi, SoLoMo hakkında da ikili görüşler var: SoLoMo’yu destekleyen birisi için, SoLoMo mobil cihazlar ve uygulamaların gelişimini temsil ediyor. Eski jenerasyon uygulamalar, web siteleri ya da PC tabanlı uygulamalara bağlı olarak çalışıyordu. SoLoMo’nun arkasındaki düşünce ise, uygulamaların mobil cihazların tüm avantajlarından faydalanmak üzere tasarlanmasıdır. Bunun en güzel örnekleri, Foursquare gibi sosyal “check-in” hizmetleri… SoLoMo'nun arkasındaki teoriyi şu şekilde özetleyebiliriz: Mobil uygulamalar coğrafi hedefleme özelliği sosyal ağlarla entegre olacak şekilde üretildiğinde, pazarlamacılar bu özellikleri kullanarak çok daha yüksek etkileşim oranları yakalayabilirler. Desteklemeyen birisi için ise SoLoMo, lokal arama potansiyelini temsil eden ve herkesin ağzına dolanmış kelime dizilerinden birisi. İlk “dot-com” balonu başladığından beri Internet, lokal reklamcılığı değiştirecekti. Evet, lokal arama var ama “hiperlokal” arama olarak adlandırılan şey hiçbir zaman gerçekten gerçekleştirilmedi. Birçoğu için, internette lokal reklamcılık vaadi, düşünülenden çok uzakta... SoLoMo’nun önemi SoLoMo, pazarlamacılar için neden önemli? “We are Social” sosyal medya ajansı, aşağıdaki sunumda lokasyon tabanlı mobil-sosyal uygulamaların tüm dünyada öneminin artmasının ardında yatan sebepleri açıklıyor ve SoLoMo ile ilgili 7 vaka incelemesini paylaşıyor:
AREA203 Dijital’den Casey Knox’un sunumuna göre, 100 ya da daha fazla sosyal medya takipçisi olan markalar, %8 daha fazla tıklama oranı ve %125 daha fazla dönüşüm oranına sahip. Sunum, 5 aramanın 1’inin lokal olduğunu ve mobil internet kullanıcılarının %80’inin kendileri ile ilgili lokal reklamları tercih ettiğini belirtiyor. Ayrıca tüm mobil aramaların %70’inin bir saat içinde sonuçlandığını belirtiyor. SoLoMo trendinin büyümesini göz önünde bulundurmak için yeterince ikna olmadıysanız, BIA/Kelsey tarafında gerçekleştirilen 2015’e kadar akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla yapılan lokal arama oranlarının, masa üstünden gerçekleştirilen arama oranlarını geçmiş olacağını belirten mobil ticaret çalışmasını inceleyin. Nielsen ve NM Incite, tüketicilerin sosyal, lokal ve mobil tüketim alışkanlıklarını ve bunların birbiriyle ilgisini gösteren “En Değerli Dijital Tüketiciler” adlı bir infografik yayınladı. Bazı istatikler ise şöyle;
  • Akıllı telefon kullanıcılarının %66’ı, sosyal medyaya ev dışında iş, araba, havaalanı gibi herhangi bir yerden ulaştıklarını söylüyor.
  • Kullanıcıların %38’i akıllı telefon ya da tabletlerinden TV izlerken, reklam için ürün bilgisine bakmış.
  • ABD’deki yetişkinlerin %62’si TV ve interneti aynı anda online olarak kullanmış.
  • Sosyal medya kullanıcılarının %51’i, sosyal medya sitelerinde arkadaşlarının beğendikleri reklamların daha çok ilgilerini çektiğini söylüyorlar.
  • Neredeyse tüm mobil internet kullanıcıları cihazlarından web sitelerini ziyaret ediyor.
Search Engine Watch’un bir yayınında Lisa Buyer şöyle diyor, "Etkinliklerin, haberlerin ve promosyonların reklamını mobil pazarda yapmak, online pazarlamacılar ve markalar için gittikçe önem kazanıyor. Sosyal devrim, teknoloji kullanımında ve online insan ilişkilerinde köklü değişiklikler gerektiriyor ve sosyal medya kampanyalarının SoLoMo yaklaşımı ile planlanması bir ihtiyaç haline geliyor." Son zamanlarda yayınlanan Localeze/15miles fifth annual comScore Local Search Usage Study adlı çalışma, SoLoMo devriminin başladığını gösteriyor. Bulldog Reporter tarafından bildirildiği gibi, Localeze’ın başkanı Jeff Beard, SoLoMO'yu “Pazarlamacıların tüketicilere doğru zamanda doğru yerde ulaşabilme konusunda yararlanabilecekleri eşsiz bir fırsat!" olarak tanımlıyor. Özet olarak; kampanyalarınızın hedeflemesinde, doğru insana doğru yerde ve doğru teklifle ulaşmak istiyorsanız, SoLoMo size ciddi avantajlar sağlar. 2013 senesinde birçok SoLoMo uygulaması ile karşılaşacağız...

İlgili Haberler

Oyun İçin Harcama Pazarı 2028’e kadar 120 Milyar Doları Aşacak
Mobil Pazarlama menu icon
22 May 24
Oyun İçin Harcama Pazarı 2028’e kadar 120 Milyar Doları Aşacak
Devamını Oku >
Gençler, Akıllı Telefonlardan Günde Ortalama 237 Bildirim Alıyor
Mobil Pazarlama menu icon
21 May 24
Gençler, Akıllı Telefonlardan Günde Ortalama 237 Bildirim Alıyor
Devamını Oku >
Mobil Pazarlama Yöntemleri
Mobil Pazarlama menu icon
4 Şub 13
Mobil Pazarlama Yöntemleri
Devamını Oku >
Mobil Araçlar İçin 2012 Değerlendirmesi ve 2013 Tahminleri
Mobil Araçlar İçin 2012 Değerlendirmesi ve 2013 Tahminleri
Devamını Oku >
Mobil Uyumlu Varış Sayfası Tasarımı
Mobil Pazarlama menu icon
13 Ara 12
Web Tasarım menu icon
13 Ara 12
Mobil Uyumlu Varış Sayfası Tasarımı
Devamını Oku >