Snapchat’in Sanal Gerçeklik Heykeline Vandalist Saldırı

Snapchat’in Sanal Gerçeklik Heykeline Vandalist Saldırı

Snapchat’in belirli yerlere sanal olarak yerleştirdiği sanatsal çalışmalar bazı sanatçıların tepkisini çekti. 

Geçtiğimiz hafta Snapchat’in Jeff Koons heykellerini sanal gerçeklik kullanarak dünyanın çeşitli yerlerine gizlediği çalışmayı duyurmuştuk. Yalnızca Snapchat uygulamasıyla görüntülenebilen bu heykeller, beğenildiği kadar tepki de aldı. Aktivist sanatçı Sebastian Errazuriz, “Snapchat projesi, ilk konum bazlı içerik. Parlak bir balon köpeği insanların fotoğraflaması ve gerçek hayatta olup olmadığını görmesinin ürkütücü bir yanı yok. Buna rağmen, insanlar konum bazlı AR istilasının farkında olmalı.” diyor.

snapchat-sanal-heykel

Errazuriz ve ekibi 24 saat içinde sanal köpek heykelinin bir kopyasını yarattı ve üzerine graffiti çizip tahrip ederek aynı konuma, CrossLab’in mobil uygulamasıyla birlikte Central Park’a yerleştirdi. Aktivist sanatçı, konum etiketlemenin hava sahası hakları gibi bir yasayla desteklenmesi gerektiği ve benzer şekilde sanal gerçeklik yerleştirmeleri yapmayı planlayan şirketlerin belirli bir ücret ödemesi gerektiği fikrini savunuyor. Jeff Koons’un halka açık bir alan olan Central Park’ın ortasına böyle bir heykeli sanal bile olsa belli izinler almadan ekleyemeyeceğini de sözlerine ekliyor.

Sanal gerçekliğin hayatımızı istila etmeye başladığı son dönem hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Stres Çarkı Cep Telefonu Geliyor Mark Zuckerberg’den Kasırgada Zarar Gören Porto Rico’ya Sanal Ziyaret →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.