Snapchat’le 2018 Yılı Sosyal Medya Pazarlamasına Dair 5 Tahmin

Snapchat’le 2018 Yılı Sosyal Medya Pazarlamasına Dair 5 Tahmin

Sosyal medya trendleri konusunda başı çeken Snapchat, 2018’de ne gibi gelişmelerle sosyal medya pazarlamacılığı alanındaki iddiasını sürdürecek?

2018 için plan mı yapıyorsunuz? Sosyal medya pazarlaması için yeni platformlar denemeniz gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Bu hafta, uçup giden (ephemeral) içerikleriyle ünlü sosyal medya ağı Snapchat’te nelerin öne çıkacağına dair tahminlerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

İnovatif kapasitesiyle tahmin edilmesi en güç platformlardan biri olan Snapchat, 2018’de de yeniliklerine devam edecektir.

Snapchat 2017

Bu yıl, sosyal medya platformları arasında inovasyon yönüyle lider konumda bulunan Snapchat, ağına yeni araçlar ekleyerek kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. Rakiplerinin risk almaktan çekindiği alanlara yönelen Snapchat’in bu tutumu, şirketi diğerlerinden bir adım öne taşıdı.

Spectacles Versiyon 2.0

snapchat_spectacles

Önümüzdeki yıl, Snapchat’teki en büyük gelişmelerden biri Spectacles gözlüklerin daha gelişmiş bir versiyonunun bir yerlerde karşımıza çıkacak olması olabilir. Henüz konuyla ilgili kesin bir bilgi bulunmasa da, Snapchat’in geçen yıl tanıttığı Spectacles gözlüklerin artırılmış gerçeklikle (AR) geliştirilen bir versiyonunu 2018’de görebiliriz.

Raporlara göre Spectacles, fazla popüler olamadı. Gözlüklerin çoğu satılamadığı için depolarda kaldı. Snapchat, bu departman için görevlendirdiği birçok kişiyi işten çıkardı ve 2018’de de Spectacles için eleman alımını yavaşlatacağını duyurdu.

Bu hafta yayınlanan bir rapora göre ise Spectacles kullanıcıları bu gözlükleri 1 aylık kullanımdan sonra bir kenara attı. Kısacası bu gözlükler, göründüğü kadar başarılı olamadı. Ancak, Snapchat’in Çin’deki bir fabrikada gizli bir şekilde Spectacles’ın AR versiyona sahip bir modelini geliştirdiği tahmin ediliyor.

AR Reklamcılık

Snap_art

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in Maria Kasırgası ardından Porto Riko’ya yaptığı sanal ziyaret gibi, Snapchat’te artırılmış gerçeklikle ilgili hiçbir fırsatı kaçırmak istemiyor. Gücünü imaj tanıma teknolojisinden alan gelişmiş görsel komünikasyon teknikleri üzerinde yoğunlaşıyor.

Sanal sanat eseri yerleştirmeleri projesiyle dikkat çeken Snapchat, Snap kamerasıyla yapılabilecek gelişmiş bir reklam türüne daha öncülük etmiş oldu. Pokemon GO benzeri bir mekanizmayla, yalnızca belirli bölgelere yerleştirilen sanat eserlerini Snapchat kullanıcıları yalnızca uygulamayı kullanarak görebildi. Bu interaktif ve sürükleyici deneyim, 2018’de marka deneyimlerine uyarlanarak karşımıza çıkabilir.

Gelişmiş Arama

snap_map

Platform her ne kadar “ Snapchat her zaman arkadaşlar için” yaklaşımına sahip olsa da, bir sonraki seviyeye ulaşmak için daha gelişmiş arama ve keşfetme özelliği eklemesi gerektiğinin farkına vardı. Snapchat’in daha düşük özelliklere sahip akıllı telefonlar ve daha fazla bölgeye açılması gerektiğiyse ayrı bir konu. Bu bakış açısına sahip Snap Map ve güncellenen arama araçları, hâlâ sınırlı bir kullanım imkanı sunuyor.

2018’de Snapchat’in bu alanda diğer sosyal platformlardakilere benzer şekilde yenilikler yapacağını; uygulamanın topluluğa özel duygusundan, ona özgü yapısından uzaklaştıracak geliştirmelerle zenginleştireceğini düşünüyoruz.  Bu yönde bir bakış açısı, aynı zamanda içerik keşfetmeyi kolaylaştırarak kullanımı ve markalar için reklam seçeneklerini de artıracaktır.

Animasyonlu Bitmoji’ler

bitmoji-gif

iPhone X’in tanıtımında karşımıza çıkan ve yüz hareketlerine tepki veren interaktif emojiler olarak sınıflandırabileceğimiz “Animoji’ler”, Snapchat’le iş birliği içerisinde geliştirildi. Snapchat de benzer bir kullanıma sahip “Bitmoji”yi kendi platformuna entegre etti ve kullanıcıların animasyon Bitmoji karakterleriyle kendilerini daha interaktif bir biçimde ifade etmelerine izin verdi.

Snapchat’in Bitmoji uygulaması, kendini kanıtladı ve iOS App Store’un en iyi 10 uygulama listesinde yer almayı başardı. Daha gerçekçi animasyonlar, Snapchat’in bu özelliğinin daha çekici hale gelmesini sağlayabilir.

Keşfet (Discover) Videoları

snapchat-discover

Snapchat, televizyon benzeri video içeriklerine yatırım yapmanın yollarını arıyor. Bu yüzden, 2018 yılında “Keşfet” seçeneğinin daha fazla yayıncıdan video içermesini bekleyebiliriz. Video içerikler konusunda pek çok rakibi olan Snapchat, bu alanda başarılı olabilmek için epey mücadele edecek gibi görünüyor.

Daha genç bir kullanıcı kitlesine hitap eden sosyal ağ, kesinlikle onların istediği yönde hareket ediyor. Ancak, bu alandaki daha büyük oyuncular karşısında ayakta kalmak için video konusunda daha geniş bir bakış açısı benimsemesi gerekiyor. Snapchat’i bir yayıncılık platformu olarak görecek olursak, eğer platform daha fazla reklam geliri elde etmek için çalışacaksa, markaların insanlarla bağlantı kurabilmesi için onlara daha fazla seçenek sunmak zorunda.

Snap Inc.’in büyümesini sınırlamaya çalışan Facebook gibi rakiplerine karşı kendini video alanında kanıtlaması gerekiyor. Fakat, Snapchat, başlangıcından bu yana tüm olumsuzluklara rağmen kitlesinin bilincinde hareket etti. Gençlerin gözdesi platform, sosyal medya trendlerinin öncüsü olmaya ve 2018’de de gelişmeye devam edecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Görsel İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir? Facebook Erişimini ve Etkileşimini Artıracak 3 Etkili Strateji →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.