Şirketiniz İçin Yatırım Almaya Hazır Mısınız?

Konular 27 Şub 2013
Şirketiniz İçin Yatırım Almaya Hazır Mısınız?

Şirket için yatırım almak ayrı bir şey, onu akıllıca kullanmak ayrı bir şeydir…

Yatırımcı ve girişimci arasındaki bağ ile evlilik arasındaki benzerlik hakkında birçok şey yazılıyor. Fakat karmaşık evliliğinizi sonlandırmak için eşinizden boşanmak, yatırımcınızdan boşanmaktan daha kolay olabilir. Bir yatırımcıdan yardım kabul ettiğiniz ve ön protokol imzaladığınız zaman, şirketiniz bir çıkış yapıncaya kadar bu kaynağa bağlı olursunuz.

Bir yatırımcı ile anlaşmadan önce gereken özen gösterilirse, yatırımcı ve yatırım yapılan şirket arasındaki evlilik büyük ihtimalle uyumlu, verimli ve güzel hatıralarla dolu olacaktır. Diğer taraftan, eğer siz ya da şirketiniz hazır olmadan önce bir yatırımı kabul ederseniz, size ayak bağı olabilecek bu durumdan dolayı pişmanlık duyabilirsiniz.

Finansal anlamda bir evliliğe hazır olup olmadığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

Şirketiniz için yatırım almak için 5 ön koşul

Yatırımın gerçek anlamda değerli olabilmesi için, şirketiniz bunu kullanmak için hazır olmalı ve eğer bu sermaye etkili olmazsa size yöneltilecek ağır sorulara cevap verebilecek konumda olmalı. Dışarıdan bir yatırım almayı düşünmeden önce, şu sorulara verebileceğiniz iyi cevaplarınız olmalı:

1. Ürün ve hizmetleriniz eşsiz bir şekilde değerli mi?

Diğer bir deyişle, ürünleriniz ve hizmetleriniz gerçekten pazardaki diğer ürün ve hizmetlerden farklı mı ve etkili bir değer önermesi ve rekabet avantajı var mı?

2. Gelir modeliniz cazip mi?

Yatırımcılar, ilk olarak kârlılığa bakarlar. Müşterilerinizi elde etmek için oluşan maliyetin ne kadar üzerinde gelir elde ediyorsunuz? Eğer şirketiniz için kanıtlanmış bir gelir modeline sahip değilseniz, sizin modelinizin de başarılı olacağını ıspat edebileceğiniz, size benzer ürün ve hizmetleri olan şirketlerin iş modellerini tanımlamanız ve örnek göstermeniz gerekebilir.

3. Şirketiniz ölçeklendirilebilir mi?

Birçok şirket başarılı bir niş pazar hizmeti verebilecek kapasitededir. Şirket için yatırım almak söz konusu olduğunda, şirketin ne kadar büyütülebileceği de incelenir. Sizin şirketiniz bugün olduğundan 100 kat daha fazla bir büyüme kapasitesine sahip mi?

4. Yönetim ekibiniz, şirket ile beraber büyüyebilecek kapasiteye sahip mi?

Yatırım almak için şart olmasa da, yönetim ekibinizi oluşturmanız faydalıdır. Eğer ekibiniz en azından gelecek 2 ya da 3 yıl içerisinde işinizi büyütebilecek kapasiteye sahipse, bu şirketinizi daha cazip hale getirebilir.

5. Herhangi bir ivmeniz var mı?

Bu kritik bir soru. Fikrinizi gerçek bir ürüne dönüştürdünüz mü? Pazarda geçerliliğiniz var mı? (Müşterileriniz ürün ve hizmetlerinizi kullanıp, beğeniyorlar mı?) Ürününüz daha fazla kullanılıyor ve kullanıcılar artıyor mu? Gelir elde ediyor ve gelirinizi düzenli artırıyor musunuz?

Yatırımcılar, gelişimi görmek isterler…

Yatırımcı bulmak için bu soruların hepsine olumlu cevap vermek zorunda değilsiniz fakat bu sorulara ne kadar çok “evet” derseniz, şirketinize yatırım almak için o kadar hazırsınız demektir!

Göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörler

Bu temel ön koşulların yanında, şirketinizin kurucusu ya da sahibi olarak, şirketinize bir başkasının müdahale etmesine gerçekten hazır olup olmadığınız da önemli.

Son olarak, yatırımcının en az üç ayda bir finansal durumunuzu incelemesi gerekir ve birçoğu da yönetim kurulu üyesi olmak ister. Bazı yatırımcılar belirli bir seviyede aktif katılım ile şirketinizin büyümesi için etkili yollar bulmak isterler. Ek olarak, yatırımcınız şunları yapmanızı isteyebilir:

  • Yönetim ekibinizin bazı üyelerini değiştirmenizi,
  • Şirketin stretejik yönetimini belirleyecek güce sahip, daha resmi bir yönetim kurulu kurmanızı,
  • Hemfikir olmadığınız yeni fikirleri araştırmanızı…

Gerçekten buna hazır mısınız?

En iyi yatırımcı ve yatırım alan şirket evliliği, kapsayıcı bir vizyonu destekleyen ortak değerler ve hedefler üzerine inşa edilir. En iyi finansal ortaklık, iki tarafın da bu hedefleri gerçekleştirmek, engellerin üstesinden gelmek ve şirket için en iyi yolu bulmak üzere beraber çalışabileceğinden emin olduğu zaman gerçekleşir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Kadınlara Yönelik Pazarlama Stratejileri Facebook B2B Pazarlama İçin Doğru Platform Mu? →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.