Siparişleri Akılda Tutan Hamburger Restoranı

Siparişleri Akılda Tutan Hamburger Restoranı

Caliburger, restoranına yerleştirdiği yüz tanıma kioskuyla, müşterilerin siparişlerini tek bir gülümsemeyle verebilmesini sağlıyor.

Sipariş sürecini hızlandırmak isteyen Kaliforniyalı hamburger restoranı Caliburger, teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar yararlanmak istiyor.

Hamburger köftesi çeviren robotlar kullanmayı planlayan restoran, Pasadene şubesinde, müşterilerin birkaç dokunuşla kaydettiği siparişleri, yüz tanıma sistemiyle yeniden vermesini sağlayan yapay zeka teknolojisi “Face”i kullanmaya başladı.

Özellikle kalabalık aile ya da arkadaş gruplarının sipariş sürecinde yaşanan kaosu önleyecek olan kiosk, 2018 yılında Caliburger’ın dünya çapındaki restoranlarında da kullanılacak.

Kiosk şu şekilde çalışıyor: Müşteri, “loyalty account” (sadakat hesabı) dedikleri bir hesap oluşturuyor ve kiosk ekranındaki birkaç butonu kullanarak ilk siparişlerini veriyor.

Restoranı tekrar ziyaret ettiğinde kioskun karşısına geçip gülümsedikten sonra yüz tanıma teknolojisi sayesinde önceden verdiği siparişe ulaşabiliyor ve bu siparişi tekrarlayabiliyor.

Kiosktaki işlemi biten müşterinin siparişi, hazır şekilde kasada onu bekliyor oluyor. Restoranı sıkça ziyaret eden müşteriler, “CaliCoins” ismi verilen sadakat puanları da biriktirebiliyor ve daha sonraki siparişlerinde bu puanları kullanabiliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Burger King, Restoranını Hediye Paketine Sarıp Hediye Etti Ötekileştirilenlere Dikkat Çeken Sessiz Gazete →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.