Schweppes’ten Tacizi Ölçen Elbise

Schweppes’ten Tacizi Ölçen Elbise

Schweppes, sensörler yerleştirdiği elbiseyle kadınların gece kulübünde erkekler tarafından kaç fiziksel tacizine maruz bırakıldığını ölçtü.

Brezilya’daki kadınların %86’sı gece kulüplerinde tacize uğradıklarını ve bu durumdan duydukları rahatsızlığı dile getiriyor. Erkekler ise bu durumda bir yanlışlık olduğunu düşünmüyor. Tacizin hangi boyutta olduğunu öğrenmek isteyen içecek markası Schweppes, Ogilvy Brasil’le bir araya geldi ve “The Dress For Respect” kampanyasını hazırladı.

Kampanyanın amacı, kadınların gece kulüplerinde erkeklerin tacizine ne kadar uğradığını belirleyebilmekti. Bunun için, temas edilen noktayı bilgisayar ortamına gerçek zamanlı olarak aktaran sensörlerle kaplı bir gece elbisesi tasarlandı ve 3 kadına giydirildi. Gece kulübünde yalnız başına eğlenmek isteyen kadınlar, 3 saat 47 dakika içinde tam 157 kez elle taciz edildi.

“The Dress For Respect”, erkeklerin kadınlara karşı davranışlarını gözden geçirmesi ve kadınlara daha saygılı yaklaşmaları gerektiğini hatırlatıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Hasarlı Otomobil Parçalarından Telefon Kılıfları Google, Görme Engelliler İçin Uygulama Geliştiriyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.