Savaşın Ortasındaki Çocukların Yaşamlarını Anlatan Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Savaşın Ortasındaki Çocukların Yaşamlarını Anlatan Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin geliştirdiği artırılmış gerçeklik uygulaması, savaşın insanlara yaşattıkları hakkında içgörüler yansıtıyor.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Fransız ajans Nedd’le birlikte “portal” teknolojisini kullanarak, savaş bölgesinde yaşayan küçük bir kızın hikayesini anlatan “Enter the Room” uygulamasını geliştirdi. Artırılmış gerçeklik uygulaması sadece iPhone (iOS 11 sürümüne sahip iPhone 6S ve üstü model) akıllı telefonlarda deneyimlenebiliyor. Gerçek hayatta başlayan hikayede telefonun ekranından bir geçiş kapısı açılıyor ve oyuncu eşikten geçerek bir çocuğun odasına giriş yapıyor.

Hikayenin kahramanı çocuk, oyun boyunca hiç görünmüyor. Kullanıcılar, yalnızca çocuğun yaşamının 4 yıl boyunca nasıl değiştiğine ve hatıralarına tanıklık ediyor. Küçük kızın çizimleri, oyuncakları ve odadaki diğer eşyalarını incelerken, dışarıda bombardıman sesleri duyuluyor. Oda, 4 yıl öncesinden günümüze dramatik bir şekilde değişmeye başlıyor.

Kızılhaç, uygulama ile insanlara; yiyecek, su ve ilaç olmadan yaşama gerçeğinin ne kadar zor olduğunu ve savaş bölgelerindeki insanların – özellikle de çocukların – nasıl etkilediğini anlatmak ve bu konu hakkında düşünmelerini istiyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Formula 1, Yenilenen Yüzüyle İlk Küresel Kampanyasını Yayınladı Deliveroo’dan Yenilebilir Billboard →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.