Sahibi Çağırınca Yanına Giden Motosiklet: Yamaha Motoroid

Sahibi Çağırınca Yanına Giden Motosiklet: Yamaha Motoroid

Yamaha, sahibinin el hareketlerini algılayarak yanına yaklaşabilen konsept motosiklet üretti.

Yamaha’nın konsept motosikleti Motoroid, görünüş itibarıyla Blade Runner filminden fırlamış gibi. Fütürist bir tasarımlar arasında iyi bir örnek sayılabilecek olan motosiklet, teknolojik özellikleriyle de ilgi çekiyor. Kendi kendine denge kurabilen motosiklet, ilk bakışta, bu özelliğiyle BMW’nin konsept motoru Motorrad Vision Next 100’ı akla getiriyor. Fakat Yamaha’nın Motoroid’i, yana yatmasını engelleyen ve kendi kendini park etmesini sağlayan, üzerinde küçük tekerlerin yer aldığı metal bir panelle desteklenmiş.

Motoroid, aynı zamanda kullanıcısının el hareketleriyle otonom olarak hareket edebiliyor. Yerleşik kamera ve yazılım sisteminin sağladığı bu özellik sayesinde, dar park yerlerinden kendi kendine çıkarak sahibinin yanına gidebiliyor. Tokyo Motor Show 2017’de motosiklet tutkunlarının karşısına çıkan Yamaha Motoroid’in geliştirme aşamalarını ve yeteneklerini içeren kısa videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Ses Konusunda Uzman Olan Bose’den Deliksiz Uyku Çözümü Twitter, Performans Değerlendirmesi İçin Ücretsiz Bir Uygulama Geliştirdi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.