12 Oca 24
menu icon SEO & SEM menu icon D/A

Sağlık Turizminde SEO: ROIBLE Kurucusu İbrahim Akşen Edvido’ya Konuk Oldu

Sağlık Turizminde SEO: ROIBLE Kurucusu İbrahim Akşen Edvido’ya Konuk Oldu

Sağlık Turizminde SEO: ROIBLE Kurucusu İbrahim Akşen Edvido’ya Konuk Oldu

Günümüzde yeni ve popüler bir hizmet alanı olan sağlık turizmi, Türkiye için önemli bir gelir kaynağı haline geldi. ROIBLE’ın kurucusu İbrahim Akşen, sağlık turizminde yerini almak isteyen işletmeleri öne çıkaracak SEO (Search Engine Optimization) uygulamalarını ve dijital pazarlama stratejilerini anlattı.

Öncelikle Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama Yaparken SEO Neden Önemli?

Sağlık turizmi için dijital pazarlamada SEO'nun önemi, bu alandaki rekabetin yoğun olması ve potansiyel müşterilerin genellikle aradıkları hizmetleri internet üzerinden araştırmaları gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle farklı ülke ve kültürlerde yer alan sağlık kuruluşlarını araştırmak ve değerlendirmek için arama motorları bulunmaz bir kaynaktır. İşte bu sebeple;

  • Hedef kitleye ulaşım,
  • Otorite ve güvenilirlik,
  • Uluslararası görünürlük,
  • Rekabet avantajı,
  • Daha kârlı olması gibi sebeplerle SEO; dijital pazarlama için çok önemli bir destek kanalıdır.

Sağlık Sektöründe SEO Çalışmalarıyla İlgili Sorularımızı İbrahim Akşen Cevaplıyor!

SEO nedir, hangi platformlarda yapılır?

"En basit tabiriyle arama motoru optimizasyonu diye duyarsınız fakat ROIBLE’a göre doğru yapılan işlerin kümülatif toplamıdır. Bu konuda mükemmeliyetçi olmaya çalışıyoruz. SEO’da pek çok parametreyi doğru şekilde yaptıktan sonra sonuç alabiliyorsunuz ve açık nokta bırakmamak gerekiyor. Her ne kadar SEO faaliyetleri arama motorlarıyla özdeşleşse de pek çok farklı platformda SEO yapma şansı var ve biz bunları yapıyoruz.

Bir sağlık kuruluşu arama motorlarına reklam vermek yerine SEO hizmeti almayı mı tercih etmeli? Ülkemizdeki son yasal düzenleme, sağlık sektöründeki işletmeleri buna mecbur bırakıyor mu?

Sağlık kuruluşları tek bir kanala bağlı kalmanın risklerini fark ettiler. Dolayısıyla sosyal medya dışında farklı kanallardan da trafik edinmeleri gerektiğini anlamış oldular. Elbette, ücretli reklamlar ile bir trafik elde edilmesi gerekiyor fakat arama motorlarında markanızın daha otoriter görünmesini istiyorsanız organik sonuçlara sahip olmanız gerekir. Kullanıcıların büyük bir kısmı ücretli reklamları geçiyor ve organik sonuçlara tıklıyor. Bir arama motoru uzmanı, kullanıcılarının yalnızca %2,66’sından gelir elde edilebildiğini belirtmesi organik sonuçlarla ücretli reklamlar arasındaki farkı açıklıyor.

Her sağlık kuruluşu için SEO doğru bir pazarlama yöntemi mi, bunun için doğru zamanlama var mı? 

Sağlık kuruluşları ve neredeyse diğer tüm sektörler için de düzenli bir SEO çalışması yapmak için gerçekten istikrarlı giden bir nakit akışına ihtiyaç var. SEO’dan gelecek danışan adayına ihtiyacınız olmaması lazım. SEO, hasta adayını kârlı bir şekilde getiren orta ve uzun vadeli bir yatırım seçeneği olmasına rağmen bunu finanse edebilecek bir nakit akışınız yoksa bu aşamada reklam üzerinden ilerlemeyi bu aşamada daha makul buluyorum.

Bir firmanın uzun süredir SEO yapması uzun süre görünür kalacağı anlamına gelmiyor çünkü arama motorları en iyi ihtimalle yılda 3-4 defa majör güncelleme yapıyor. Bu algoritma güncellemelerine paralel şekilde konumlanamayan websiteleri aşağı giderken çağı yakalayan yeni algoritmaya paralel iş yapan siteler ise yukarıya çıkıyor. Dolayısıyla, her bir algoritma güncellemesi markalar için yeni bir fırsat kapısı açıyor. Bu şekilde, geçmişten bugüne düzenli işler yapmaya devam eden bir kliniğin web sitesini geçmek çok zor olsa da çevresinde olma potansiyeli çok yükseliyor.

Sağlık sektöründe SEO yaparken karşılaşılan en büyük zorluk nedir? 

Sağlık sektöründeki en büyük zorluk, içerik. Doğru içerik üretemediğimiz zaman rekabet şansını baştan kaybetmiş oluyoruz. O yüzden markalara tavsiyemiz, iyi bir içerik üretebilecek sağlık personelinizden ya da istihdam edeceğiniz uzmandan alınan destekle içeriğin katma değerini arttırmak. Böylece standart bir içerik üretimine göre çok daha fazla etki yaratılabilir. Sağlık kuruluşlarında, kaliteli içerik üretme engelini aşarsak ilerleme kaydediliyor. İşletmelerin uzun yıllardır sağlık sektörüne içerik üretenleri tercih etmesi ya da sağlık personellerinin içerik üretmeyi öğrenmesi gerekiyor. Biz ajans olarak bu anlamda optimizasyon, kontrol gibi gerekli destekleri veriyoruz. Bu şekilde ilerlenmediği zaman içerik biraz düz kalıyor. İçerik yeterince derinliğe sahip olmadığında arama motorları için kaliteli, kapsamlı ve sevilen bir ürün ortaya çıkmamış oluyor.

SEO çalışması yapmak isteyen bir sağlık firması yetkilisi nasıl başlamalı? Ajanslarla çalışmak bir zorunluluk mudur?

Bir zorunluluk değildir, bu konuda iç istihdam sağlanabilir ya da freelancer ile çalışılabilir. Tüm seçeneklerin eksi ve artı yönleri var. Ajansın artısı, birden fazla uzman ve sektör barındırdığı için know-how’ın yüksek olması. Ajanslarla çalışmak yöntem ve akış belli olduğundan firmaları deneme tahtası olma durumundan kurtararak sürecin çok daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Freelance ya da tam zamanlı biriyle çalıştığınızda, bu sizi bir kişiye bağlıyor ve işinizin durma riskini artıyor. Ajansla çalıştığınızda bu risk daha azdır.

SEO sürecini ele aldığımızda, öncelikli olarak teknik düzeltmelerle başlanması gerekiyor. İyi çalışmayan, hızlı açılmayan bir web sitesi ne kadar iyi içeriğe ya da yüksek domain otoritesine sahip olursa olsun sonuç alma noktasında biraz hantal kalıyor dolayısıyla ilk aşama, web sitesinin teknik yeterliliğini arttırmak. Stabil, sağlıklı, SEO açısından uyumlu bir web sitesi haline getirdikten sonra kaliteli bir içerik geliştirmesi ve devamında domain otoritesi arttırma çalışmalarıyla artış sağlanabilir. İçerik ve teknik yeterlilikler tek kişinin yapması zor olan konular. Bu çalışmalar odak ve derinleşme gerektiriyor. SEO konusunda neden bir ajansla çalışılması gerektiğinin cevabı da buradadır.

Maliyet olarak SEO ajansıyla çalışmak daha avantajlı mı?

Ajansla çalışmak freelance ile çalışma maliyetine göre daha yüksektir çünkü ajansların pazarlama, yazılım gibi sabit giderleri vardır. Öte yandan, firmaların bu konu üzerine tam zamanlı olarak bir kişi istihdam etme maliyetine göre ise ajansla çalışmak yarı yarıya avantaj sağlar. İşverene yazılım ve çalışan maliyeti oluşturmaz, yalnızca fatura keserek yalın bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Hasta deneyimin çok önemli olduğu bir konu. Bu deneyimi iyileştirmek için SEO bir araç olarak kullanılabilir mi?

“Genellikle klinikler, markalar satın alma aşamasına yakın kullanıcıları yakalamayı hedefliyor ama bunu bir marketing funnelı olarak düşündüğümüz zaman en baştan en sonuna kadar pek çok temas noktası var. Bu temas noktaları içinde de farklı sorgular var. Her bir farklı sorgu aslında kullanıcının farklı bir işi çözmesini sağlıyor. Kullanıcıya, sorununu çözecek devamlı destek sağladığınızda, markanızın kullanıcıyla etkileşimini geliştirmiş, kullanıcı üzerindeki otoritenizi ve güvenilirliğinizi arttırmış oluyorsunuz. SEO’yu sadece satın alma ve başvuru kaynaklı arama sorguları dışında farklı sorularını çözebilecek içeriklerle de yakalamak kullanıcı deneyimini geliştirmek açısından çok önemli.

Son dönemde sağlık turizmi ülke için önemli bir gelir kaynağı oldu, bu alana sağlık firmaları özel önem gösteriyorlar. Buradaki durum ajans tarafında sağlık firmalarının alışkanlıklarını değiştirdi mi? 

Sağlık turizmindeki son düzenlemelerle birlikte markalar tek bir kanala yatırım yapmanın risklerini gördü ve farklı kanallardan da hasta adaylarına ulaşma noktasında yatırım yapmaya başladılar bunlardan en önemlisi de arama motorları. Kullanıcılar, sosyal medya üzerinde ilgi alanlarına göre segmentleşirken, arama motorlarında çoğunlukla ihtiyaçlarına yönelik sorgu yapıyorlar. Bu noktada, kanal çeşitlendirme açısından ajans tarafında taleplerin arttığını görüyoruz.” dedi.
Etiketler:

İlgili Haberler

Elektrikli Araç Sahiplerine Ekonomik Şarj Hizmeti Sunan Onlife Charge ROIBLE ile Organik Büyüyecek!
Ajans Haberleri menu icon
25 Mar 24
Elektrikli Araç Sahiplerine Ekonomik Şarj Hizmeti Sunan Onlife Charge ROIBLE ile Organik Büyüyecek!
Devamını Oku >
VAMOS SEO ÇALIŞMALARINI ROIBLE İLE YÜRÜTECEK
Ajans Haberleri menu icon
17 Oca 24
VAMOS SEO ÇALIŞMALARINI ROIBLE İLE YÜRÜTECEK
Devamını Oku >
Secovet’in Organik Büyüme Ajansı ROIBLE Oldu!
Secovet’in Organik Büyüme Ajansı ROIBLE Oldu!
Devamını Oku >
Estetik International Organik Büyüme Ajansı'nı Seçti!
Ajans Haberleri menu icon
10 Tem 23
Estetik International Organik Büyüme Ajansı'nı Seçti!
Devamını Oku >
YDS Shop SEO'da ROIBLE ile Organik Büyüyecek!
YDS Shop SEO'da ROIBLE ile Organik Büyüyecek!
Devamını Oku >
Ödüyo'nun SEO Ajansı Belli Oldu!
Ajans Haberleri menu icon
12 May 23
Ödüyo'nun SEO Ajansı Belli Oldu!
Devamını Oku >
Myros, ROIBLE İle Organik Büyüyecek!
Ajans Haberleri menu icon
27 Nis 23
Myros, ROIBLE İle Organik Büyüyecek!
Devamını Oku >
Hasata’nın Organik Büyüme Ajansı Belli Oldu!
Hasata’nın Organik Büyüme Ajansı Belli Oldu!
Devamını Oku >