Politikacıların Kullandığı 8 Pazarlama Stratejisi

Dijital Pazarlama, Konular 02 Tem 2013
Politikacıların Kullandığı 8 Pazarlama Stratejisi

Pazarlama konusunda en önemli stratejilerden biri “Politik Pazarlama”dır. Siyasi kampanyalar mükemmel birer pazarlama projesidir. Bu nedenle pazarlama konusunda politikacılardan çok şey öğrenilebilir.

Yakın tarihe baktığımızda en iyi siyasi kampanya örneklerinden biri olarak ABD Başkanı Barack Obama’nın stratejilerini örnek verebiliriz. Burada Barack Obama’nın 2012 Seçim Kampanyası’nda kullandığı pazarlama taktiklerinden bazılarını inceleyeceğiz.

1. Anahtar Mesaj Geliştirmek

Politikacıların kendi kampanyaları sırasında kullandıkları sloganlar vardır. Örneğin Obama’nın 2012 kampanyasında kullandığı slogan, “ileri” (forward) olmuştur . Bu slogan; insanlarda ülke için bir çıkış yolu, bir umut olduğu izlenimi yaratmıştır.

Mesajı geliştirirken, müşteri tabanınızı araştırmanız ve endişelerini, ihtiyaçlarını ele almanız oldukça önemlidir.

2. Hedef Kitleye Mesajı Sunmak Konusunda Israrlı Olmak

Sosyal medyayı kullanmak Obama’nın kampanyasının tekrar tekrar halka duyurulmasında ve nüfusun her kesimine ulaşmasında oldukça etkili olmuştur. Bu, mesajın değişmemesi açısından önemlidir. Araştırmalara göre kendi sloganlarını değiştiren adaylar genellikle seçim kampanyalarını kaybetme eğiliminde olmuşlardır.

Eğer anahtar bir mesaj geliştirirseniz, bu mesaj kalıcı olmalı ve değiştirilmemelidir. Zamanla bu mesaj marka olmanızda büyük önem taşıyacaktır.

3. İnternetteki Pazarlama Faaliyetlerini Maksimize Etmek

Obama’nın seçim kampanyaları internette pazarlama konusunda oldukça profesyoneldir. Bu kampanyalarda Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesapları ve blog, wiki, web sitesi gibi ağlar oldukça etkili bir şekilde kullanılır.

4. Twitter Kullanmak

Twitter müşterilere gerçek zamanlı olarak yanıt vermek için mükemmel bir yol olabilir. Obama’nın Twitter hesabı sürekli aktiftir. Örneğin Cumhuriyet Kongresi sırasında Clint Eastwood Obama’ya ithafen boş sandalyeye konuştu. Konuşmanın hemen ardından Obama’nın kampanyası bu boş sandalye mizansenine Twitter’dan “Bu koltuk dolu.” şeklinde cevap verdi. Bu akıllıca cevap binlerce kişi tarafından paylaşıldı ve re-tweet edildi.

Twitter’da hedef kitlenizle etkileşime geçerek daha güçlü bir müşteri tabanı oluşturabilirsiniz. Her başarılı tweet için hedef kitleniz re-tweet yapabilir ve böylece işiniz hakkında birçok kişiyi bilgilendirebilirsiniz.

5. Sosyal Medya İçeriğini Çeşitlendirmek

Obama’nın kampanyası sosyal medyayı organizasyonlardan sonra içerik videoları oluşturarak büyük bir avantaj olarak kullanmıştır ve bu durum Obama’nın erişilebilirliğini artırmıştır. Videoların bir diğer faydası, Obama’nın kişiliği hakkında insanların bilgi edinmesini de sağlamaktadır. Böylece insanlar onu kendi ile özdeşleştirebilmektedir. ( Bu durum, bir film izlerken filmin kahramanı, baş rol oyunucusu ile kendinizi özdeşleştirme psikolojisine benzer. )

Eğer hedef kitlenizin oluşturduğunuz yaratıcı videoları görmesini istiyorsanız, sosyal medya arenasında içeriği çeştlendirmek açısından farklı yöntemler de kullanabilirsiniz.

6. Anlaşılır Olmak

Obama’nın dili basittir. Her zaman net ve kesin bir şekilde konuşur.

Müşteri tabanınızın bir bölümünü kendinize yabancılaştırmak istemiyorsanız, buna neden olabilecek karmaşık ifadeler kullanmaktan kaçınmalısınız.

7. Kelimeleri Dikkatli Seçmek

Anlaşılır olmanın yanı sıra kullandığınız kelimeleri de iyi seçmeniz gerekmektedir. Obama kullandığı kelimeler konusunda dikkatlidir ve asla yanlış ya da sakıncalı olan şeyler söylememektedir. Tam tersine sözcük seçimi stratejik, genellikle pozitif ve moral verici olmaktadır.

Hedef kitlenizin kendilerini daha iyi hissedeceği sözcükler kullanmanız, onları kendinize yakınlaştırmanız için bir fırsattır. Bu, pazarlamada yararlanılabilir bir stratejidir.

8. Kişiliği Göstermek

Obama açık bir kişiliğe sahiptir. Açık konuşmaları, dikkatli ifadeler ve mizah kullanması, onu sempatik ve bağ kurulabilir yapmaktadır.

Bu stratejiyi izleyerek çalıştığınız taktirde kendinizi müşterileriniz nezdinde unutulmaz kılabilirsiniz.

Birçok politikacının kullandığı bu anahtar taktikler, seçmenleri ile aralarında bağ oluşmasında ve güven sağlanmasında oldukça etkili olmaktadır. Sosyal medyanın hedef kitleniz ile aranızda bağ kurmak ve kendinizi doğrudan ifade edebilmeyi sağlaması, uzun vadede kazançla sonuçlanacaktır.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Twitter Hataları Şirketiniz İçin Talihsiz Olabilir! Google Author Rank SEO Kurallarını Değiştiriyor! →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.