Başarılı Pinterest Yarışma Örnekleri

Başarılı Pinterest Yarışma Örnekleri
Sosyal medya yarışmaları düzenlemek oldukça zorlu bir süreç olabilir. Her sosyal ağın kendine özgü kuralları vardır ve bunların birçoğunun kolay olmadığını dile getirmeliyiz. Buna Pinterest Yarışmaları da dahil... Fakat iş yarışmalara gelince, Pinterest kural sevmeyenlerin hayal ettiği sosyal ağ olabilir. Aslında Pinterest‘in de yakın zamanda ticari hesapları piyasaya sürünceye dek, resmi kuralları ve standartları vardı, buna rağmen Pinterest’in kesinlikle bu alanda daha esnek sosyal ağlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.
Business.pinterest.com’da inceleyebileceğiniz “Logolar, Markalar ve Pazarlama Kılavuzları”na göre, Pinterest’te yapabildikleriniz ve yapamadıklarınıza bir göz atın: [one_half] Yapabilirsiniz:
  • Orjinalliği destekleyin: Sadece pinning (sosyal imleme) miktarını değil pinning kalitesini de ödüllendirin.
  • Yarışmanızı tanıtın: Pinterest hesabınızı ya da yarışma panelinizin bağlantısını, web sitenizde, sosyal medya platformlarında ve pazarlama kanallarında paylaşın.
  • Önemsiz e-postaların (spam) önüne geçin: Yarışmanızı eğlenceli ve kullanışlı hale getirmek için anti-spam önlemlerimizi okuyun.
  • Katılımı kolaylaştırın: Anlaşılır talimatlar ve kolay bir katılım süreci hazırlayın.
[/one_half] [one_half_last] Yapmayın:
  • Gereksiz mesajlara teşvik etmek: Katılımcılardan sürekli yorum yapmalarını istemek gibi gereksiz davranışlarda bulunmayın.
  • Her “pin”, “repin” ya da “like” özelliklerini yarışmanıza katılım aracı olarak kullanmayın. “Repin” ve ”like” özelliklerini yarışmacılara oy vermek amaçlı kullanın.
  • Aşırıya kaçmak: Yarışmalar ve promosyonlar etkili olabilir fakat çok sık yarışma yapmamayı tercih edin.
  • Pinterest’in size sponsor ya da destek olduğunu belirtmek: Bunu pazarlama materyallerinde ya da marka görsellerinizin herhangi bir yerinde dile getirmediğinizden ya da ima etmediğinizden emin olun.
[/one_half_last]
Facebook’un resmi yarışma kılavuzundan daha esnek, değil mi? Aslında, geleneksel Pinterest tarzı, çekilişlerle ilgili yapılmaması gerekenler konusunda biraz daha karmaşık ve anlaşılmaz. Bizim anladığımız, Pinterest gereksiz “pin” davranışlarını sınırlayabilmek için, kazananın havuzdan rasgele seçildiği yarışmalar ve çekilişleri desteklemekten kaçınıyor. Pinterest bunun yerine, kazananları seçmek için oylama temelli yapıları destekliyor. Pinterest’in bu rahat tutumu, dijital platformu yarışmalar için kullanmanın tek avantajı değil. Ayrıca Pinterest’teki yarışmalar, özellikle başarılı bir şekilde yürütüldüğü takdirde, Pinterest’in genel kullanımının doğasından faydalanmakta olduğu için geniş bir katılım sağlayabiliyor. Eğer bir "Pinterest Yarışması" düzenlemeyi düşünüyorsanız, işte size ilham verebilecek ve gerçek markalar tarafından gerçekleştirilmiş 7 Pinterest yarışması ve neden başarılı olduklarına dair ipuçları: 1) Country Living Geçen Şubat ayında Country Living, “pinner”lardan Country Living Pinterest sayfasını takip etmelerini isteyen “Hayalinizdeki Yatak Odası Yarışması”nı faaliyete geçirdi. Kullanıcılardan Hayalimdeki Country Living Yatak Odası başlığı altında hayallerindeki odayı anlatan en az 10 öğeyi (5 tanesi, CountryLiving.com sitesinden olmak üzere) #countryliving ve #dreambedroom olarak etiketleyerek paylaşmalarını istedi. Paylaşımda bulunabilmeleri için kullanıcılardan kendi “pinboard”larına yönlendiren bağlantıyla birlikte yorum yapmaları istendi. Daha sonra paylaşılanlar; özgünlük, yaratıcılık, kurallara bağlılık, Country Living’in genel estetiğine uygunluğu içeren kriterlere göre, Country Living editörleri tarafından değerlendirildi. Kazanan Garnet Hill’den yatak odası takımı ile ödüllendirildi. Pinterest Yarışması Country Living Neden başarılı oldu? Bu yarışmanın en beğendiğimiz yönü; Country Living’in, katılımcılardan kendilerini sınırlandırmadan bir şeyler yaratmalarını istemesi. Evet, 5 tanesini Country Living’in web sitesinden seçmek zorunda olabilirsiniz ama bu yarışmayı duyduğunuza göre zaten Country Living’in hayranlarından olmalısınız. Ayrıca isterseniz 10’dan fazla öğe paylaşımında bulunabilmeniz açısından bir sınırlama da getirmemişler. Bu sayede Country Living, markayla ilgili çok fazla paylaşım isteyerek katılımcıları boğmuyor ve bir anlamda serbest bırakıyor.
2) General Electric GE; 2011’in Kasım ayında, GE’nin yeni fotoğrafçı adayını belirlemek amacıyla “GE’nin gelecek ‘Instagrapher’ı” adlı bir yarışma düzenledi. Yarışmacılardan, taşınma, inşa etme, iyileştirme ya da güçlendirme gibi yenilik alanlarından ilham alan fotoğraflar çekip, #GEinspiredME etiketiyle Instagram’da paylaşmaları istendi. Daha sonra yarışmacıların fotoğrafları, kullanıcıların oylaması için GE Facebook sayfasındaki galeride yayınlandı. Finalistler jüri tarafından değerlendirildi ve kazanana GE’nin yeni fotoğrafçısı ünvanının yanı sıra İngiltere’ye 11.000 dolarlık değerinde ücretsiz gezi ödülü verildi. Ayrıca yarışmadan sonra, GE Pinterest sayfasında en beğenilen fotoğraflar yayınlandı. Pinterest Yarışma GE Neden Başarılı oldu? Tamam, aslında bu sadece Pinterest’te gerçekleştirilen bir yarışma değil fakat markaların farklı sosyal medya kanallarını nasıl birleştirebildiklerinin çok güzel bir örneği. GE, Instagram’ı paylaşım noktası olarak, Facebook’u değerlendirme mekanizması olarak kullanıp, Pinterest’de de görünürlük sağlayarak kampanyalarını daha fazla ulaşılabilir hale getirmek için çoklu sosyal ağlardan yararlandı. GE; hem farklı kanallar aracılığıyla takipçilerinin fotoğraflarını destekleyip sempati kazanarak çok iyi bir iş çıkardı, hem de GE’nin farklı sosyal mecralarda var olabilmesini sağladı.
3) HP HP, HP SpectreXT laptop’unu tanıtmak için bir Pinterest yarışması düzenledi. Yarışmacılar, yarışma özel web sitesinde belirtilen haftanın konusuna bağlı olarak, sadece bir HP SpectreXT laptop “pin”iyle, haftanın konusunu belirten bir “pinboard” yaratmak ve bu web sayfası aracılığıyla panolarında URL bağlantısı bildirmekle görevlendirildi. HP SpectreXT laptop ve 500 dolar değerinde Amazon hediye çekleriyle ödüllendirilen “haftanın kazananını” halk oylaması belirledi. Pinterest Yarışmaları HP Neden Başarılı oldu? Bu yarışma birçok sebepten bir kenara not alınması gereken örnek bir yarışma. Pinboard’daki konu, “Anywhere Office”, sadece bir adet HP ürününü içeriyor ve geri kalanı “pinner”ların ne isterse paylaşabilmelerini sağlıyor. Bunların yanında, yarışmanın sürekli aktif ve gelişiyor olması HP için büyük bir avantaj oldu. Bizim hoşumuza giden bir diğer şey ise; yarışma kurallarını açıklayan ve kullanıcıların oylarını toplayan web sitesine trafik sağlamak için HP’nin yarışma ortamına varış sayfasını (landing page) dâhil etmesi. Oy kullanabilmek için giriş yapma zorunluluğu var ve sizce HP bundan ne elde etmeyi planlıyor olabilir? Elbette pazarlama veri tabanını genişletmek için kullanabileceği iletişim bilgilerini… Giriş talep etmenin bir yarışma için riskli olabileceğini unutmayın, fakat laptop ya da yüklü para ödülleri gibi pahalı hediyeler söz konusu olduğunda, HP bu konuda bir sorun yaşamayacaktır.
4) Emailvision Emailvision’un Pinterest yarışması, pazarlamacıların kendi e-posta kampanyaları hakkında paylaşımda bulunmaları için düzenlenmiş. Katılımcıların, favori e-posta kreatif görsellerini paylaşmaları ve paylaşımdaki URL bağlantısını e-postalarının online versiyonuna yönlendirmek amacı ile yarışma için hazırlanan özel varış sayfasından kayıt etmeleri istenmiş. Bu sayede Emailvision topluluğu ve Pinterest kullanıcıları paylaşılmış e-posta kampanyalarını görüp oy verebilmiş ve en çok beğenilen kampanya, “Emailvision-designed email creative” olarak ödüllendirilmiş. Pinterest Kampanya Emailvision Neden Başarılı Oldu? Tabi ki burada varış sayfasının kullanımını beğendik fakat bu Pinterest yarışmasının bizim için en etkili özelliği “başarılı hedefleme” oldu. Yarışmanın tam olarak Emailvision’ın hedef kitlesine, yani e-posta pazarlamacılarına hitap etmesini çok beğendik. Bu, kendi ürün ve hizmetlerinde uzman olan yarışmacılardan talep oluşturmayı garantilemiş oldu. Ayrıca, Emailvision hizmetlerinin ödül olarak sunulmuş olması da yarışmaya sadece e-posta pazarlamayla ilgilenen kullanıcıların dahil olma oranını arttırmış.
5) ModCloth Şimdi de Modcloth’un “Something Modcloth, Something You” Pinterest yarışmasına bakalım. (Pinterest sadece düğün ve modayla ilgili, değil mi?) Pek sayılmaz… Fakat bu ilgi alanları için oldukça iyi olduğunu da inkar edemeyiz. ModCloth bundan yararlanarak, ModCloth 2012 İlkbahar düğün kampanyasına ilham kaynağı olabilecek bir pano yaratılması için Pinterest’te yarışma başlatmış. Bunu gerçekleştirmek ve 100 dolarlık ModCloth hediye sertifikası kazanabilmek için katılımcıların “ModCloth İlkbahar Düğünü” adında bir pano yaratmaları ve #modcloth ve #wedding etiketini kullanarak, belirtilen 20 kriteri yerine getiren bir görüntü “pin”lemeleri gerekiyor. Ayrıca katılımcıların, ModCloth’un yarışma duyuru panosunda kendi panolarına bağlantı ekleyerek bir yorum yapmaları da istenmiş. Panolar; özgünlük, yaratıcılık, ModCloth ruhu ve yarışma şartlarına uygunluğu açısından değerlendirilmiş. Pinterest Yarışması Modcloth
6) South Florida Üniversitesi (USF) South Florida Üniversitesi, Pinterest’te yarışma başlatmak için kullanıcıların düğün planlama modunda olmaları gerekmediğini biliyor. Yarışma, katılımcılardan USF konulu pano oluşturmalarını istiyor ve USF kitapevinden alışveriş yapma hakkı ve resmi USF Pinterest sayfasında “pinner” olabilme şansı sağlıyor. Panoların; en az 5 tanesi USF Pinterest sayfasındaki “pin”lerden olmak üzere 25 “pin” içermesi gerekiyor. Aynı zamanda panoların, paylaşımları yaratıcılık, bireyselcilik ve USF ruhunu taşıması açısından değerlendiren USF iletişim ve pazarlama ofisine e-posta ile bildirilmesi gerekiyor. Pinterest Usf Neden başarılı oldu? USF’nin yarışması, sadece kullanıcıların yaşam tarzına uymakla kalmadı, onlara istediklerini “pin”leyebilme özgürlüğü sağladı. Katılımcıların pano için bir zorunluluğu bulunmuyor ve uymaları gereken çok az kural var. Öğrenciler için, Pinterest yoluyla USF sevgilerini kolayca yayabilmelerini sağlıyor. Bu da potansiyel öğrenci adaylarını ve müşterileri çekmek için etkili bir yöntem.
7) Amerikan Kalp Vakfı Öncelikle bu etkinliğin şuan Pinterest’in yarışma kurallarına izin vermediği çekiliş formatında yürütüldüğünü belirtmek gerekiyor.Yani, yarışma Pinterest’in resmi yarışma kuralları oluşmadan önce gerçekleştirilmiş, bunun da, Amerikan Kalp Vakfı’nın sınırlarını genişletmesi için büyük bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz. “Walk it. Pin it. Win it.” yarışması, katılımcılardan favori yürüyüş yollarının fotoğrafını çekmesini ve Pinterest hesaplarına #walkit etiketiyle eklemelerini istemiş. Daha sonra, Amerikan Kalp Vakfı, “pin”leri bulmuş ve “Walk It” panosunda paylaşmış ve yarışmacılar 5 hediye paketinden birini – iPod ve 25 dolarlık iTunes hediye kartı kazanma şansı yakalamış. Pinterest Kampanyalar AHA Neden başarılı oldu? Yarışmaya katılmanın kolaylığından bahsedelim. Bu yarışma, katılımcılardan gerçek bir pano yaratmalarını bile istemiyor. Aslında, “pin”lerini göndermek zorunda bile değiller çünkü Amerikan Kalp Vakfı, etiketleri (hashtags) katılımcıların “pin”lerini tanımlayabilmek için akıllıca kullanıyor. Ayrıca kendi Pinterest hesabında kullanıcıların paylaşımlarını “repin”leyerek, yarışmacılarının yaratıcılığını ön plana çıkarmış olmasını da çok beğendik. Siz de karşılaştığınız yaratıcı Pinterest yarışmalarını ve neden başarılı bulduğunuzu bizimle paylaşabilirsiniz…
Etiketler:

İlgili Haberler

Mobilya Mağazasında Pinterest Butonları
Mobilya Mağazasında Pinterest Butonları
Devamını Oku >
PETA’dan Etkileyici Pinterest Kampanyası: Behind Fashion
PETA’dan Etkileyici Pinterest Kampanyası: Behind Fashion
Devamını Oku >