Pinterest, Görsel Arama Girişimi VisualGraph’ı Satın Aldı

Pinterest, Görsel Arama Girişimi VisualGraph’ı Satın Aldı

Pinterest, iki genç girişimci tarafından hayata geçirilen görüntü tanıma ve görsel arama girişimi VisualGraph’ı satın aldı.

Görsel paylaşım platformu Pinterest, görüntü tanıma ve görsel arama teknolojisi VisualGraph’ı satın alarak, girişimciler Kevin Jing ile David Liu’yu mühendislik ekibine dâhil etti. İnsanlar arasındaki bağlantıları oluşturmak için iyi bir teknolojinin kendilerine yardımcı olacağını belirten Pinterest, böylece insanların sevdiği şeyleri daha kolay bulabileceklerini belirtti.

Görsel içerikleri ile her geçen gün daha fazla üyeyi bünyesine alan Pinterest, VisualGraph ile birlikte “pinleme” teknolojisini geliştirmeyi hedefliyor. Fotoğraflarda bulunan insanların yüzlerini ve başka nesneleri tanımlayan VisualGraph teknolojisi ile Pinterest kullanıcılarına fotoğraflarda beğendikleri nesneleri aratarak bulabilme hizmeti vermeye başlayacak.

Pinterest fotoğraflarda görülüp beğenilen nesneleri kullanıcıların bulmasını sağlarken aynı zamanda bu nesnelerin reklamlarına da ulaşılmasının yolunu açarak reklam gelirlerini de arttırmayı amaçlıyor. Örneğin bir kadın kullanıcı gördüğü bir fotoğraftaki çantayı bulabilmek için Pinterest’te taratarak o çantanın kimlerde olduğunu ve hangi markaya ait olduğunu görebilecek.

VisualGraph temel olarak Google’ın görsel arama sistemi gibi çalışıyor diyebiliriz. VisualGraph kurucusu Kevin Jing zaten Google’ın eski çalışanlarından biri. Ortağı David Liu ise Stanford’da yaptığı Bilgisayar Bilimi Yüksek Lisans’ından sonra Google, Palantir ve Facebook gibi firmalarda staj yapmış. Pinterest VisualGraph ile birlikte bu iki girişimciyi de bünyesine alarak mühendislik ekibini de geliştirmeyi başarmış görünüyor.

pinterest visualgraph satın aldı

Görsel arama teknolojisini geliştirmeyi amaçlayan Pinterest’in VisualGraph teknolojisi ile birlikte reklam ağını da genişleteceği bekleniyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← İnternet Trafiğinin %60’tan Fazlası Bot’lardan Geliyor! Mashable 13.3 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.