Photoshop’ta İnsan Seçme İşlemi, Yapay Zeka İle Kolaylaşacak

Grafik Tasarım, Projeler 05 Ara 2017
Photoshop’ta İnsan Seçme İşlemi, Yapay Zeka İle Kolaylaşacak

Photoshop’ta seçme araçlarıyla yapılan fotoğraftaki insanı seçme gibi işlemler yapay zeka teknolojisi sayesinde kolaylaşacak.

Photoshop’un yeni “özne seçme aracı”, programın en zahmetli ve vakit alan seçim işlemlerinden birini basit hale getirmeyi amaçlıyor. Adobe’nin Adobe MAX Japonya etkinliğinde tanıttığı özellik, yapay zekayla birlikte fotoğrafçıların ve grafik tasarımcıların insan figürünü fotoğraftan ayırmasını bir parça kolaylaştırıyor.

Ancak, seçme işlemi için birçok farklı aracı olan Photoshop’ta fotoğraftaki özneler söz konusu olduğunda bu işlemi bir tek tıkla halletmek mümkün değil. Fakat, yeni araç bu zaman alan problemi ortadan kaldırarak bir tıkla özneyi seçmeyi sağlıyor.

Tabii ki, yapay zeka destekli özne seçme aracı da henüz mükemmel çalışmıyor. Adobe’nin verdiği örneklerde, konu yapay zekanın küçük ögeleri ya da tuhaf köşeli nesneleri seçmeye geldiğinde tökezlediğini görüyoruz.

Buna rağmen, özne seçme aracı, tasarımcıya kement aracı (lasso tool)  ya da kalem aracı (pen tool) kullanmaktan daha çok vakit kazandırıyor. Adobe, yeni özelliğin Photoshop CC’nin güncellenmiş bir versiyonunda yer vereceğini henüz onaylamasa da geleceğin ne göstereceğini bilmiyoruz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Evy Baby Global Sitesi Şimdi Türkçe! Burger King, “Alevde Izgara” Hamburgerleri, Alevli Kuryelerle Teslim Etti →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.