PayPal Türkiye’ye Geri Dönüyor!

PayPal Türkiye’ye Geri Dönüyor!

BDDK tarafından lisans başvurusunun iptal edilmesiyle Türkiye’den çekilen PayPal, geri dönüş hazırlığında!

Online ödeme ve para transferi sistemi PayPal, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun lisans başvurusunu iptal etmesi sonucu Türkiye’den çekilme kararı almıştı. Haziran ayı itibariyle Türkiye’deki faaliyetlerini durduran şirket, dönüş için çalışmalara başladı.

Geçtiğimiz hafta BDDK ile toplantı yapan PayPal, önce Cross Border ile dönüş yapacak ve 2017’nin sonuna kadar server’larını da Türkiye’ye taşıyacak. Cross Border sistemi yurt dışındaki bir kişiye Türkiye’den alışveriş imkanı yapma imkanı verse de; Türkiye’deki tüketicilerin yurt dışından alışveriş yapması mümkün olmuyor. PayPal’ın Türkiye’deki faaliyetlerini tamamıyla sürdürmesi için ise Türkiye yasaları gereği server’larını da taşıması gerekiyor.

Türkiye PayPal için oldukça önemli bir pazar hacmine sahip. Ülkemizde e-ticarette %12 pazar payı ve yaklaşık 800 milyon dolarlık işlem hacmi olan şirketin yeni sistem ile birlikte 400 milyon civarında hacminin olacağı öngörülüyor. 179 milyon aktif üyeye sahip PayPal’ın toplam işlem hacmi ise yaklaşık 18 milyar dolar.

BDDK tarafından yasalara uymadığı gerekçesi ile lisans başvurusuna onay verilmeyen PayPal, sistemlerini Türkiye’ye taşıma kararı ile geri adım atmış görünüyor. Şirket yasal gereklilikleri yerine getirdikten sonra lisans alabilecek ve önümüzdeki yıl itibariyle Türkiye’deki faaliyetlerine devam edebilecek.

Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmayan PayPal’ın Türkiye’deki faaliyetlerinin tekrar ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Hayal Kahvesi De Dada'landı! Tureks, SEM Çalışmaları İçin Webtures’ı Tercih Etti! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.