Paris Caddeleri 1 Günlüğüne Trafiğe Kapatıldı

Etkinlikler 03 Eki 2017
Paris Caddeleri 1 Günlüğüne Trafiğe Kapatıldı

Paris sokakları, yerel saatle 11:00 – 18:00 arası trafiğe kapatıldı. Yalnızca ambulans gibi acil durum araçları, taksiler ve otobüsler trafikte yer aldı.

Bu saatler arasında bisiklet sürücüleri, paten ve kaykay kullanıcıları, nispeten boş kalan caddelerde egzoz dumanı solumadan özgürce dolaşmanın keyfini çıkardı. Paris Şehir Meclisi’nin Paris Sans Voiture (Otomobilsiz Paris) kolektifi iş birliğiyle hazırladığı bu etkinlik otomobil kullanmayan, bunun yerine şehir içi ulaşım için bisiklete binmeyi tercih eden Parislilerin yüzünü güldürdü. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, fosil yakıtla çalışan araçlar nitrojen dioksit oranını artırıyor ve hava kirliliğinin başlıca sebepleri arasında yer alıyor.

paris-bisiklet-günü

Son dönemde ülkeleri tehdit etmeye başlayan motorlu taşıtların sebep olduğu hava kirliliği, Fransa’nın başkentinde de ciddi bir sorun haline geldi. Associated Press’in haberine göre Belediye Başkanı Anne Hidalgo, hava kirliliği karşısında alacağı önlem planı ve trafiği azaltacağı yönündeki vaatleri sayesinde seçildi. Hükümet, trafik yasağıyla yollardaki trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin önlenebileceğini göstermeyi amaçladı ve şehir sakinlerini scooter’la, bisikletlerle, kaykaylarla ya da yürüyerek seyahat etmeye davet etti.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Workshop: Sketch Ve Principle İle Etkileşim Tasarımı Turizm Sektörü ve Dijital Dünya Antalya Dijital Zirvesi'nde Buluşuyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.