Ötekileştirilenlere Dikkat Çeken Sessiz Gazete

Ötekileştirilenlere Dikkat Çeken Sessiz Gazete

The Tokyo Shimbun’un İnsan Hakları Günü’nde çıkardığı, avuç içine sığan sessiz gazete, toplum tarafından ötekileştirilenlerin sesi oldu.

Japonyalı gazete The Tokyo Shimbun, mikro bir gazete çıkardı. Minik gazeteye “Silenced Paper” (Sessiz Gazete) adı verildi.

Normal bir gazeteden çok daha küçük olan Silenced Paper yalnızca 89 mm uzunlukta, 63 mm eninde sayfalara hazırlandı. Gazeteyle, toplum tarafından ötekileştirilen ve zaman zaman görmezden gelinen; LGBTi bireyler, engelliler, yalnız anneler ve yaşlılara dikkat çekilmek istendi. 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde yayınlanan mikro gazete, adıyla tezat bir şekilde, bu insanların sesini duyurdu.

Japonya’nın en fazla çeşitliliğin olduğu Shibuya bölgesinde 3 yerde dağıtılan gazete, aynı zamanda başvuruda bulunan kişiler arasından seçilen 1.000 kişiye daha dağıtıldı. Gazeteye ek olarak, yazılanların yalnızca ekranı yakınlaştırarak okunabildiği bir mikro web sitesi de kuruldu.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Siparişleri Akılda Tutan Hamburger Restoranı Estée Lauder, Artırılmış Gerçeklik Güzellik Ürünlerini Çeşitlendiriyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.