Önemli Arayüz Tasarımı Hataları

Önemli Arayüz Tasarımı Hataları
Web sitelerinde yapılan arayüz tasarımı hatalarının neler olduğunu bilirseniz, bunlardan kaçınabilir ve kullanıcılara daha sağlıklı bir deneyim sunabilirsiniz. Kullanıcı deneyimi konusunda sürekli geliştirmeler yapılmasına rağmen uzun metinler içeren, mobilden görüntülenemeyen ya da kendi hedef kitlesine hitap etmeyen web sitelerine hala rastlıyoruz. Arayüz tasarımı hatalarının neler olduğunu bilirseniz bunlardan kaçınabilir ve ziyaretçilerinize daha faydalı bir deneyim sunabilirsiniz. Web tasarımcıların işini kolaylaştırmak amacıyla önemli arayüz tasarımı hatalarından birkaç tanesini listeledik:
1. Makroya çok önem verirken mikroyu gözden kaçırmak Web sitelerinde bilgi mimarisi, sayfaların genel yerleşim planı gibi konular diğerlerine göre daha büyük önem taşır. Fakat bunlar kullanıcı deneyiminin sonucunu belirleyen mikro etkileşimlerdir. Kullanıcı deneyimine önem veren birçok site sahibi ve tasarımcı, çok önemli olduğunu düşündükleri kısımları kusursuz halde kullanıcıya sunmaktadır. Bu çok güzel! Ama bunu yaparken önem verilmeyen detaylar pahalıya mal olabilir. Web sitesi ile kullanıcı etkileşimini de insanlar arası ilişkilere benzetebilirsiniz. Bir insanın gerçekten nazik olduğunu ya da sizi ne kadar önemsediğini nasıl anlarsınız? Genellikle giyim tarzından veya aksanından değil, size gösterdiği küçücük bir nezaketten veya başınız sıkıştığında size verdiği destekten anlayabilirsiniz. Bu web siteleri için de geçerlidir. Bir sitenin faydalı ve kullanışlı olup olmadığına karar verirken mikro etkileşimlere bakarız.
2. Anasayfanın tasarımına çok fazla zaman ayırmak Web sitenizi ziyaret edenler genellikle pazarlama ve sosyal medya kampanyalarınız yoluyla hedef sayfaya yönlendirilir. Bu yüzden de aslında anasayfanız sandığınız kadar fazla görüntülenmez. Tasarımı iyi bir anasayfa isteyebilirsiniz, haklısınız. Önemli olan bunu yaparken kullanıcı deneyimi açısından önemli olan diğer sayfalara hak ettiğinden az zaman ayırmadığınıza emin olmanız. Analizleri inceleyerek en çok hangi sayfalarınızın görüntülendiğini öğrenebilir ve bu sayfaların tasarımına daha fazla zaman ayırabilirsiniz.
3. Metne çok fazla yer vermek Web sitenizi ziyaret edenlerle iletişim kurarken metin, imaj, ses ya da video içerik oranlarının yaptığınız işe ve hitap ettiğiniz kitleye uygun olduğuna emin olun. Web sitenizde metin olması bir hata değil, ama unutmayın ki insanlar bu metinleri pek okumazlar. Eğer web sitenizin amacı metin belgesi sunmak değilse, içerik konusunda farklı bir format deneyin. Araştırmalara göre insanlar bir konuşmayı dinlerken konuşmacı ile ne kadar uyumlu olursa, içeriği o kadar iyi anlar. Bu araştırma, metne çok fazla güvenmek yerine görsel kullanımının önemine dikkat çekmektedir. Algılamada görsel ögelerin tamamlayıcılığını gözden kaçırmamak gerekir.
4. Yanlış kuşağa hitap eden tasarım Web sitenizin tasarımına karar verirken hedef kitlenizin hangi kuşağa dahil olduğunu bilmelisiniz. Araştırmalara göre kuşak farklılıkları beklentiler ve görüşler üzerinde büyük bir etkiye yaratmaktadır. İçerikten tasarıma, küçük detaylardan etkileşime çok başarılı olduğunu düşündüğünüz bir web sitesinin farklı kuşaktan biri için o kadar da başarılı bulunmama ihtimali vardır. önemli arayüz tasarımı hataları 55 yaşının üzerindeki kullanıcılar web sitelerinin işlerine yardımcı olmasını beklerken çok kanallı bir deneyim talep etmezler. Onlar için kanallar yalnızca televizyon ve internet olarak ikiye ayrılır. 30 – 55 yaş arası insanlar da teknolojinin işlerine yardım etmesini ve aynı zamanda kendilerini eğlendirmesini isterler. Onlar için arayüzün kişiselleştirilmesi çok önemlidir. Bu yaş gruplarına kıyasla 30 yaşının altında olan kişiler teknoloji hakkında çok fazla düşünmezler bile. Teknoloji zaten her şeydir. 55 yaş üstü biri; “Bak, internette ne buldum!” derken, 30 yaş altı biri; “Bak, ne buldum!” diyecektir. Daha da genç insanlar artık masaüstü bilgisayar ya da dizüstü bilgisayarı pek önemsemezler. Teknoloji onlar için akıllı telefon ve tablettir. Siz de bu kuşaklardan yalnızca birine dahil olduğunuz için diğer kuşaktan olan insanların neyi tercih edeceği üzerine biraz kafa yormalısınız.
5. Çoklu ekran kullanımını görmezden gelmek İnsanlar web sitelerine sıklıkla akıllı telefonlardan ve tabletlerden erişir. Aynı web sitesini hem tabletten hem akıllı telefondan hem de dizüstü bilgisayardan takip edebilirler. Tasarım araçlarının birçoğu henüz bu konulara uyum sağlamış durumda değil. Fakat çoklu ekran deneyimi için uygun kodlama mümkün ve responsive tasarımlar ile ilgili bilgiler gittikçe yaygınlaşmaktadır. SEO için de faydalı olan responsive web tasarımlar çoklu ekran kullanımı konusunda size yardımcı olabilir.
Özet İnsanlar detaylara büyük önem verirler, web tasarım konusunda da detayları gözden kaçırmayın. Arayüz tasarımında sadece ana sayfaya değil en çok ziyaretçi alan sayfalara da yeterince zaman ayırın. Web sitesinin içeriğini oluştururken, ulaşmayı hedeflediğiniz yaş grubuna uygun ve dengeli oranda dağıtılmış metin ve görsel kullanmaya özen gösterin. Son olarak web sitenizin her türlü ekrana uyumlu olmasına dikkat edin. Web sitelerinin; ihtiyacı olan bilgiye ulaşmak, ürün satın almak ya da otobüs beklerken beş dakika oyalanmak amacında olan insanlar için yapıldığını unutmayın.

İlgili Haberler

Özel Günlerde Medya Planlamanın Önemi Nedir?
Web Tasarım menu icon
5 Haz 24
Özel Günlerde Medya Planlamanın Önemi Nedir?
Devamını Oku >
Dünyada Kabul Gören Tasarım Prensipleri ve Sezgisel Yöntemler
Web Tasarım menu icon
9 May 24
Dünyada Kabul Gören Tasarım Prensipleri ve Sezgisel Yöntemler
Devamını Oku >
Tasarımcıların İlham Verici Çalışma Ortamları
Web Tasarım menu icon
14 May 14
Tasarımcıların İlham Verici Çalışma Ortamları
Devamını Oku >
Etkileyici Ürün Sayfası Tasarım Önerileri
Web Tasarım menu icon
24 Nis 14
Etkileyici Ürün Sayfası Tasarım Önerileri
Devamını Oku >
Responsive Web Tasarımın SEO İçin Faydaları
SEO & SEM menu icon
3 Nis 14
Web Tasarım menu icon
3 Nis 14
Responsive Web Tasarımın SEO İçin Faydaları
Devamını Oku >
İnfografik Tasarım Yapmak İçin Faydalı Kılavuz
Web Tasarım menu icon
2 Nis 14
İnfografik Tasarım Yapmak İçin Faydalı Kılavuz
Devamını Oku >
Faydalı Web Tasarım Kaynakları
Web Tasarım menu icon
31 Mar 14
Faydalı Web Tasarım Kaynakları
Devamını Oku >
Web Tasarımda Tipografinin Önemi
Web Tasarım menu icon
21 Mar 14
Web Tasarımda Tipografinin Önemi
Devamını Oku >