Okuma Yazma Bilmeyenler İçin Basitleştirilmiş Reçeteler

Okuma Yazma Bilmeyenler İçin Basitleştirilmiş Reçeteler

Dubai’deki okuma yazma bilmeyen mavi yaka çalışanlar için sembollerle basitleştirilen etiket reçeteler.

Dubai’de, kırsal kesimden gelen 750 binden fazla mavi yaka iş gücü yer alıyor. Bu işçilerin çoğu okuma yazma bilmiyor ya da çalıştığı ülkede konuşulan dili bilmediği için birçok şeyi anlamakta güçlük çekiyor. Bu durum, onlara reçete edilen ilaçları hangi dozda kullanmaları gerektiğini bilmedikleri için, aşırı dozda ilaç kullanmaları, sağlıklarını da tehlikeye atıyor.

Sorunu çözmek adına, Dubai Sağlık Otoritesi ve The Classic Partnership’le bir araya gelerek basit resimlerle anlatılan “Rx Prescription Stickers” reçeteleri hazırladı.  İlaç kutularına yapıştırılan etiketlerde ilaçların günün hangi zamanında, aç ya da tok karnına kaç doz alınması gerektiği yazıyor. Kolay anlaşılır etiketler, aşırı dozda ilaç kullanımının önüne geçiyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Fruit of the Loom’un "Fark Edilemeyen" İç Çamaşırı Volvo’dan İsveç Milli Takımı'nın Galibiyetini Kutlayan Optik İllüzyon Reklamı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.