Mülteciler İçin Işık Kaynağı Olan Mandal

Mülteciler İçin Işık Kaynağı Olan Mandal

Elektriğe erişimi olmayan mültecilerin, gündüz çamaşır asmak için, akşam ise ışık kaynağı olarak kullanabileceği mandal.

Dünyadaki milyonlarca mültecinin elektriğe erişimi yok. Bu sebeple, mülteciler elektriğin ölümcül olabilecek gazyağı ve mum gibi alternatiflerini kullanmak zorunda kalıyor. 2017’de Lübnan’da gaz tenekesinin patlamasıyla bir mülteci kampının tamamı yanıp kül oldu. Böyle vahim bir olayın yaşanması Republique ajansı; gaz ve muma alternatif olabilecek sürdürülebilir, düşük maliyetli ve kompakt bir çözüm üretmeye yöneltti.

Araştırmalarına mülteci kamplarını ziyaret ederek başlayan ajans, her bir ailenin yaşadıkları alanın dışına yıkadıkları giysilerini kurutmak için çamaşır ipi astıklarını gördü ve çözümü burada buldu. “The Light Pin Project”i başlatan Republique, üzerine güneş paneli yerleştirilen mandallar tasarladı. 8 saat gün ışığı altında bırakılan güneş enerjili mandallar, akşam düşük maliyetli bir LED lambayı aydınlatabiliyor ve birkaç saat boyunca ışık yayabiliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Hyundai Logosundaki Gizli Anlam Mephea Ajans'ın Gürgan Clinic İçin Oluşturduğu Instagram Blogu →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.