Mobil Ticaret İçin Önemli Trendler

Mobil Ticaret İçin Önemli Trendler
Teknoloji ilerledikçe değişen mobil araçlar ve kullanım yöntemleri, mobil ticaret için önemli trendler üzerinde büyük bir rol oynuyor. Mobil ticaret ile uğraşanlar güncel trendleri sürekli takip etmelidir çünkü zaman içinde farklılaşan mobil araçların etkisiyle sektörde de değişiklikler yaşanıyor. Eticaretin genellikle mobil araçlara kaymasıyla mobil ticaret daha önemli hale geldi ve artık birçok satıcı önceliği mobil araçlara veriyor. Bu yazımızda mobil ticaret stratejilerini etkileyen en güncel trendlere değindik.
Yerel SEO uygulamaları Yerel SEO, arama yapan kişilerin mevcut konumunu göz önünde bulundurarak sonuç verir. Google’ın yaptığı açıklamaya göre, Amerika’nın üçte biri mobil araçları kullanarak araştırma yapıyor ve insanların %87’si telefonunu hareket halindeyken kullanıyor. Bunun dışında mobil araç kullanıcılarının %95’i telefonundan yerel bilgileri araştırıyor ve telefonu en çok işletmeleri aramak ya da ziyaret etmek için kullanıyor. Mobil araç kullanımında yerel sonuçlar bu kadar göze çarparken bu bulguları kullanmak işiniz için çok faydalı olacaktır. Örneğin balık restoranı arayan bir müşteri, arama sonuçlarında olduğu yere en yakın restoranları sonuçların en üstünde görür. Yerel SEO doğrultusunda sitenizi optimize ederek, bu özelliği mobil ticaret stratejisi olarak kullanabilirsiniz.
Yol göstericiler ve yakın alan iletişimi (NFC) Nereye giderse gitsin kullanıcının mobil aracına hedef bilgiyi ulaştırabilirsiniz. Yol göstericiler pazarlamacılardan farklı olarak ilettikleri mesajı daha da detaylandırıyor çünkü bu mesajlar ortam, konum, kullanıcı deneyimi ve kullanıcı profilini de göz önünde bulunduruyor. Bu yöntem müşterinin dikkatini tam vaktinde çektiği için dönüşüm oranı artırma ihtimali yüksektir. Apple, bu doğrultuda mağazasına iBeacon adında bir uygulama ekledi. Müşteriler kapıdan içeri girerken iPhone’larına gelen bir mesajla karşılanıyorlar ve daha sonra ürün bilgileri, kampanyalar ve sıra beklemeden ödeme fırsatları gösteriliyor.

Mobil ödeme opsiyonları Mobil ticaret alanında trendleri takip ederek, müşterilerinize mobil ödeme yoluyla büyük kolaylık sağlayabilirsiniz. Mobil araçlar ile yapılan alternatif ödeme yöntemleri en hızlı ve en uygun olanlarıdır. Araştırmalar gösteriyor ki online işlemlerin %43’ü bu tip ödemelerle gerçekleştiriliyor. Örneğin, PayPal gibi sanal ödeme platformlarının müşterilerin online ya da offline satın alma işlemlerini kolaylaştırdığını inkar edemeyiz.
Mobil uyumlu e-posta gönderimi Akıllı telefon kullanıcılarının büyük çoğunluğu maillerini küçük ekranlarda açıyorlar ve bu nedenle markaların responsive tasarımlara sahip olması gerekiyor. Araştırmalara göre 18-34 yaşındaki kullanıcıların %52’si web sitelerini mobil email üzerinden ziyaret ediyor. Daha önce yayınladığımız mobil uyumlu e-posta tasarım örnekleri e-postalarınızın nasıl tasarlanması gerektiğine dair ilham verebilir.
Mobil uyumlu web sitesi tasarımı (responsive) Başımızı nereye çevirsek bir uygulamayla karşılaşıyoruz. Bu nedenle ücretli uygulamaların çok fazla kullanılmadığı aşikar. Bunun dışında bu uygulama havuzunda var olmak için büyük bir fark ortaya koymak zorundasınız. Akıllı telefon teknolojisi ile insanlar mobil ve responsive siteleri uygulamalara tercih ediyorlar. Çünkü bu şekilde uygulamayı arayıp bulmaları ve indirmeleri gerekmeden kolayca işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Responsive web sitesi örnekleri sitenizin tasarımının nasıl olması gerektiğine dair ilham verebilir.
Flat tasarım uygulamaları Mobil araçların çok sık kullanılmaya başlamasıyla masaüstü siteler responsive tasarımlara dönüştü. Flat tasarımlar ise bu süreçte son derece uyumlu olmaları sayesinde tasarımcıların imdadına koşuyor. Bu tasarımlar daha kolay boyutlandırılabiliyor ve farklı ekranlara göre güncellenebiliyor. Ayrıca flat tasarımlar büyük grafik ve animasyon içermediği için çok hızlı yükleniyor. Kullanıcı dostu bir web sitesi sahibi olmak için flat tasarımları kesinlikle tavsiye ediyoruz. mobil ticaret için önemli trendler
Basit arayüz tasarımı ve kullanıcı deneyimi Basit arayüz tasarımına sahip sitelerin kullanıcı deneyimi açısından faydalı olduklarını herhalde söylemeye gerek yok. Basit arayüz tasarımına yenilikçi ögeler de eklerseniz web sitenizin eğlenceli hale gelmesini garantiye alırsınız. Özellikle mobil ekranlar için bu tasarım yaklaşımı çok önemlidir.
QR kodu ve barkod okuma yöntemleri Akıllı telefonların sahip olduğu kamera ile QR kodu ve barkod okuma özelliği alışverişi kolaylaştırıyor. Bu özelliğin geleneksel market alışverişine de büyük etkileri olacağı düşünülüyor. Bu etkilerden siz de faydalanmak isterseniz trendi takip edebilirsiniz.
Mobil ticaret için önemli trendler son derece değişkendir. Trendleri ne kadar yakından takip ederseniz mobil ticaret alanında o kadar başarılı olma şansına sahip olursunuz.

İlgili Haberler

Mobil E-ticaret için Kullanılabilirlik İpuçları
Mobil E-ticaret için Kullanılabilirlik İpuçları
Devamını Oku >
Digital Turbine, Scope3 ile İş Birliği Yaparak Çevre Dostu Mobil Reklam Çözümleri Sunacak
Digital Turbine, Scope3 ile İş Birliği Yaparak Çevre Dostu Mobil Reklam Çözümleri Sunacak
Devamını Oku >
Yeni Nesil Arabalarda Yerleşik Tablet Kullanımı Artıyor!
Mobil Pazarlama menu icon
26 Şub 14
Yeni Nesil Arabalarda Yerleşik Tablet Kullanımı Artıyor!
Devamını Oku >
Sosyal Medyada Mobil Pazarlama
Mobil Pazarlama menu icon
12 Şub 14
Sosyal Medyada Mobil Pazarlama
Devamını Oku >
Dünyanın En İyi Mobil Uygulamalarının Sırları
Dünyanın En İyi Mobil Uygulamalarının Sırları
Devamını Oku >
Mobil Pazarlama Stratejisi Önerileri
Mobil Pazarlama Stratejisi Önerileri
Devamını Oku >
Mobil Sosyal Medya Pazarlama Yöntemleri
Mobil Pazarlama menu icon
21 Kas 13
Mobil Sosyal Medya Pazarlama Yöntemleri
Devamını Oku >
Mobil Kuşak Yükseliyor!
Mobil Pazarlama menu icon
13 Kas 13
Mobil Kuşak Yükseliyor!
Devamını Oku >