Milliyet Web Sitesi Engellendi!

Milliyet Web Sitesi Engellendi!

Google Chrome, Milliyet web sitesine erişimi 17 Aralık 2013 tarihinde engelledi.

Google; şüpheli olarak listelenen www.milliyet.com adresli web sitesinde, son 90 gün içinde test ettiği 3 sayfadan 2 tanesinde, kullanıcı izni olmaksızın kötü amaçlı yazılım indirilip yüklendiğini tespit etmiş.

Google siteyi en son 2013-12-17 tarihinde ziyaret etmiş ve sitede aynı tarihte şüpheli içerik bulmuş. Google, bu tip durumlarda site sahibinin gerekli önlemleri almaması halinde, sitenin adresi tarayıcıya yazıldığında aşağıdaki örnekte bulunan uyarı sayfasını gösteriyor. Kullanıcı, eğer isterse “Gelişmiş” linkine tıklayarak risk alıyor ve siteye giriş yapabiliyor.

milliyet web sitesi engellendi

Genelde kötü amaçlı yazılımlar, sitelere 3. Parti hacker’lar tarafından yüklenebiliyor ve bu tip durumlarda Google siteyi ziyaret ettiğinde, site kayıtlı sahibine veya site admin’ine Webmaster Tools aracılığında e-posta yoluyla haber veriyor. Eğer web siteniz Google Web Yöneticisi Araçları panelinde (Webmaster Tools) kayıtlı değilse veya kayıtlı olmasına rağmen bu uyarıları ciddiye alıp, gerekli önlemleri almazsanız, Google sitenize erişimi engelleyebiliyor.

Milliyet Gazetesi’nin konuyla ilgili mağduriyeti, Milliyet Facebook sayfasında aşağıdaki şekilde yayınlandı. Gazete, diğer adresi olan www.milliyet.com.tr adresinden yayın yapabiliyor olmasına rağmen, mağduriyetini Facebook üzerinden paylaşmayı doğru bulmuş.

google milliyet web sitesini engelledi

Siteniz engellenirse ne yapmanız gerekiyor?

1. Erken Önlem Alın

Bu duruma düşmemek için öncelikle web sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları paneline kayıt etmeniz gerekir. Bu sayede, web sitenizin Google Yayın Kuralları’na ne kadar uygun olduğunu, optimizasyon ve benzeri konularda ne kadar iyi performans sergilediğini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda, sitenizle ilgili size gerekli olabilecek verilere ulaşabilir ve tanı araçlarından faydalanabilirsiniz.

Siteniz engellendiğinde Google Web Yöneticisi Araçları panelinden aşağıdaki konularda işlem yapmanız gerekiyor.

2. Sitenizi İnceleyin ve Temizleyin

Sitenizi hangi kriterlerle inceleyeceğinize ve nasıl temizleyeceğinize dair bilgiye Saldırıya Uğramış Sitelerle İlgili Yardım sayfasından ulaşabilirsiniz.

3. Google’dan Tekrar İnceleme Talebinde Bulunun

Sitenizin FTP alanında ve kodlarında gerekli temizliği yaptıktan sonra, Google Web Yöneticisi Araçları paneli üzerinden Google’dan tekrar inceleme talebinde bulunmanız gerekiyor. Panelde web sitenizin ismine tıklayıp, açılan sayfada sol kolonda Güvenlik Sorunları’na tıkladıktan sonra inceleme talebinde bulunabilirsiniz.

Bu konularda yeterli teknik bilginiz bulunmuyorsa, destek almak için dijital reklam ajansları rehberimizde bulunan ajanslarla iletişime geçebilirsiniz.

 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google Zeitgeist 2013: Yılın En Çok Aranan Sözcükleri Gençlerin E-Ticaret Sitelerine İlgisi Artıyor! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.