Microsoft, GitHub’ı Satın Alıyor

Microsoft, GitHub’ı Satın Alıyor

Depolama, kodlama iş birliği ve paylaşımı gibi yönleriyle bilinen geliştirici plaftormu GitHub, görünüşe göre yakında Microsoft şirketi olacak.

Bloomberg’ün raporuna göre Microsoft San Francisco merkezli sunucu hizmeti GitHub’ı satın aldığını çok yakında duyuracak. Geliştiriciler camiası tarafından pek hoş karşılanmayan bu gelişme ile birlikte bazı geliştiricilerin GitHub rakibi şirketlere geçeceği konuşuluyor. Ancak, bu anlaşmanın hem GitHub hem de Microsoft’un işine yarayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

10 yılı aşkın geçmişe sahip bağımsız şirket GitHub, yatırımcılardan 350 milyon dolar toplamayı başardı ve yazılım geliştirme alanında merkeze oturdu. 2016’nın ilk 9 ayında 66 milyon dolar kaybeden GitHub eğer Microsoft çatısı altına girerse, para için her defasında ürün ve işletme modelinde büyük değişiklikler isteyen yatırımcıların kapısını çalmak zorunda kalmayacak.

GitHub yalnızca maddi değil, yönetimsel sıkıntılarda yaşıyor ve yerine geçecek kişiyi bulduğunda görevi bırakmak istediğini açıklayan Chris Wanstrath’ın yerini dolduramıyor. Microsoft bu soruna da çözüm olabilir. Tecrübeli ve inovatif işletme birimlerinin yöneticilerinden birini bu pozisyona getirebilir. Özetle, Microsoft, GitHub’a liderlik ve istikrar konularında yardım edebilir.

Peki Microsoft bu anlaşmayla ne kazanacak? GitHub’a bağlı geliştiricilerin milyonlarca izleyicisi var. Microsoft, Azure platformunu geliştirmede GitHub’dan yararlanarak AWS rekabetinden kurtulabilir. GitHub’la birleştireceği ürünleri bir paket haline getirebilir. Örneğin, GitHub ve Visual Studio Professional/Enterprise birleştirilebilir. GitHub’ın satın almak aynı zamanda Microsoft için iyi bir PR hareketi. Açık kaynak geliştiriciliğin merkezine oturabilecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Asus, Mobil Oyunculara Özel Akıllı Telefonu ROG Phone’u Tanıttı Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor? →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.